rph dr. faridah

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 3 Melur Tarikh : 15.03.2014 Bilangan Murid : 27 Orang Masa : 8.40 – 9.40 pagi ( 60 minit ) Tema : Kebudayaan, Kesenian, Estetika Tajuk : Pakaian Tradisional Masyarakat Malaysia Standard Kandungan Standard Pembelajaran 1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber secara bertatasusila. 1.7.1 Berbincang dan mengemukakan pandangan tentang sesuatu perkara menggunakan perkataan,frasa dan ayat yang sesuai daripada pelbagai sumber secara bertatasusila. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya: i. Berbincang secara kumpulan untuk menghasilkan pakaian tradisional Malaysia yang dicipta mengunakan kertas mahjong dengan perkataan, frasa dan ayat yang sesuai.

Upload: d-nes-wari-perumaly

Post on 14-Sep-2015

230 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

bm tahun 3

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKSSR

Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 3 MelurTarikh: 15.03.2014Bilangan Murid : 27 OrangMasa : 8.40 9.40 pagi ( 60 minit )Tema : Kebudayaan, Kesenian, EstetikaTajuk : Pakaian Tradisional Masyarakat MalaysiaStandard KandunganStandard Pembelajaran

1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber secara bertatasusila.1.7.1 Berbincang dan mengemukakan pandangan tentang sesuatu perkara menggunakan perkataan,frasa dan ayat yang sesuai daripada pelbagai sumber secara bertatasusila.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:i. Berbincang secara kumpulan untuk menghasilkan pakaian tradisional Malaysia yang dicipta mengunakan kertas mahjong dengan perkataan, frasa dan ayat yang sesuai.ii. Memberi pandangan tentang pakaian tradisional yang dihasilkan bersama ahli kumpulan dengan menggunakan perkataan dan ayat yang sesuai.Sistem Bahasa : Ayat tunggal , Ayat tanyaPengisian Kurikulum / Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Kajian Tempatan, Pendidikan Moral Nilai Murni : Perpaduan. Kerjasama, Hormat-menghormati KBT : Kreativiti dan Inovasi KB : Menghubung kait KP : Visual ruang, verbal linguistik, interpersonal

Bahan Bantu Mengajar :BilJenisBilangan

1. Kertas Mahjong16

2. Video lagu Satu Malaysia1

3. Borang permarkahan1

4. Lembaran Kerja27

5. Pakaian Tradisional ( baju melayu, baju kurung, saree, chong sam, kurta )5

6. Komputer riba, LCD dan pita suara1

7. Mahkota, gunting, marker berwarna, gam4

Pengalaman Sedia Ada : Murid pernah melihat atau memakai pakaian tradisional Malaysia di rumah, sebarang majlis dan perayaan.

Isi PelajaranLangkah/aktivitiCatatan

Pakaian tradisional (benda maujud)

Soalan

1. Apakah jenis pakaian yang anda lihat?2. Adakah anda memakai pakaian tersebut ini?3. Bilakah pakaian seperti ini boleh dilihat?

Set induksi (5 minit)

1. Murid ditunjukkan dengan pakaian tradisional kaum-kaum utama di Malaysia.2. Beberapa orang murid di panggil untuk memakai pakaian tersebut.3. Murid bersama guru bersoal jawab tentang pakaian tradisional tersebut.4. Guru mengaitkan pakaian tradisional dengan tajuk pelajaran hari tersebut.

Sumber BBB :

1. Beberapa jenis pakaian tradisional

KBT :1. Menghubung kait,2. Menjana idea

Pertandingan mencipta pakaian tradisional menggunakan kertas mahjong.

Langkah 1 (15 minit)

1. Guru menganjurkan Pertandingan Pakaian Tradisional. 2. Murid-murid diagihkan kepada beberapa kumpulan.3. Guru membuat cabutan undi untuk memilih pakaian tradisional yang hendak dibuat oleh setiap kumpulan.4. Dalam kumpulan, murid berbincang untuk membuat reka bentuk pakaian tradisional berdasarkan kreativiti tersendiri dengan perkataan, frasa dan ayat yang sesuai.5. Salah seorang daripada ahli kumpulan dipilih menjadi model yang dipakaikan pakaian tradisional dengan menggunakan kertas mahjong.6. Guru memberi mahkota kepada kumpulan yang mencipta pakaian tradisonal yang kreatif.Sumber BBB :

1. Kertas Majong2. Gunting, gam, Marker berwarna dan warna cair.3. Mahkota

KP :1. Verbal linguistik2. Interpersonal

KBT :1. Kreatif dan Inovasi

Nilai :1. Berkerjasama.

Pakaian Tradisional MalaysiaLangkah 2 (15 Minit)

1. Setiap wakil kumpulan tampil ke hadapan bersama dengan model pakaian tradisional.2. Wakil kumpulan tersebut perlu bercerita tentang ciri-ciri pakaian tradisional yang dicipta oleh kumpulan masing-masing dengan perkataan, frasa dan ayat yang betul.3. Murid dari kumpulan lain diminta mengemukakan pertanyaan dan pandangan secara bertatasusila.4. Guru memberi penilaian terhadap pakaian tradisional yang dihasilkan oleh setiap kumpulan dengan menggunakan borang markah.Sumber BBB :1. Borang pemarkahan

Teknik: 2. Penerangan

Nilai1. Keberanian

KP1. Verbal linguistik2. Kinestetik

BCB1. Kemahiran bertutur

Pentaksiran Langkah 4 ( 20 Minit)

1. Guru memaparkan gambar pakaian tradisional menerusi LCD.2. Murid diminta sebut nama pakaian tradisional yang dipaparkan oleh guru sambil mengeja perkataan dengan betul dan tepat.3. Murid dibimbingi oleh guru.

Pemulihan1. Murid diminta susun nama perkataan pakaian tradisional di Malaysia.

Pengayaan1. Murid menjawab soalan pemahaman berdasarkan petikan Pakaian Tradisional di Malaysia.

Sumber BBB :1. Lembaran Kerja

KP :1. Visual Ruang2. Kinestetik

Kaedah :1. Pandang dan Sebut

KBT :1. Menjana idea

Rumusan isi pelajaran Penutup (5 Minit)1. Guru mengumumkan pemenang pertandingan mencipta pakaian tradisional.2. Guru merumuskan isi pelajaran dengan mengaitkan aktiviti yang telah dilakukan.3. Murid dan guru menyanyi lagu Satu Malaysia.Sumber BBB :1. Video (lagu Satu Malaysia )2. LCD3. Pita suaraKB :1. Merumus

KP :1. Muzik

Nilai murni :1. Perpaduan2. Kesyukuran

Tanalakshmi A/P SukumaranUnit BM (PISMP S2)