rph capan kbsr

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KBSR) PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun: 4 Anggur Bil. Murid : 28 orang Masa : 08.00 – 09.00 (60 minit) Tarikh : 10 April 2014 Bidang : Membuat corak dan rekaan Aktiviti : Menghasilkan corak terancang melalui teknik capan pada kertas A3 Tajuk : Kertas Pembalut Saya Isi Kandungan : Pembalut Bungkusan Objektif : Pada akhir pengajaran ini, murid-murid dapat : 1) Mengenal dan menyatakan alat dan bahan yang digunakan dalam membuat corak dan rekaan dalam teknik capan 2) Menghasilkan kertas pembalut bungkusan yang mengandungi corak terancang yang elok dan cantik 3) Mengamalkan sikap bekerjasama dan bersabar ketika melaksanakan aktiviti. Pengetahuan sedia ada : a) Murid telah memahami konsep motif b) Murid-murid pernah melihat corak pada pembalut hadiah di pasaran KBKK : Membuat inferens, menjana idea, membanding beza Penerapan : Bekerjasama dan teliti dalam menyediakan tugasan

Upload: charles-pennington

Post on 22-Oct-2015

47 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

psv

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Capan KBSR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KBSR)PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun: 4 Anggur

Bil. Murid : 28 orangMasa : 08.00 – 09.00 (60

minit)

Tarikh : 10 April 2014

Bidang : Membuat corak dan rekaan

Aktiviti : Menghasilkan corak terancang melalui teknik capan pada kertas A3

Tajuk : Kertas Pembalut Saya

Isi Kandungan : Pembalut Bungkusan

Objektif : Pada akhir pengajaran ini, murid-murid dapat :

1) Mengenal dan menyatakan alat dan bahan yang digunakan dalam membuat corak dan rekaan

dalam teknik capan

2) Menghasilkan kertas pembalut bungkusan yang mengandungi corak terancang yang elok dan

cantik

3) Mengamalkan sikap bekerjasama dan bersabar ketika melaksanakan aktiviti.

Pengetahuan

sedia ada

: a) Murid telah memahami konsep motif

b) Murid-murid pernah melihat corak pada pembalut hadiah di pasaran

KBKK : Membuat inferens, menjana idea, membanding beza

Penerapan nilai : Bekerjasama dan teliti dalam menyediakan tugasan

Bahan bantu

mengajar:‘slide power point’, kertas A3, pisau ukir, berus warna, ubi kentang, daun, warna air

Rujukan : Huraian Sukatan Pelajaran PSV KBSR (2002), KPM.

Page 2: Rph Capan KBSR

Jadual Pelaksanaan

LANGKAH/ MASA

ISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARANBAHAN /

CATATAN

Set induksi(3 minit)

Tayangan slide contoh-contoh hasilan teknik capan

Murid dapat memberi perhatian dan menghayati gambar-gambar yang ditunjukkan

STRATEGIKumpulanBBM Tayangan slideKBKK Membuat

inferensNILAI Kerjasama

Perkembangan (40 minit)

Langkah 1(10m)

Pengenalan Memperkenalkan pelbagai jenis

corak termasuk corak terancang dan tidak terancang

Guru dan murid berbincang mengenai jenis-jenis corak

Guru menerangkan konsep capan kepada murid

Guru turut menunjukkan contoh yang telah sedia ada

Murid memahami ciri-ciri teknik capan

ABM Komputer LCD

BBM Contoh capan

STRATEGI Berpusatkan

murid

Nilai Kreatif

LANGKAH ISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

BAHAN / CATATAN

Page 3: Rph Capan KBSR

Memperkenalkan tajuk pelajaran hari ini.

Keperluan alat dan bahan

Membuat teknik sumbangsaran.

Poster ditunjukkan tadi kepada murid dan bertanyakan mengenai bahan-bahan yang digunakan untuk menghasilkannya.

Murid menjawab bahan-bahannya seperti gam, gunting, kertas warna, pen, pensel, kad pelbagai bentuk, kotak bentuk dan double side-tape’ dengan bimbingan guru.

