rph 1.pdf

11
PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014/2015 KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1 TAJUK TUGASAN KUMPULAN UPSI 207 DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON FARIDATULAKMAR BINTI TARMIZI D20102043963 0125071645 NAMA TUTOR E-LEARNING: PUAN ZAHARAH BINTI OSMAN TARIKH SERAH: 15 MAC 2014 .. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 1

Upload: hairul-azizi-izili

Post on 16-Jan-2016

237 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH 1.pdf

PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014/2015

KPR 3974

LATIHAN MENGAJAR 1

TAJUK TUGASAN

KUMPULAN

UPSI 207

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID NO. TELEFON

FARIDATULAKMAR BINTI TARMIZI D20102043963 0125071645

NAMA TUTOR E-LEARNING: PUAN ZAHARAH BINTI OSMAN

TARIKH SERAH: 15 MAC 2014

..

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN – MINGGU 1

Page 2: RPH 1.pdf

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(SLOT 1)

Tunjang: Sains dan Teknologi (Awal Matematik)

Kelas: Pra Mawar

Bil. Murid: 25 orang

Tarikh: 10 Mac 2014

Masa: 10.30 - 11.00 pagi

Hari: Isnin

Tajuk: Konsep Nombor

Standard Kandungan : ( ST 7.1) Memahami Nombor 1-10

Standard Pembelajaran : ( ST 7.1.3) Membilang objek 1-10

(ST 7.1.5) Memadankan angka 1-10 dengan bilangan objek yang

betul

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;

i) Mengecam dan menyebut nombor yang ditunjukkan dengan betul.

ii) Membilang nombor 1-10 dengan betul

iii) Memadankan bilangan objek dengan nombor yang betul

betul

Nilai : bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, bekerjasama, bertanggungjawab

KBKK : membuat pemerhatian,

Pengetahuan sedia ada : Murid tahu membilang 1-10

BBM: Kad nombor, manik, tali, lembaran kerja

Page 3: RPH 1.pdf

Perlaksanaan P & P:

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti murid

Set

Induksi

(3 minit)

Nyanyian lagu

‘Satu Jari

Tap,tap,tap’

1. Guru menyanyikan

lagu ‘Satu Jari

Tap,tap,tap’

Satu jari,satu jari,

satu jari tap..tap..tap

Tunjuk atas tunjuk

bawah

Satu jari tap..tap..tap

(sambil menunjukan

satu jari)

.

1. Murid menyanyikan

lagu yang didengar

sambil menepuk jari

mengikut bilangan

yang disebutkan

Nilai:

Bekerjasama

Kecerdasan

interpersonal

Langkah 1

(6 minit)

Mengenal

nombor

1. Guru tunjukkan kad

nombor 1-10 secara

rawak.

2. Guru lekatkan

nombor di sekitar

kelas.

1. Murid menyebut

nombor yang

ditunjukkan

2.Murid diminta

mencari nombor yang

disebutkan oleh guru.

3. Murid membilang

nombor 1-10

BBM:

- kad nombor

Langkah 2

(8 minit)

Membilang

objek

1.Guru bahagikan

murid kepada 5

kumpulan kecil.

2. Guru sebutan suatu

nombor

Cth: 4

3. Guru bergerak ke

1. Setiap kumpulan

diberi sejumlah manik

dan setiap murid diberi

seutas tali

2. Murid diminta

mengira dan

memasukkan manik ke

dalam tali mengikut

BBM:

- bakul

- manik

- tali

Page 4: RPH 1.pdf

setiap kumpulan untuk

memeriksa jawapan

murid.

nombor yang

disebutkan.

3. Aktiviti diulang

dengan nombor yang

lain.

Langkah 3

(10 minit)

Aktiviti

Pengukuhan

1. Guru edarkan

lembaran kerja kepada

murid dan beri arahan.

2..

Murid diminta mengira

dan memadankan objek

dengan nombor yang

betul

Lembaran

kerja

Nilai:

Mendengar

arahan

Penutup

(3 minit)

Ulangkaji

Guru minta murid

membilang nombor 1-

10 secara

berkumpulan

Murid membilang

semula nombor 1-10

secara berkumpulan

Nilai:

bekerjasama

Refleksi: Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ini telah dijalankan dalam suasana

pembelajaran yang aktif. Penglibatan murid sangat baik. Murid menunjukkan sikap positif, boleh

bekerjasama dan boleh mematuhi arahan guru. Berdasarkan aktiviti pengukuhan yang diberi,

guru mendapati seramai 20 orang murid boleh menguasai kemahiran yang diajar manakala 5

orang murid didapati memerlukan bimbingan guru. Secara keseluruhannya saya berpuas hati

dengan pengajaran saya pada hari ini.

