rph cth

12
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA M-02 2015 TARIKH : 19.01.2015 HARI : ISNIN Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia / 5 AMAN Bil.murid / 41 Orang Tema Keluarga Berwawasan Tajuk Rumah Impian Masa 12.00 tgh – 1.30 tgh Standard Pembelajaran 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dan penjodoh bilangan mengikut konteks dengan betul. Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- 1. Mengenal pasti penggunaan penjodoh bilangan dalam ayat. 2. Membina ayat dengan menggunakan penjodoh bilangan berdasarkan gambar dan frasa dengan betul. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran 1. Murid membaca dan memahami cerita. 2. Mengenal pasti penggunaan penjodoh bilangan di dalam ayat. 3. Membina ayat menggunakan penjodoh bilangan yang diberikan. 4. Rumusan pelajaran. Pengisian Kurikulum Ilmu : Kemahiran Hidup / Reka Bentuk dan Teknologi EMK : Nilai murni * Rasional, keberanian Strategi P&P : KB -menjanakan idea Konstruktivisme - menerangkan BCB : Bacaan mekanis KP : Interpersonal KBAT : Peta Bulatan Sistem Bahasa Tatabahasa : Penjodoh bilangan Kosa kata : keeping atap genting, sebidang tanah,

Upload: ahmad511

Post on 26-Jan-2016

291 views

Category:

Documents


22 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH cth

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA M-02 2015

TARIKH : 19.01.2015HARI : ISNIN

Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia / 5 AMANBil.murid / 41 OrangTema Keluarga BerwawasanTajuk Rumah ImpianMasa 12.00 tgh – 1.30 tghStandard Pembelajaran 5.1.1

Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dan penjodoh bilangan mengikut konteks dengan betul.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-1. Mengenal pasti penggunaan penjodoh bilangan dalam ayat.2. Membina ayat dengan menggunakan penjodoh bilangan berdasarkan gambar dan frasa dengan betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Murid membaca dan memahami cerita.2. Mengenal pasti penggunaan penjodoh bilangan di dalam ayat.3. Membina ayat menggunakan penjodoh bilangan yang diberikan.4. Rumusan pelajaran.

Pengisian Kurikulum Ilmu : Kemahiran Hidup / Reka Bentuk dan TeknologiEMK : Nilai murni * Rasional, keberanianStrategi P&P : KB -menjanakan idea Konstruktivisme - menerangkanBCB : Bacaan mekanisKP : InterpersonalKBAT : Peta Bulatan

Sistem Bahasa Tatabahasa : Penjodoh bilanganKosa kata : keeping atap genting, sebidang tanah, batas, ekor

Bahan Bantu Belajar buku teks ,Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid dapat menyatakan penggunaan penjodoh bilangan di dalam ayat yang dibaca dan membina ayat menggunakan penjodoh bilangan yang diberi.

Refleksi

TARIKH : 19.01.2015

Page 2: RPH cth

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA M-02 2015

HARI : ISNIN

Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia / 5 DAMAIBil.murid / 42 OrangTema Keluarga BerwawasanTajuk Menggapai ImpianMasa 10.00 pg – 11.30 pgStandard Pembelajaran 2.2.3

Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman dalam bahan bacaan prosa dengan sebutan yang betul daripada pelbagai sumber dan memahami perkara yang dibaca.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-1. menyatakan maksud ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman.2. menjawab lima soalan pemahaman yang diberikan oleh guru dengan betul dan lengkap.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Mendengar bacaan rakan dengan teliti.2. Mengenal pasti ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman.3. Mencari maksud perkataan berimbuhan pinjaman4. Menjawab soalan pemahaman.5. Rumusan pelajaran.

Pengisian Kurikulum Ilmu : KerjayaEMK : Nilai murni * Kasih sayang, rajin, hormat-menghormati, keberanianStrategi P&P : KB -mengecam, Kontekstual - menghubungkaitkanBCB : Bacaan mekanisKP : InterpersonalKBAT : Peta Bulatan

Sistem Bahasa Tatabahasa : kata berimbuhan pinjamanKosa kata : wirawati, sukarelawati, mahasiswi, pesawat, prosedur

Bahan Bantu Belajar buku teks ,Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid dapat menyatakan kata berimbuhan pinjaman yang terdapat dalam petikan dan menjawab lima soalan pemahaman yang diberikan.

