rph dan justifikasi 4mat tumpuan dalam sains

27
100049) DB100350) DB100065 ) AHMAD BAKRI BIN SYED ABDULLAH (DB100064)

Upload: liza-ahmad

Post on 08-Jul-2015

671 views

Category:

Education


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

100049)

DB100350)

DB100065 )

AHMAD BAKRI BIN SYED ABDULLAH (DB100064)

Page 2: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

• Model pembelajaran yang dicipta oleh Dr. Bernice McCarthy pada 1980

• berdasarkan hasil penyelidikan dalam banyak bidang seperti gaya

pembelajaran, pengaruh (dominance) otak kiri dan otak kanan, kreativiti,

pengurusan, seni dan gerakan/tarian.

• membantu guru memahami proses pembelajaran, dari segi :

Kelbagaian jenis kecerdasan

Kelbagaian gaya pembelajaran

Kelbagaian aktiviti yang mengembangkan otak kiri dan otak kanan

Kelbagaian kaedah mengajar yang sesuai untuk sesuatu gaya pembelajaran

Page 3: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Dr. David Kolb menyatakan cara belajar:

• cara mengamati

• cara memproses sesuatu maklumat dan pengalaman

Mengamati

Page 4: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Cara mengamati

• Mengamati suatu maklumat dan pengalaman

dengan kaedah yang konkrit dan abstrak

menggunakan deria (berfikir, menganalisis

dan menaakul).

• Kaedah yang berkesan adalah dari konkrit

kepada abstrak

Page 5: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Cara memproses

Memproses maklumat dan pengalaman melalui kaedah

membuat/ mencuba secara aktif atau belajar dengan cara

melihat dan berfikir (reflektif).

Page 6: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Page 7: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

1. Pelajar yang imaginatif dan kreatif.

• Mereka mengamati maklumat secara konkrit dan

memprosesnya secara reflektif.

• Mencari makna dan sebab mempelajari sesuatu, mendengar

dan berkongsi idea melalui interaksi dan suka menyoal.

• Pemgalaman konkrit.

Page 8: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

2. Pelajar bersifat teori dan analisis.

• Mengamati maklumat secara abstrak dan

memprosesnya secara reflektif.

• Mereka suka mencari fakta untuk menjelaskan

konsep dan berfikir tentang idea.

• Memerlukan pendapat pakar dan suka membuat

analisis tentang maklumat dan suka menyoal.

Page 9: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

3. Pelajar bersifat praktik.

• Mengamati maklumat secara abstrak dan

memproses secara aktif.

• Meneroka kepentingan maklumat dengan

menguji teori untuk mengetahui kegunaannya.

• Suka mengetahui bagaimana sesuatu itu

berfungsi dan mencuba untuk menambahkan

pengalaman.

• Menyoal menggunakan „bagaimana‟

Page 10: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

4. Pelajar yang dinamik dan intuitif.

• Mengamati maklumat secara konkrit dan

memprosesnya secara aktif.

• Mencari kegunaan maklumat yang belum

diketahui.

• Belajar dengan kaedah cubajaya dan

penemuan.

• Perlu mengetahui apa yang boleh direkabentuk

dengan sesuatu maklumat dan gemar

berinteraksi.

• Menyoal dengan „ Apakah kegunaan baru yang

boleh dicipta?‟

Page 11: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Page 12: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Rancanganmengajar yang

melibatkankaedah 4 mat

Page 13: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Hari : Selasa

Tarikh : 4 Oktober 2011

Masa : 60 minit

Kelas : Tahun 4

Tema : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta

Tajuk : Sistem Suria

Objektif pembelajaran

: 1.2 Memahami secara relatif perbandingan saiz Matahari,Bumi dan Bulan.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat:i. i. Menyatakan secara relatif perbandingan saiz Matahariii. dengan saiz Bumi.iii. ii. Menyatakan secara relatif perbandingan saiz Bumi denganiv. Bulan.

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid-murid pernah melihat gambar Bumi, Bulan danMatahari dari buku dan dokumentari televisyen.

Pendekatan P&P : Pembelajaran 4mart

Kaedah/ strategi : Soal jawab, perbincangan, kerja kumpulan.

Page 14: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Pencetusan

Idea

(10

minit)

Saiz Matahari lebih besar

daripada saiz Bumi dan

Bulan.

Saiz Bumi lebih besar

daripada saiz Bulan.

Jenis aktiviti: Tayangan slaid

.Guru menyoal murid.

a. Ramalkan antara Matahari

dan Bumi, yang manakah lebih

besar?

b. Ramalkan antara Bumi dan

Bulan, yang manakah lebih besar?

2. Guru menayangkan slaid

power point gambar Matahari,

Bumi dan Bulan

Imaginasi

Meramal

Tahap Kognitif:

Pengetahuan

Kemahiran Sains:

Pemerhatian

Meramal

Komunikasi

BBM :

Slaid PowerPoint

Nilai :

Minat dan bersifat ingin

tahu tentang sekeliling

Page 15: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Fasa

Pengajaran

Isi kandungan Aktiviti Fasa/SDK/ Catatan

Set Induksi

(3 minit)

Murid memerhati slaid power

point dan membandingkan

saiz tiga jenis buah.

