rph 5

15
KPR3974 LATIHAN MENGAJAR TAJUK TUGASAN KUMPULAN K00864 DISEDIAKAN OLEH NO. ID NO. TELEFON NURULHUDA BINTI MOHAMAD SALIHIN D20112053154 0177500976 NAMA TUTOR E-LEARNING : DR. ABDUL RAHIM RAZALLI TARIKH SERAH: 23 APRIL 2015 RPH MINGGU KE-5

Upload: adwasakinah

Post on 28-Sep-2015

30 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

praktikum

TRANSCRIPT

  • KPR3974

    LATIHAN MENGAJAR

    TAJUK TUGASAN

    KUMPULAN

    K00864

    DISEDIAKAN OLEH NO. ID NO. TELEFON

    NURULHUDA BINTI MOHAMAD SALIHIN D20112053154 0177500976

    NAMA TUTOR E-LEARNING : DR. ABDUL RAHIM RAZALLI

    TARIKH SERAH: 23 APRIL 2015

    RPH MINGGU KE-5

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

    Mata Pelajaran Bahasa Melayu

    Kelas Ikhlas 4

    Bil. Murid 5 orang

    Masa 8.40 pagi - 9.40pagi (60 minit)

    Tarikh 23 April 2015

    Tajuk 4. Kemahiran Menulis

    Standard Kandungan 4.2 Menulis perkataan

    Standard

    Pembelajaran

    4.2.1 Menulis perkataan KV+KVK

    Tunjang lain yang

    disepadukan

    Ketrampilan, komunikasi, fizikal dan estetika

    Objektif Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

    Menulis empat perkataan KV + KVK dengan betul daripada

    lima perkataan yang diberikan.

    Sistem bahasa Kata nama

    Kosa kata Pokok, bulan, botol, cicak dan sabun

    Ilmu Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, sains, pendidikan seni

    visual dan moral

    Kemahiran berfikir Menjana Idea, mendiskriminasi dan menghubungkait.

    Kemahiran Soal jawab dan penyoalan

  • Pengajaran

    Kemahiran Belajar

    Cara Belajar

    Kemahiran membaca, kemahiran menulis dan kemahiran

    mendengar secara aktif

    Kecerdasan Pelbagai

    Verbal-linguistik, muzik dan kinestetik.

    Nilai Murni Memberi kerjasama, kebebasan bersuara, berani

    mencuba, berterima kasih, yakin diri, bersungguh-sungguh,

    menghargai, toleransi, kerjasama kumpulan, kerjasama

    dan amalan menjaga kebersihan diri.

    Elemen Merentas

    Kurikulum:

    Teknologi maklumat dan komunikasi dan keusahawanan.

    Bahan Bantu Belajar: Komputer riba, pembesar suara, belon, kad suku kata, kad

    gambar dan kad perkataan: bulan, pokok, cicak, sabun dan

    botol, plastesin dan lembaran kerja.

  • ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

    SET INDUKSI

    (5 Minit)

    Kenal pasti objek.

    1. Murid diberikan belon setiap seorang yang mana di dalam

    belon tersebut terdapat gambar objek.

    2. Murid dikehendaki memecahkannya menggunakan

    kebijaksanaan mereka.

    3. Murid-murid dikehendaki meneka nama objek dari belon

    yang telah dipecahkan tersebut.

    Cadangan jawapan murid: pokok, cicak, bulan, sabun dan

    botol.

    4. Murid yang dapat menjawab dengan betul dikehendaki

    menampal gambar tersebut di papan putih.

    5. Murid mendengar penerangan guru berkaitan pembelajaran

    pada hari ini.

    Bahan Bantu Belajar:

    - Belon

    - Kad gambar

    Kemahiran Pengajaran:

    - Soal Jawab

    Kemahiran Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Kinestetik

    - Verbal-linguistik

    Nilai Murni:

    - Memberi kerjasama

    - Kebebasan bersuara

    - Berani mencuba

  • LANGKAH 1

    (10 Minit)

    Mengeja,

    membatangkan suku

    kata dan membaca

    dengan bimbingan

    guru.

    1. Guru meletakkan kad suku kata dan kad perkataan yang

    telah dibatangkan menggunakan warna di setiap gambar

    yang telah murid lekatkan di papan putih tadi.

    2. Murid dibimbing membatangkan suku kata sambil mengira

    dengan jari bilangan suku kata tersebut dengan bimbingan

    guru.

    3. Murid dibimbing mengeja perkataan KV+KVK beberapa kali.

    4. Murid dikehendaki mengeja dan membaca secara individu.

    Perkataan KV+KVK yang dipelajari :

    - Bulan

    - Pokok

    - Sabun

    - Cicak

    - Botol

    Bahan Bantu Belajar:

    - Kad gambar dan kad

    suku kata dan kad

    perkataan: bulan, pokok,

    cicak, sabun dan botol.

