rph kemahiran hoki memukul 4 ras
DESCRIPTION
Contoh RPHTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI TINGKATAN 4
Tarikh : 13/04/2015 Tingkatan : 4 Kreatif
Hari : Isnin Minggu : 12
Bil. Pelajar : 29 Masa : 8.45 pg- 9.20 pg
Tunjang pembelajaran : Kemahiran sukan dan rekreasi
Bidang pembelajaran : Permainan hoki
Unit/fokus pembelajaran : Kemahiran asas memukul dan menampan bola hoki
Pengetahuan sedia ada pelajar : Pelajar telah mempunyai pengetahuan melalui pembacaan serta menonton permainan hoki sebelum ini.
Kbkk : Membandingbeza cara permainan hoki dan golf.
Objektif pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
a) Psikomotor : Melakukan kemahiran memukul dan menampan bola dengan teknik yang betul dan selamat.
b) Kognitif : Menyatakan otot-otot utama yang terlibat dalam kemahiran memukul dan menampan bola hoki.
c) Afektif : Menunjukkan semangat bekerjasama antara satu sama lain.
FASA /
MASA
AKTIVITI MAKLUMAT PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
ORGANISASI CATATAN
Set Induksi
(2 minit)
i.Pengenalan
Penerangan 1.Guru memberi penerangantentang kemahiran yang akan dipelajari iaitu memukul dan menampan bola hoki.
G
ABM: Wisel,
Kayu hoki,
bola hoki,
marker
- Pelajar
Fasa
permulaan
(5 minit)
Pemanasan
badan dan
regangan
badan.
Pelajar perlu menggelecek bola ke
hadapan dan mengelilingi bulatan yang
dibentuk menggunakan kayu hoki secara
bergilir.
Regangang statik
1. Regangan dimulakan daripada kepala
sehingga kaki.
2.Regangan dimulakan dalam kiraan
lapan.
X X
X X
X X
ABM:
Marker, Kayu
Hoki
Bola Hoki
- Bulatan
- Kon
Fasa
Perkembangan
Langkah Satu
(10 minit)
Kemahiran
asas memukul
statik (6 meter)
Ansur maju 1
Fasa Persedian
i. Tangan kiri diatas tangan kanan.
ii. Bahu kiri menghadap sasaran dan buka kaki seluas bahu
G
ABM:
Bola hoki,
Kayu hoki
Wisel.
Guru
menunjukan
demonstrasi
Ansur maju 2
Kemahiran
asas memukul
statik
(12 meter)
iii. Bola berada tengah di antara kaki kanan dengan kaki kiri.
iv. Mulakan aksi dengan hayunan ke belakang
Fasa Perlaksanaan
i. Hayun kayu ke arah bola dan pindahkan berat badan ke kaki depan.
ii. Bengkokkan lutut semasa melakukannya.
iii. Mata memandang bola dan memukul bahagian belakang bola.
Fasa Ikut lajak
i. Ikut lajak hayunan dan kayu dituju sehala dengan sasaran.
ii. Berat badan dipindahkan ke hadapan.
Pelajar perlu memukul bola ke arah rakan
mereka dihadapan dan rakan tersebut
perlu menampan bola tersebut.
Pelajar membuat lakuan yang sama tetapi
jarak pukulan yang perlu dibuat ditambah
kepada 12 meter.
Pelajar
dibahagikan
kepada dua
kumpulan.
Pelajar diminta
berbaris panjang
dengan jarak
antara rakan
sebelah dua depa,
menghadap rakan
dengan jarak 6
meter.
Guru
membetulkan cara
pelajar memukul
bola.
- Pelajar
Langkah 2
(10 minit)
Kemahiran
asas memukul
dinamik
(8 meter)
Ansur maju 1
Ansur maju 2
Kemahiran
asas memukul
dinamik.(15
meter)
Fasa Persedian
i. Tangan kiri diatas tangan kanan.
ii. Bahu kiri menghadap sasaran dan buka kaki seluas bahu
iii. Bola berada tengah di antara kaki kanan dengan kaki kiri.
iv. Mulakan aksi dengan hayunan ke belakang
Fasa Perlaksanaan
i. Tolak bola kehadapan dan bergerak kehadapan
ii. Hayun kayu ke arah bola dan pindahkan berat badan ke kaki depan.
iii. Bengkokkan lutut semasa melakukannya.
iv. Mata memandang bola dan memukul bahagian belakang bola.
Fasa Ikut lajak
i. Ikut lajak hayunan dan kayu dituju sehala dengan sasaran.
ii. Berat badan dipindahkan ke hadapan.
Pelajar perlu memukul bola ke arah rakan
mereka dihadapan dan rakan tersebut
perlu menampan bola tersebut.
Pelajar membuat lakuan yang sama tetapi
jarak pukulan yang perlu dibuat ditambah
kepada 15 meter.
Kemuncak
(5 minit) Permainan
kecil
Pertandingan
pukulan tepat
Pelajar membuat barisan panjang didalam
kumpulan yang sama.
Syarat pertandingan :
1. Pelajar perlu memukul bola kearah kon
yang diletakkan dihadapan mereka.
2. Bola yang terkena kon akan dikira
sebagai satu mata.
3. Kumpulan yang berjaya mengumpul
mata tertinggi akan dikira sebagai
pemenang.
4. Pelajar akan diberi sekali sahaja
peluang untuk memukul bola.
X X
X X
X X
ABM :
Kayu hoki,
Bola hoki,
Wisel
- Kon
X - Pelajar
Penutup
(3 minit)
“Cooling
down”
Seorang
pelajar
mengetuai
aktiviti
regangan.
Guru bertanya
soalan
berkaitan
dengan aktiviti
pembelajaran
Soalan:
1. Apakah 3 otot yang terlibat sewaktu
kemahiran menolak dijalankan.
2. Terangkan ansur maju memukul bola
dengan tepat kepada guru.
G
ABM Kayu
hoki,
Bola hoki
Wisel
- Pelajar
G -Guru
hari ini.