Contoh: tembikai susu, oren

dan anggur

Jenis aktiviti : soal jawab

1. Guru memulakan kelas

dengan menunjukkan tiga jenis

buah.

2. Guru mengemukakan soalan

a. Buah yang manakah paling

besar?

b. Buah yang manakah paling

kecil?

Persediaan

Orientasi idea berasaskan

pengetahuan yang sedia

ada .

Tahap Kognitif:

Pengetahuan

Kemahiran Sains:

Pemerhatian

Meramal

Komunikasi

Kemahiran Berfikir :

Membanding dan

membeza

BBM :

Slaid PowerPoint

Nilai :

Minat dan bersifat ingin

tahu tentang sekeliling

Page 16: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Penstrukturan

Semula Idea

(20 minit)

Nisbah relatif saiz

Matahari, Bumi dan

Bulan

Pembentangan

kumpulan

Ukur lilit dalam cm

Jenis bahan

1. Bola

keranjang

2.Bola tennis

3.Guli

Jenis Aktiviti: Kerja Kumpulan

Arahan:

Guru meminta murid mengukur lilitan setiap bola

yang disediakan dan merekodkan hasil kerja

kumpulan.

1. Murid dibahagikan kepada kumpulan yang

terdiri daripada 4-5 orang.

2. Murid mengukur ukur lilit setiap bola

menggunakan benang dan pembaris.

3. Murid merekodkan hasil dapatan kumpulan

masing-masing.

4. Setiap kumpulan dikehendaki untuk

melaporkan dapatan hasil daripada kerja

kumpulan mereka.

5. Guru menerangkan cara pengiraan nisbah saiz

Matahari, Bumi dan Bulan. (1: 4: 400)

Perkembangan

Aplikasi idea

BBM :

Bola keranjang, bola tennis, guli dan

lembaran kerja.

Kemahiran Sains:

Mengukur dengan menggunakan

nombor

Nilai :

Bekerjasama dalam kumpulan.

Jujur semasa mencatat jawapan dengan

tiada perbincangan antara kumpulan.

Menepati masa yang ditetapkan.

Page 17: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Aplikasi Idea

(20 minit)

Mengaplikasi hasil dapatan

daripada aktiviti kumpulan tentang

saiz Matahari, Bumi dan Bulan.

Jenis Aktiviti :

Membina Model Matahari, Bumi dan

Bulan.

Arahan :

Guru meminta murid membina model

mengikut pengiraan nisbah saiz

Matahari, Bumi dan Bulan.

1. 1. Setiap kumpulan diberikan

2. bahan-bahan yang telah

3. disediakan iaitu plastisin.

4.

5. 2. Setiap kumpulan diberi masa 10

minit untuk membina model

Matahari, Bumi dan Bulan.

3. 3. Murid mempersembahkan hasil

4. kreativiti mereka

Tindakan

Kesimpulan

Penilaian

BBM

Plastisin

Kemahiran Sains:

Mengukur dengan

menggunakan

nombor

Nilai :

Bekerjasama dalam

kumpulan.

Menepati masa yang

ditetapkan

Page 18: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Penilain

(10 minit)

Penilaian

Jenis aktiviti: Soalan objektif.

Murid diberikan 5 soalan untuk dijawab

dalam 3 minit.

2. Hasil penilaian disemak bersama

dengan murid.

Aktiviti Pengayaan

Jenis Aktiviti:

Melukis gambar Matahari, Bumi dan Bulan

untuk membezakan saiz secara relatif.

Aktiviti Pengukuhan

Jenis Aktiviti :

Melabelkan gambar berdasarkan saiz.

Aktiviti Ansur Maju

Jenis aktiviti:

Padankan

Murid pemulihan dikehendaki memadankan

gambar dengan perkataan.

BBM : Lembaran kerja

KBKK

Menjana idea

Page 19: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Refleksi

(7 minit)

Perbandingan Saiz

Matahari lebih besar

daripada saiz Bumi dan

Bulan.

Perbandingan Saiz

Bumi lebih besar

daripada saiz Bulan

Jenis

Aktiviti: menayangkan

slaid power point

Guru menayangkan semula

slaid.

2. Guru membimbing

murid untuk membuat

rumusan tentang

pelajaran hari itu.

BBM

Slaid power point

Page 20: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

APLIKASI / justifikasiKaedah

4 MAT DALAMpengajaran

Page 21: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Kumpulan kami memilih kaedah 4mat dalam pengajaran dan pembelajaran

kerana :

• Ia melibatkan aspek “ hands on “ serta bertindak guru sebagai

pembimbing.