    Kemahiran Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Verbal-linguistik

    Nilai Murni:

    - Berani mencuba

    - Yakin diri

  • LANGKAH 2

    (10 minit)

    Membentuk

    perkataan KV+KVK

    menggunakan

    palstesin

    1. Setiap murid diberikan plastesin.

    2. Murid dikehendaki membentuk setiap huruf perkataan yang

    telah dipelajari seperti berikut: bulan, pokok, cicak, sabun dan

    botol.

    3. Murid yang masih tidak menghafal boleh meniru ejaan yang

    dipaparkan di papan putih tadi.

    4. Murid dikehendaki membentuk semua perkataan yang telah

    dipelajari pada hari ini.

    Bahan Bantu Belajar:

    - Kad gambar

    - Kad suku kata

    - plastesin

    Kemahiran Belajar Cara

    Belajar:

    - Kemahiran membaca

    Nilai Murni:

    - Berani mencuba

    - Yakin diri

    - Kerjasama

    LANGKAH 3

    (10 minit)

    Latihan lembaran

    kerja

    1. Murid menerima lembaran kerja dan mengucapkan terima

    kasih kepada guru.

    2. Murid mendengar arahan yang terdapat pada lembaran

    kerja yang dibacakan oleh guru dengan teliti. Pada

    lembaran kerja tersebut, murid-murid dikehendaki

    menyusun semula huruf agar membentuk perkataan yang

    Bahan Bantu Belajar:

    - Lembaran kerja 1

    - Lembaran kerja 2

    (Rujuk Lampiran)

  • betul.

    3. Murid dikehendaki melengkapkan lembaran kerja.

    4. Murid yang melakukan kesalahan dikehendaki membuat

    pembetulan serta merta.

    5. Murid akan diberikan lembaran kerja tambahan sekiranya

    dapat melengkapkan lembaran kerja pertama dengan

    betul dan cepat.

    Kemahiran Belajar Cara

    Belajar:

    - Kemahiran membaca

    - Kemahiran menulis

    Nilai Murni:

    - Kesabaran

    - Berterima kasih

    - Toleransi

    - Berani

    - Bersungguh-sungguh

    - Kerjasama

    LANGKAH 4

    (20 minit)

    Permainan Tulis

    dengan betul.

    1. Murid-murid akan diberikan kepada dua kumpulan.

    2. Murid-murid memberikan nama kumpulan masing-masing.

    3. Setiap murid akan diberikan kad gambar.

    4. Murid dikehendaki menulis perkataan berdasarkan objek

    pada gambar dengan betul dalam masa 30 saat.

    5. Setiap murid yang dapat menulis dengan betul akan

    Bahan Bantu Belajar:

    - Komputer riba

    - Pembesar suara

    Kemahiran Berfikir(KB):

    - Mendiskriminasi

  • menyumbangkan satu markah kepada kumpulannya.

    6. Sekiranya jawapan murid adalah salah, murid berkenaan

    dikehendaki mengeja semula perkataan tersebut dengan

    betul dengan bantuan guru dan kad perkataan sebanyak 3

    kali.

    7. Kumpulan yang menang dikira berdasarkan markah yang

    terbanyak.

    8. Kumpulan yang menang akan menerima hadiah manakala

    yang kurang bernasib baik akan menerima saguhati.

    Kemahiran Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Verbal-linguistik

    Elemen Merentas

    Kurikulum:

    - Teknologi maklumat dan

    komunikasi

    - Keusahawanan

    Nilai Murni:

    - Toleransi

    - Kerjasama kumpulan

    PENUTUP

    (5 minit)

    Penerapan nilai-nilai

    murni dan nyanyian.

    1. Murid dikehendaki mengulang perkataan yang telah

    dipelajari.

    2. Murid diberi soalan?

    - Cadangan soalan: Daripada gambar yang

    ditunjukkan, mana satukah alatan kebersihan diri?

    - Cadangan jawapan murid sabun!

    Bahan Bantu Belajar:

    - Komputer riba

    - Pembesar suara

    - Kad gambar

    Kemahiran Belajar Cara

    Belajar:

  • 3. Murid mendengar penerangan berkaitan menjaga kebersihan

    diri.

    - Murid dikehendaki mencuci tangan terutamanya pada

    waktu sebelum makan, selepas makan dan keluar dari

    bilik air.

    4. Nyanyian dan pergerakan lagu Tari cuci tangan yang

    terdapat di laman web berikut:

    https://www.youtube.com/watch?v=3FaNs0U8dV4

    5. Murid-murid menyanyi dan meniru pergerakan langkah cuci

    tangan yang dilakukan oleh guru.