Guru bertanya tentang ciri-ciri yang perlu ada pada sesebuah poster.

Murid menjawab kelengkapan seperti tajuk, teks, imej, warna, grafik dan illustrasi.

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BAHAN / CATATAN

Page 4: Rph Capan KBSR

Langkah 2(10m)

LANGKAH

Tunjuk Cara Mereka bentuk corak teknik

capan mengikut langkah-langkah yang betul.

Menggunakan peralatan dan bahan yang sesuai

ISI PELAJARAN

Guru membuat demonstrasi kepada murid-murid cara menggunakan daun, ubi kentang untuk menghasilkan corak pada kertas mengikut urutan langkah yang betul.

Guru memberi arahan suapaya menggunakan pisau dengan berhati-hati

Murid mendengar dan melihat demonstrasi guru dengan penuh perhatian dan minat dalam keadaan yang selesa.

Langkah-langkah membuat corak capan :a) Pertama, b) Kedua, c) Ketiga, d) Keempat, membuat kemasan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BBM Kertas A3 Pisau ukir Berus warna Daun Ubi kentang Warna air

STRATEGI Teori belajar

cara belajar Teori

konsturktivisme

KBKK Membanding

beza

Penerapan Nilai Ketelitian Berhati-hati Mematuhi

arahan

BAHAN / CATATAN

Page 5: Rph Capan KBSR

Langkah 3 (25m)

LANGKAH

Gerak Kerja Pembahagian kumpulan Pelaksanaan aktiviti membuat

corak teknik capan Guru memerhatikan murid-murid

menghasilkan capan

ISI PELAJARAN

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.- Setiap kumpulan mempunyai 5 orang ahli- Setiap murid perlu memberi kerjasama

bersama ahli kumpulan dalam melaksanakan aktiviti membuat pembalut bungkusan corak teknik capan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BBM Alat/bahan Carta

STRATEGI Teori belajar

cara belajar Konsturktivisme

KBKK Membanding

beza

Penerapan Nilai Bekerjasama Sabar

BAHAN / CATATAN

Page 6: Rph Capan KBSR

Kemuncak (4 minit)

Pentaksiran/Penilaian Membuat penilaian dan

penambahbaikan hasil kerja murid.

Guru mengambil semua hasil karya pembalut bungkusan yang telah dihasilkan oleh setiap kumpulan.- Murid-murid membuat penilaian semua

hasil kerja kumpulan.- Murid-murid memberi pendapat untuk

membuat penambahbaikan hasil kerja rakan-rakan mereka.

Contoh soalan Contoh jawapana) Cantik tak pembalut bungkusan ini?

b) Berapakah bintang yang boleh diberi?

c) Bagaimanakah untuk menjadikan pembalut bungkusan ini lebih cantik dan menarik?

a) Cantik

b) Bintang terbanyak = 5

c) Mengikut pandangan masing-masing

BBM Poster yang

telah siap

Penerapan Nilai Jujur Prihatin

KBKK Membanding

beza Menjana idea

STRATEGI Kumpulan

Page 7: Rph Capan KBSR

Refleksi:

Ulasan Pembimbing:

Ulasan Pemantau:

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BAHAN / CATATAN

Penutup(3 minit)

Rumusan Refleksi pelajaran

Penerapan nilai-nilai murni

Guru bersoal jawab dengan murid apa yang telah dipelajari hari ini.- Murid menyebut dan mengingat semula

apa yang telah dipelajari hari ini iaitu melaksanakan aktiviti membuat pembalut bungkusan corak teknik capan

Guru menasihatkan murid agar sentiasa mengamalkan kerjasama dan bersabar apabila melaksanakan sesuatu kerja.- Murid mendengar dengan penuh

perhatian nasihat yang diberikan oleh guru.

BBM Pembalut

bungkusan yang telah siap

Penerapan Nilai Jujur Prihatin

KBKK Membanding

beza Menjana idea

STRATEGI Kumpulan