• Pengajaran dapat dilihat dari hasil murid berfikir dan membentangkan idea

• Setiap langkah pengajaran dapat membentuk satu asas yang konkrit

kepada yang abstrak

• Murid yang tidak dapat memahami kandungan pelajaran di kehendaki

menyelesaikan lembaran kerja mengikut tahap masing-masing

• Ia juga memberi peluang kepada semua murid untuk terlibat dalam aktiviti

pembelajaran.

Page 22: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Dalam set induksi ( Imaginatif dan Kreatif) kami telah :

memberi pengalaman konkrit kepada mereka. Ini membantu mereka memahami

dengan lebih jelas konsep-konsep yang abstrak.

mengalakkan murid dapat berinteraksi di antara satu sama lain.

membimbing dan merangsang mereka.

Aktiviti Otak Kanan

Guru mewujud mewujudkan pengalaman konkrit Kaedah mengajar atau aktiviti

yang digunakan ialah pemerhatian

Aktiviti Otak Kiri

Selepas murid mendapat pengalaman konkrit, guru meminta mereka memikir

semula dan menganalisiskan pengalaman itu. Aktiviti yang digunakan ialah

perbincangan dalam kumpulan untuk membuat analisis, melihat sifat-sifat

perbezaan dan soal jawab,

Page 23: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Dalam langkah pencetusan idea (Teori dan Analisis) kami telah :

Menayangkan slaid power point untuk menerangkan fakta dan konsep, satu

demi satu dan dikaitkan dengan pengalaman konkrit untuk memudahkan

pemahaman fakta/konsep itu.

membimbing dan merangsang mereka.

Aktiviti Otak Kanan

Murid memikir semula dan menganalisa pengalaman konkrit itu, guru perlu

mengaitkan pengalaman mereka kepada konsep yang perlu diajar.

Aktiviti Otak Kiri

guru mengajar fakta-fakta atau konsep-konsep dengan menggunakan kaedah

mengajar tradisional seperti huraian, penerangan,

Pemahaman fakta/konsep bergantung kepada kebolehan guru menjelaskan

sesuatu konsep/fakta dengan kaedah mengajar yang digunakan

Page 24: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Dalam langkah penstrukturan idea (Praktik) kami telah :

mereka diminta membuat latihan dan ujikaji. Ini akan memperkukuhkan

pembelajaran fakta/konsep itu.

Mereka juga digalakkan mencari/menambahkan penggunaan fakta/konsep yang

telah dipelajari.

Peranan guru adalah sebagai jurulatih dan pemudah cara.

Aktiviti Otak Kanan

Murid mencari idea-idea baru atau fakta-fakta tambahan selain dari fakta/konsep

yang telah diajar

.Aktiviti mengajar yang boleh dijalankan secara individu/kumpulan ialah ujikaji,

projek

Aktiviti Otak Kiri

Guru haruslah memberi latihan untuk memperkukuhkan pembelajaran serta

menghayati fakta/konsep yang diajar

Aktiviti mengajar yang boleh digunakan ialah membuat latihan, latihtubi, kuiz,

ujikaji,

Page 25: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Dalam langkah aplikasi idea dan penilaian (Dinamik dan Intuitif) kami telah :

Selepas pelajar-pelajar membuat latihan dan ujikaji, mereka diberi peluang

untuk mencari aplikasi tentang fakta/konsep yang telah dipelajari dan berkongsi

dapatan-dapatan mereka dengan pelajar lain.

Guru perlu menilai dan membuat pemulihan.( lembaran kerja)

Aktiviti Otak Kanan

Akhirnya pelajar-pelajar melaksanakan ujikaji/pelan bertindak dan berkongsi

dapatan mereka dengan pelajar lain.

Aktiviti Otak Kiri

Selepas pelajar-pelajar membuat ujikaji/pelan bertindak, mereka perlu

menganalisakan dapatan dari ujikaji/pelan bertindak itu untuk menentukan

samaada dapatan atau pelan itu boleh digunakan atau tidak.

Page 26: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

Kesimpulan

Petak Peranan Guru Tugas Guru

1 Perangsang Memberi sebab-sebab untuk menjawab soalan

“Mengapa?”, “Mengapa Tidak?”

2 Pengajar Mengajar fakta/konsep untuk menjawab soalan “Apa dia?”

3 Pemudah cara Memberi peluang kepada pelajar-pelajar mencuba dan

menambahkan fakta-fakta dengan diri sendiri. Ini akan

menjawab soalah “Bagaimanakan ianya berfungsi?”

4 Penilai/ Membuat

pemulihan

Memberi peluang kepada pelajar-pelajar mengajar diri

sendiri dan berkongsi dapatan mereka dengan pelajar lain.

Ini akan menjawab soalah “Apakah saya boleh cipta?”

Peranan dan tugas seseorang guru dalam Sistem 4MAT telah dihuraikan

di atas dan dirumuskan semula dalam gambar rajah seperti di bawah.

Page 27: Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains

SEKIAN

TERIMA KASIH