Refleksi

TARIKH : 20.01.2015

Page 3: RPH cth

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA M-02 2015

HARI : SELASA

Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia / 5 AmanBil.murid / 42 OrangTema Keluarga BerwawasanTajuk Keluarga ImpianMasa 11.00 pg – 12.00 tghStandard Pembelajaran 4.1.1

Menyebut dan memahami seni kata lagu melalui nyanyian.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-1. menyatakan maksud seni kata lagu yang dinyanyikan.2. bercerita tentang keluarga menggunakan laras bahasa yang sesuai secara lisan.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Murid menyebut seni kata lagu dan menyanyikan lagu.2. Murid menyatakan maksud seni kata lagu yang dinyanyikan.3. Murid bercerita tentang keluarga sendiri menggunakan laras bahasa yang sesuai.4. Ejaan.5. Rumusan pelajaran.

Pengisian Kurikulum Ilmu : MuzikEMK : Nilai murni * Kasih sayang, rajin, hormat-menghormatiStrategi P&P : KB -membuat gambaran mental Kontekstual - menghubungkaitkanKP : kinestetikKBAT :

Sistem Bahasa Tatabahasa : Sistem ejaanKosa kata :

Bahan Bantu Belajar buku teks , Laptop(laman sesawang http://www.youtube.com/watch?v=BPMC26MotN8)

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid dapat menyanyikan seni kata lagu mengikut video yang ditayangkan dan bercerita secara lisan tentang keluarga mereka dengan laras yang sesuai.

Refleksi

TARIKH : 21.01.2015

Page 4: RPH cth

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA M-02 2015

HARI : RABU

Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia / 5 DamaiBil.murid / 42 OrangTema Keluarga BerwawasanTajuk Keluarga ImpianMasa 12.00 tgh – 1.00 tghStandard Pembelajaran 4.1.1

Menyebut dan memahami seni kata lagu melalui nyanyian.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-1. menyatakan maksud seni kata lagu yang dinyanyikan.2. bercerita tentang keluarga menggunakan laras bahasa yang sesuai secara lisan.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Murid menyebut seni kata lagu dan menyanyikan lagu.2. Murid menyatakan maksud seni kata lagu yang dinyanyikan.3. Murid bercerita tentang keluarga sendiri menggunakan laras bahasa yang sesuai.4. Ejaan.5. Rumusan pelajaran.

Pengisian Kurikulum Ilmu : MuzikEMK : Nilai murni * Kasih sayang, rajin, hormat-menghormatiStrategi P&P : KB -membuat gambaran mental Kontekstual - menghubungkaitkanKP : kinestetikKBAT :

Sistem Bahasa Tatabahasa : Sistem ejaanKosa kata :

Bahan Bantu Belajar buku teks , Laptop(laman sesawang http://www.youtube.com/watch?v=BPMC26MotN8)

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid dapat menyanyikan seni kata lagu mengikut video yang ditayangkan dan bercerita secara lisan tentang keluarga mereka dengan laras yang sesuai.

Refleksi

TARIKH : 22.01.2015

Page 5: RPH cth

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA M-02 2015

HARI : KHAMIS

Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia / 5 AmanBil.murid / 42 OrangTema Keluarga BerwawasanTajuk Percutian ke Luar NegaraMasa 11.00 pg – 12.00 TghStandard Pembelajaran 5.1.1

Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dan penjodoh bilangan mengikut konteks dengan betul.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-1. memahami frasa ayat yang diberikan dengan membina ayat menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Murid membaca frasa ayat dan memahaminya.2. Murid mengenal pasti kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dalam Teks.3. Murid membina ayat menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak secara bertulis.4. Rumusan pelajaran.

Pengisian Kurikulum Ilmu : SejarahEMK : Nilai murni * Kasih sayang, rajin, hormat-menghormatiStrategi P&P : KB -Menjanakan idea Kontekstual - menghubungkaitkanKP : InterpersonalKBAT : Peta buih

Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata nama am tak hidup bukan institusi abstrakKosa kata : iklim, empat musim –(musim panas, musim sejuk, musim bunga, musim luruh), dilingkari tembok dan parit, Tujuh Keajaiban Dunia

Bahan Bantu Belajar buku teks ,

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid dapat membina ayat berdasarkan frasa ayat menggunakan kata nama am tak hidup bukan abstrak.