Page 5: RPH 1.pdf

BAHAN BANTU MENGAJAR SLOT 1

Ma Manik

Tali kasut

Kad Kad nombor

Page 6: RPH 1.pdf

Lembaran Kerja Slot 1

Page 7: RPH 1.pdf

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(SLOT 2)

Tunjang: Sains dan Teknologi (Awal Matematik)

Kelas: Pra Mawar

Bil. Murid: 25 orang

Tarikh: 12 Mac 2014

Masa: 9.30 - 10.00 pagi

Hari: Rabu

Tajuk: Konsep Nombor

Standard Kandungan : ( ST 7.1) Memahami Nombor 1-10

Standard Pembelajaran : ( ST 7.1.3) Membilang objek 1-10

(ST 7.1.4) Menggunakan bentuk seperti titik untuk mewakili

bilangan objek

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;

i) Membilang objek dan menyatakan jumlahnya

ii) Melukis titik mengikut bilangan nombor yang diberi.

Nilai : bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, bekerjasama, bertanggungjawab

KBKK : membuat pemerhatian,

Pengetahuan sedia ada : Murid tahu membilang 1-10

BBM: Kad nombor, kad objek lembaran kerja, CD, laptop

Page 8: RPH 1.pdf

Perlaksanaan P & P:

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti murid

Set

Induksi

(3 minit)

Nyanyian lagu

Ten Little

Indian

1. Guru perdengarkan

lagu ‘Ten Little Indian’

daripada CD

.

1. Murid mendengar

lagu daripada CD

2.Murid menyanyikan

lagu yang didengar

dengan bimbingan guru

BBM:

CD

Laptop

Nilai:

Bekerjasama

Kecerdasan

interpersonal

Langkah 1

(8 minit)

Permainan

Kotak

Beracun

1. Guru sediakan kad

gambar objek di dalam

kotak

2. Guru mainkan muzik

3. Guru hentikan muzik

4. Permainan diulang

sehingga kad di dalam

kotak habis.

1. Murid duduk di

dalam bulatan.

2. Murid mengedarkan

kotak kepada rakan di

sebelah apabila muzik

berbunyi.

3. Apabila muzik

berhenti, murid yang

memegang kotak

diminta memilih satu

kad objek dan

membilang jumlah

objek pada kad.

4. Murid lain diminta

membilang bersama-

sama.

5. Murid yang

seterusnya akan

mencari kad nombor

yang sama dengan

jumlah objek.

BBM:

- kad nombor

- kad objek

- CD

- Laptop

Nilai:

berdisiplin

Page 9: RPH 1.pdf

Langkah 2

(6 minit)

Mencari

Pasangan

1.Guru bahagikan

murid kepada 2

kumpulan

2. Guru minta murid

mencari pasangan yang

sama mengikut giliran

1. Murid berdiri secara

mengadap kawan

2. Kumpulan 1

memegang kad objek

3. Kumpulan 2

memegang kad

nombor

4. Murid diminta

mencari pasangan yang

sama jumlah objek dan

nombor

5. Murid menyebut

jumlah objek.

BBM:

- kad objek

- kad nombor

Nilai:

bekerjasama

Langkah 3

(10 minit)

Aktiviti

Pengukuhan

1. Guru edarkan

lembaran kerja kepada

murid dan beri arahan.

Murid diminta melukis

titik mengikut jumlah

nombor yang diberi.

Lembaran

kerja

Nilai:

Mendengar

arahan

Penutup

(3 minit)

Ulangkaji

Guru minta murid

membilang nombor 1-

10

Murid membilang

semula nombor 1-10

Nilai:

bekerjasama

Refleksi: Aktiviti pengajaran dan pembelajaran telah berjalan dalam suasana yang efektif.

Murid sangat seronok dengan aktiviti permainan ‘Kotak Beracun’. Suasana kelas agak bising

tetapi guru perlu mengawasi disiplin murid supaya mematuhi peraturan agar aktiviti

pembelajaran berjalan lancar. 22 orang murid boleh melukis titik dengan jumlah yang betul . 3

orang murid yang agak lambat diberi bimbingan secara individu..

Page 10: RPH 1.pdf

Bahan Bantu Mengajar Slot 2

Kad Objek

Kad Nombor

Page 11: RPH 1.pdf

Lembaran Kerja Slot 2