rph bola baling

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BOLA BALING Matapelajaran : Pendidikan Jasmani Tunjang : Kemahiran Tajuk : Bola Baling Sub Tajuk : Hantaran bola. Tarikh : 20 Februari 2012 Masa : 7.40 pagi – 8.10 pagi Tahun : 4 Al-Biruni Bilangan Murid : 20 orang OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : Psikomotor : Melakukan hantaran bola kepada rakan dengan menggunakan teknik yang betul pada jarak 2 meter sebanyak 5 kali daripada 8 percubaan. Kognitif : Menyatakan perbezaan antara hantaran aras dada dan hantaran lantun. Afektif : Menunjukkan tanggungjawab terhadap alatan dengan menyusun semula di tempat yang betul. 1

Upload: tayep1234

Post on 24-Sep-2015

269 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

123

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BOLA BALINGMatapelajaran

: Pendidikan JasmaniTunjang

: Kemahiran

Tajuk

: Bola Baling

Sub Tajuk

: Hantaran bola.Tarikh

: 20 Februari 2012

Masa

: 7.40 pagi 8.10 pagi

Tahun

: 4 Al-BiruniBilangan Murid

: 20 orang

OBJEKTIF

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :

Psikomotor : Melakukan hantaran bola kepada rakan dengan menggunakan teknik yang betul pada jarak 2 meter sebanyak 5 kali daripada 8 percubaan.Kognitif : Menyatakan perbezaan antara hantaran aras dada dan hantaran lantun.

Afektif: Menunjukkan tanggungjawab terhadap alatan dengan menyusun semula di tempat yang betul.Pengalaman Sedia Ada: Murid pernah membaling bola.Penerapan Nilai

: Bekerjasama

KBKK

: Membandingkan perlakuan hantaran dada dengan hantaran lantun.Penggabungjalinan

: Digabungjalin dengan tajuk koordinasi dalam tunjang kecergasan

Kesepaduan

: Pendidikan Moral

Penerapan nilai-nilai murni dalam kehidupan seharian

: Matematik dan Bahasa Inggeris Mengira dalam Bahasa Inggeris: Pendidikan Islam

Membaca Doa

Alatan

: 1. Skittle

- 20

2. Bola Baling- 15

3. Gelung

- 17

4. Speaker

- 1

5. Laptop

- 1

6. LCD

- 1

BAHAGIAN/MASAAKTIVITIFOKUS PEMBELAJARANORGANISASISTRATEGI PEMBELAJARAN/ ALATAN

Set Induksi

Permulaan

( 7 minit )Menayangkan video bola baling

(4 Minit)1. Guru membawa pelajar ke makmal computer dan menayangkan video permainan bola baling.

2. Guru memfokuskan kepada hantaran bola.Murid mengambil tempat di sudut hadapan LCD.LCD

Komputer

Speaker

Regangan tangan

1. Berdiri tegak dan kaki dibuka seluas paras bahu.

2. Luruskan kedua belah tangan di belakang punggung dan siku dihalakan ke dalam.

3. Tolak tangan perlahan-lahan ke atas dan kira dalam kiraan 8.

4. Ulang aktiviti sebanyak 3 kali.Murid-murid berada dalam kawasan yang ditetapkan dan tidak terlalu rapat dengan yang lain 4 biji skittle

Wisel

5. x x x x x x

x x x x x x

G x x x x x x

x x x x x x

x x x x x x

Regangan badan dan pinggang

1. Berdiri tegak dan kaki dibuka seluas paras bahu.

2. Tangan kanan menyilang ke kiri di hadapan.

3. Tangan kiri memegang siku kanan dan tarik ke arah bahu kiri.4. Ulang dengan tangan kiri.

5. Buat 3 set untuk setiap aktiviti.

Regangan kaki dan paha1. Berdiri tegak dan kaki dibuka seluas paras bahu.

2. Bongkokkan badan dan siku dibengkokkan sedikit.

3. Cuba sentuh lantai dengan kedua belah tangan dan tahan dalam kiraan 8.4. Ulang aktiviti sebanyak 3 kali.

Memanaskan badan Meningkatkan KDN

Burpee1. Guru menunjukkan cara melakukan Burpee.