    - Kemahiran mendengar

    secara aktif

    Kemahiran Pengajaran:

    - Penyoalan

    Kemahiran Berfikir(KB):

    - Menjana idea

    - Menghubungkait

    Kemahiran Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Muzik

    - Verbal-linguistik

    - Kinestetik

    Elemen Merentas

    Kurikulum:

    - Teknologi maklumat dan

    komunikasi

    Nilai Murni:

    - Menjaga kebersihan diri

  • REFLEKSI

    Saya dapati pengukuhan yang saya terapkan dalam beberapa langkah

    pengajaran dapat membantu murid menghafal dan menulis kesemua perkataan yang

    dipelajari dengan betul. Hal ini secara tidak langsung membuatkan pengajaran saya

    tercapai. Pada set induksi, murid-murid berasa seronok kerana mendapat belon namun

    mereka agak terkejut apabila diminta untuk meletupkan belon tersebut. Pada waktu itu

    situasi menjadi riuh berikutan murid melakukan pelbagai aksi untuk meletupkan belon

    tersebut. Namun akhirnya murid berjaya meletupkan belon dan seterusnya

    mendapatkan kad gambar yang terdapat dalam belon tersebut.

    Pada langkah pertama saya suka sekiranya murid-murid mengira suku kata yang

    telah disebut kerana murid-murid akan lebih peka dan dapat membezakan antara suku

    kata pertama dan kedua yang mana dapat memudahkan mereka mengeja dan

    seterusnya menulis perkataan dengan betul.

    Pada langkah kedua, saya meminta murid membina perkataan menggunakan

    plastesin dengan harapan mereka seronok dan menghafal perkataan tersebut secara

    tidak langsung. Aktiviti yang santai ini sebenarnya mengurangkan tekanan dalam diri

    murid dan seterusnya memudahkan murid mengingati perkataan lebih-lebih lagi apabila

    melibatkan pelbagai deria seperti kinestetik, audio, visual dan tectile.

    Seterusnya, latihan lembaran kerja yang saya berikan tersebut agak sukar

    sekiranya murid tidak menghafal atau tidak menguasai suku kata bagi sesuatu

    perkataan. Beberapa aktiviti yang saya telah laksanakan dalam pengajaran yang

    sebelumnya dapat membantu murid mengingati ejaan perkataan tersebut.

    Semua kanak-kanak mempunyai sifat suka bersaing dan tidak ketinggalan juga

    bagi kanak-kanak khas ini. Mereka berasa sungguh seronok apabila dapat dapat

    memenangi sesuatu pertandingan. Saya berpendapat, langkah ini agak kritikal dan

    sukar kerana bukan sahaja mereka perlu mengeja malah mereka perlu menulis tanpa

    ada apa-apa bantuan. Mereka menggunakan seratus peratus daya hafalan mereka

    sendiri. Pada peringkat awal permainan sememangnya terdapat murid yang masih

    salah tulis perkataan yang diberi namun setelah melalui empat pusingan, saya dapati

    murid telah menulis kesemua perkataan yang dipelajari dengan betul.

    Pada peringkat penutup, saya suka menerapkan nilai-nilai murni dengan

    harapan dapat membentuk modal insan yang berbudi pekerti mulia. Tambahan pula

    kanak-kanak khas ini perlu diberitahu dan diajar setiap perkara kerana mereka tidak

    mampu berfikir dengan sendiri berikutan kelemahan kognitif yang mereka hadapi.

    Manakala aktiviti nyanyian sememangnya disukai oleh murid apatah lagi disertai

    dengan pergerakan, saya merasakan seolah-olah mereka dapat melepaskan tekanan

    apabila mereka menyanyi dan beraksi.

  • Kesimpulannya, Saya sungguh gembira dengan pencapaian murid-murid pada

    pengajaran kali ini dan saya berharap dapat menghasilkan pengajaran yang lebih baik

    dan menyeronokkan pada masa hadapan.

  • Penilaian

    Tajuk: 4. Kemahiran Menulis

    Standard Kandungan : 4.2 Menulis perkataan

    Standard Pembelajaran : 4.2.1 Menulis perkataan KV+KVK

    SENARAI SEMAK GURU

    Nama : ____________________________ Tarikh: _______________ Kelas : __________

    Tandakan (/) pada kemahiran dan amalan kesukanan yang dikuasai murid

    Bil Aktiviti Menguasai Tidak menguasai

    1 Mengecam dan menyebut nama objek

    2 Mengeja dan membaca perkataan KV + KVK

    3 Membentuk perkataan menggunakan plastesin

    4 Menyusun dan menulis perkataan KV + KVK dengan betul

    5 Menulis perkataan KV + KVK yang disebut guru dengan betul

  • Contoh Bahan Bantu Belajar yang digunakan

    Kad gambar

    Kad suku kata

    Kad perkataan

    bo

    tol

    botol

  • LEMBARAN KERJA 1

  • LEMBARAN KERJA 2