rph - kejujuran moral
TRANSCRIPT
-
7/27/2019 RPH - Kejujuran Moral
1/7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Matapelajaran & Kelas : Pendidikan Moral/ 3 Inovatif
2. Nilai/ Tajuk : Kejujuran3. Bil Murid : 4 orang
4. Masa : 10.40 pagi 11.40 pagi
5. Standard Pembelajaran : 10.1.1,10.2.3,10.1.4
6. Objektif pembelajaran : Di akhir P&P murid dapat
Penaakulan : Menceritakan sekurang-kurangnya 3 perlakuan jujur di sekolah.
Perasaan : Menyedari sekurang-kurangnya 3 kebaikan bersikap jujur di sekolah
Perlakuan : Mengamalkan sikap jujur dalam lakonan berdasarkan situasi yang
diberikan.
7. Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran
Set Induksi
- Guru menayangkan lagu kepada murid
- Murid memberikan tumpuan kepada tayangan (lirik lagu)
- Guru berbincang dengan murid berkaitan dengan lagu
- Guru memperkenalkan tajuk P&P kepada murid.
Langkah 1
- Murid membaca petikan sajak
- Guru menunjukan cara yang betul untuk mendeklamasikan sajak
- Murid mendeklamasikan sajak dengan betul mengikut kreativiti mereka
- Murid mengenalpasti nilai yang terdapat dalam sajak
- Guru menerangkan maksud nilai kejujuran
-
7/27/2019 RPH - Kejujuran Moral
2/7
Langkah 2
- Guru menyoal murid pengalaman mereka mengamalkan sikap jujur di sekolah.
- Murid menyuarakan pendapat mereka.
Langkah 3
- Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan
- Setiap kumpulan diberikan satu situasi, setiap kumpulan perlu melakonkan watak
sambil menyelesaikan situasi yang telah diberikan.
(contoh ----- SITUASI : Murid terjumpa dompet yang tercicir di tapak
perhimpunan. Murid perlu melakonkan situasi tersebut dan juga tindakan yang
sepatutnya dilakukan olehnya).
SITUASI:
1. Kamu berjalan-jalan di taman, tiba-tiba kamu ternampak sebuah dompet. Lakonkan
tindakan yang akan kamu lakukan di dalam kumpulan.
2. Sekumpulan kanak-kanak sedang bermain bola sepak di padang. Tiba-tiba rakan
kamu tertendang bola dan terkena pada pasu bunga di sekolah. Lakonkan situasi
yang menggambarkan tindakan yang akan kumpulan kamu ambil.
Penutup
- Murid melihat tayangan video dari guru.
- Murid menyatakan nilai yang terdapat dalam video dan pandangan mereka mengenai
situasi yang berlaku dalam video yang ditayangkan.
8. EMK
i) Kreativiti & Inovasi : Menjana idea
http://c/Users/user/AppData/Local/Microsoft/Windows/Temporary%20Internet%20Files/Content.IE5/60XVFR5Z/fast%20steling.flvhttp://c/Users/user/AppData/Local/Microsoft/Windows/Temporary%20Internet%20Files/Content.IE5/60XVFR5Z/fast%20steling.flv -
7/27/2019 RPH - Kejujuran Moral
3/7
9. Penilaian
i) Lembaran kerja
- Murid menyatakan tindakan dari situasi yang diberi.
- Murid menyenaraikan kepentingan nilai jujur dalam bentuk peta mindaii) lakonan
-Tindakan yang dilakukan oleh murid berdasarkan situasi yang dilakonkan
Aktiviti penggayaan
Aktiviti pemulihan
- Murid menentukan tindakan yang betul dan salah berdasarkan gambar yang diberi.
10. Refleksi
i) 15 murid telah mencapai objektif yang ditetapkan.
ii) 5 murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan datang.
-
7/27/2019 RPH - Kejujuran Moral
4/7
Nama: Kelas:
Latihan 1
Arahan: Nyatakan tindakan yang perlu dilakukan dari situasi yang diberikan.
Membantu secara Ikhlas
Bantulah
Kawan-kawanmuYang memerlukanDengan hati yang suci
TolonglahRakan- rakanmuYang lemah dalam pelajaranTanpa merungut
BantulahMangsa kemalanganRingankan kesakitan merekaTanpa mengharapkan balasan
TolonglahOrang susah dan miskinYang hidup serba kurangAgar hidup lebih sempurna
BantulahMereka yang kurang upayaDengan sukarelaTanpa mengharapkan upah
TolonglahSemua yang memerlukanDengan hati yang ikhlasTanpa mengharapkan pujian.
-
7/27/2019 RPH - Kejujuran Moral
5/7
1. Afiq terjumpa wang bernilai RM 5.00 dalam perjalan dari kantin ke tapakperhimpunan. Apakah tindakan yang perlu Afiq lakukan?
________________________________________________________________
________________________________________________________________
2. Bapa salah seorang rakan sekelas kamu telah meninggal dunia. Satu kutipanderma kilat telah dilakukan bagi membantu keluarga pelajar tersebut. Apakahtindakan anda sebagai rakan sekelas?
________________________________________________________________
________________________________________________________________
3. Prassanna secara tidak sengaja telah menendang bola sehingga memecahkankaca tingkap kelas 3 Maju.Apakah tindakan yang perlu dilakukan olehPrassanna?
________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
4. Guru kamu telah tersilap memberikan markah peperiksaan kepada kamu.
Markah yang diberikan melebihi markah yang sepatutnya diperolehi oleh kamu. Apakah tindakan yang sepatutnya dilakukan oleh kamu? _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
5. Victor membeli buku latihan di kedai buku sekolah yang berharga RM 1.70. Diamemberi wang kepada penjual buku sebanyak RM 2.00. Penjual tersebutmemulangkan kembali kepada victor RM 0.50. Apakah tindakan yangsewajarnya dilakukan oleh vicor?
_______________________________________________________________ _______________________________________________________________
Nama: Kelas:Latihan 2
-
7/27/2019 RPH - Kejujuran Moral
6/7
Latihan 3
Nama : kelas :
Senaraikan 4 kepentingan
mengamalkan sikap jujur di sekolah
-
7/27/2019 RPH - Kejujuran Moral
7/7
Tandakan (/) pada perbuatan yang betul dan (x) pada perlakuan yang salah.
( ) ( )
( ) ( )