2. Murid melakukan aktiviti Burpee

G x x x x x x x x x x x x

x x

x x

x x

x x

x x

x x

Langkah 1

5 minitPerkembangan

Hantaran dada statik Penghantar ( A )1. Berdiri dengan menghadap pasangan masing-masing.

2. Pegang bola dengan kedua-dua belah tangan.

3. Mata pandang ke arah pasangan.

4. Bawa bola ke dada dan tolak ke khuihadapan pasangan.5. Luruskan kedua-dua belah tangan.

Penerima ( B )

1. Berdiri dengan menghadap penghantar.

2. Jangan bergerak sehingga bola sampai.

3. Apabila bola sampai, hulurkan tangan dengan jari yang direnggangkan.

4. Sambut bola dan bawa ke dada.Ulang aktiviti sebanyak 8 kali.Murid melakukan aktiviti secara berpasangan. X X X X A

X X X X B

1. Murid di bahagian A akan membuat hantaran ke arah murid di bahagian B.

2. Murid di bahagian B akan menangkap bola.3. Seterusnya, murid di bahagian B akan membuat hantaran ke arah murid di bahagian A dan murid di bahagian A akan menangkap bola.Jarak antara murid di bahagian A dengan di bahagian B ialah 8 meter.4 biji skittle

15 biji bola baling

Wisel

Langkah 2 5 minitHantaran aras dada dengan penghadang aktif1. Penghadang berdiri di hadapan penerima.

2. Penghadang akan cuba mendapatkan bola yang dihantar.

3. Tidak boleh menyentuh atau melanggar rakan.

4. Bertukar kedudukan dengan penghadang yang akan menjadi penerima.Aktiviti bertiga iaitu penghantar, penerima dan penghadangPetunjuk : Penghantar

Penerima

Penghadang Arah hantaran

Langkah 3

5 minitHantaran aras dada sambil bergerak. 1. Stesyen A berlari berpasangan menghantar bola aras dada 2. Stesyen B berpasangan menghantar bola aras dada, mengundur dan meletakan bola di bawah.3. Stesyen C berpasangan menghantar bola aras dada menguji ketangkasan kekiri dan kekanan.

Stesan A

Stesyen B

Stesyen C

Kemuncak

Permainan Kecil

5 minit1. Aplikasikan semua teknik yang dipelajari dalam kemahiran hantaran dada.

2. Hanya hantaran dada sahaja dibenarkan.

Undang-undang permainan bola baling diaplikasikan.

1. 5 lawan 5.

2. Tandakan kawasan permainan (8m x 16m)

3. Dua buah bakul disediakan sebagai gol.

4. Semua pemain boleh menjaringkan gol.

x

x x x

x

x xx x

x

Penutup

3 minit

Regangan dengan iringan muzik

Regangan kepala1. Pelajar berdiri dalam dua barisan memanjang di hadapan guru mengikut kumpulan.

2. Pusing kepala ke kiri, ke kanan, ke atas dan ke bawah.G x x

x x

x x

x x

x x

x x

x x

x x

x x

x x

x x

x x

Regangan bahu dan lengan3. Pelajar berdiri dalam dua barisan memanjang di hadapan guru mengikut kumpulan.

1. Pusing kepala ke kiri, ke kanan, ke atas dan ke bawah.

Regangan pinggang, lutut dan kaki

1. Kaki kanan dihulurkan ke hadapan, sambil menekan lutut kanan dengan tangan kanan dalam kiraan 8.

2. Pusingkan badan ke arah kanan dalam kiraan 8.

3. Tangan kiri memegang kaki kiri yang lurus dalam kiraan 8.

4. Ulang dengan menukar posisi kaki.

Tarik nafas1. Tarik nafas sebanyak 3 kali.

2. Hembus dengan kuat pada kali ke-3.

Penilaian kognitifGuru bertanya soalan kepada murid.Apakah perbezaan antara hantaran aras bahu dengan hantaran aras dada ?

7