Refleksi

TARIKH : 23.01.2015

Page 6: RPH cth

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA M-02 2015

HARI : JUMAAT

Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia / 5 AmanBil.murid / 42 OrangTema Keluarga BerwawasanTajuk Percutian ke Luar NegaraMasa 11.00 pg - 12.30 tghStandard Pembelajaran 5.1.1

Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dan penjodoh bilangan mengikut konteks dengan betul.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-1. memahami frasa ayat yang diberikan dengan membina ayat menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Murid membaca frasa ayat dan memahaminya.2. Murid mengenal pasti kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dalam Teks.3. Murid membina ayat menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak secara bertulis.4. Rumusan pelajaran.

Pengisian Kurikulum Ilmu : SejarahEMK : Nilai murni * Kasih sayang, rajin, hormat-menghormatiStrategi P&P : KB -Menjanakan idea Kontekstual - menghubungkaitkanKP : InterpersonalKBAT : Peta buih

Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata nama am tak hidup bukan institusi abstrakKosa kata : iklim, empat musim –(musim panas, musim sejuk, musim bunga, musim luruh), dilingkari tembok dan parit, Tujuh Keajaiban Dunia

Bahan Bantu Belajar buku teks ,

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid dapat membina ayat berdasarkan frasa ayat menggunakan kata nama am tak hidup bukan abstrak.

Refleksi

TARIKH : 22.01.2015

Page 7: RPH cth

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA M-02 2015

HARI : KHAMIS

Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia / 5 DAMAIBil.murid / 42 OrangTema Keluarga BerwawasanTajuk Rumah ImpianMasa 7.40 pg – 9.10 pgStandard Pembelajaran 5.1.1

Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dan penjodoh bilangan mengikut konteks dengan betul.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-1. Mengenal pasti penggunaan penjodoh bilangan dalam ayat.2. Membina ayat dengan menggunakan penjodoh bilangan berdasarkan gambar dan frasa dengan betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Murid membaca dan memahami cerita.2. Mengenal pasti penggunaan penjodoh bilangan di dalam ayat.3. Membina ayat menggunakan penjodoh bilangan yang diberikan.4. Rumusan pelajaran.

Pengisian Kurikulum Ilmu : Kemahiran Hidup / Reka Bentuk dan TeknologiEMK : Nilai murni * Rasional, keberanianStrategi P&P : KB -menjanakan idea Konstruktivisme - menerangkanBCB : Bacaan mekanisKP : InterpersonalKBAT : Peta Bulatan

Sistem Bahasa Tatabahasa : Penjodoh bilanganKosa kata : keeping atap genting, sebidang tanah, batas, ekor

Bahan Bantu Belajar buku teks ,Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid dapat menyatakan penggunaan penjodoh bilangan di dalam ayat yang dibaca dan membina ayat menggunakan penjodoh bilangan yang diberi.

Refleksi

TARIKH : 23.01.2015

Page 8: RPH cth

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA M-02 2015

HARI : JUMAAT

Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia / 5 DamaiBil.murid / 42 OrangTema Keluarga BerwawasanTajuk Percutian ke Luar NegaraMasa 10.00 pg - 11.00 pgStandard Pembelajaran 5.1.1

Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dan penjodoh bilangan mengikut konteks dengan betul.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-1. memahami frasa ayat yang diberikan dengan membina ayat menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Murid membaca frasa ayat dan memahaminya.2. Murid mengenal pasti kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak dalam Teks.3. Murid membina ayat menggunakan kata nama am tak hidup bukan institusi abstrak secara bertulis.4. Rumusan pelajaran.

Pengisian Kurikulum Ilmu : SejarahEMK : Nilai murni * Kasih sayang, rajin, hormat-menghormatiStrategi P&P : KB -Menjanakan idea Kontekstual - menghubungkaitkanKP : InterpersonalKBAT : Peta buih

Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata nama am tak hidup bukan institusi abstrakKosa kata : iklim, empat musim –(musim panas, musim sejuk, musim bunga, musim luruh), dilingkari tembok dan parit, Tujuh Keajaiban Dunia

Bahan Bantu Belajar buku teks ,

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid dapat membina ayat berdasarkan frasa ayat menggunakan kata nama am tak hidup bukan abstrak.

Refleksi