rph 1

18
Rancangan Mengajar Harian Internship Minggu ke-1 Kelas : Prasekolah Cempaka Umur Murid : 6 tahun Bilangan Murid : 25 orang murid Tarikh : 17 Februari 2015 Masa : 60 minit Mata pelajaran : Tunjang Komunikasi - Bahasa Melayu Tajuk : Huruf Vokal Standard kandungan : BM 3.2 Mengenal huruf vokal Standard pembelajaran : BM 3.2.1 Menyebut huruf vokal. BM 3.2.2 Membunyikan huruf vokal Objektif Eksplisit : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat : 1. Mengenal dan menyebut dengan betul 5 huruf abjad vokal. 2. Mengenal dan membunyikan dengan betul 5 huruf vokal. Pengetahuan sedia ada : Murid sudah ada pengalaman mengenal huruf. BBM : buah limau,kad huruf vokal, kad gambar dan carta lagu huruf vokal Kemahiran Berfikir : Menghubung kait 1

Upload: saliza-abdul-samad

Post on 12-Dec-2015

337 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

INTERSIF

TRANSCRIPT

Page 1: RPH 1

Rancangan Mengajar Harian Internship Minggu ke-1

Kelas : Prasekolah Cempaka

Umur Murid : 6 tahun

Bilangan Murid : 25 orang murid

Tarikh : 17 Februari 2015

Masa : 60 minit

Mata pelajaran : Tunjang Komunikasi - Bahasa Melayu

Tajuk : Huruf Vokal

Standard kandungan : BM 3.2 Mengenal huruf vokal

Standard pembelajaran : BM 3.2.1 Menyebut huruf vokal.

BM 3.2.2 Membunyikan huruf vokal

Objektif Eksplisit : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :

1. Mengenal dan menyebut dengan betul 5 huruf abjad vokal.

2. Mengenal dan membunyikan dengan betul 5 huruf vokal.

Pengetahuan sedia ada : Murid sudah ada pengalaman mengenal huruf.

BBM : buah limau,kad huruf vokal, kad gambar dan carta lagu huruf vokal

Kemahiran Berfikir : Menghubung kait

Penerapan nilai : bersyukur, menghargai masa dan berdisiplin

1

Page 2: RPH 1

Langkah/ masa Kemahiran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan / BBM

Set induksi

(5 minit)

Bentuk huruf dengan

bentuk objek di

persekitaran

Huruf o = buah limau

(lampiran 1)

1. Guru memegang buah limau.

2. Guru menyoal murid tentang

bentuk buah limau.

3. Guru memanggil murid yang

menjawab buah limau bulat

seperti O.

4. Guru meminta rakan-rakan

bertepuk tangan sebagai

memberi penghargaan kepada

rakan mereka yang menjawab

dengan betul.

5. Guru menerangkan kepada

murid-murid bahawa ‘o’ adalah

salah satu daripada huruf vokal

1.Murid melihat guru memang

buah limau.

2.Murid menjawab bentuk buah

limau :

bulat seperti bola

bulat seperti muka jam

bulat seperti O.

3.Murid-murid mengulang

sebutan rakan mereka buah limau

bulat seperti O.

4. Murid-murid memberi

penghargaan kepada rakan

mereka dengan bertepuk tangan.

5. Murid-murid mengikut guru menyebut huruf ‘o’.

BBM:

1.Buah limau

Nilai murni:

-bersyukur

2

Page 3: RPH 1

yang mereka akan pelajari hari

ini.

Langkah 1

(5 minit)

Huruf vokal ‘a’

(lampiran 2)

1. Guru menunjukkan kad huruf

vokal ‘a’ kepada murid-murid.

Guru menyebut huruf vokal ‘a’.

2.Guru membunyikan huruf vokal

‘a’.

1. Murid-murid mengikut guru

menyebut huruf vokal ‘a’.

2.Murid-murid mengikut guru

membunyikan huruf vokal ‘a’.

BBM:

1.Kad huruf vokal ’a’.

Langkah 2

(5 minit)

Huruf vokal ‘e’

(lampiran 3)

1. Guru menunjukkan kad huruf

vokal ‘e’ kepada murid-murid.

Guru menyebut huruf vokal ‘e’.

2.Guru membunyikan huruf vokal

‘e’.

1. Murid-murid mengikut guru

menyebut huruf vokal ‘e’.

2.Murid-murid mengikut guru

membunyikan huruf vokal ‘e’.

BBM:

1.Kad huruf vokal ‘e’.

Langkah 3

(5 minit)

Huruf vokal ‘i’

(lampiran 4)

1. Guru menunjukkan kad huruf

vokal ‘i’ kepada murid-murid.

Guru menyebut huruf vokal ‘i’.

2.Guru membunyikan huruf vokal

‘i’.

1. Murid-murid mengikut guru

menyebut huruf vokal ‘i’.

2.Murid-murid mengikut guru

membunyikan huruf vokal ‘i’.

BBM:

1.Kad huruf vokal ’i’.

3

Page 4: RPH 1

Langkah 4

(5 minit)

Huruf vokal ‘o’

(lampiran 5)

1. Guru menunjukkan kad huruf

vokal ‘o’ kepada murid-murid.

Guru menyebut huruf vokal ‘o’.

2.Guru membunyikan huruf vokal

‘o’.

1. Murid-murid mengikut guru

menyebut huruf vokal ‘o’.

2.Murid-murid mengikut guru

membunyikan huruf vokal ‘o’.

BBM:

1.Kad huruf vokal ’o’.

Langkah 5

(5 minit)

Huruf vokal ‘u’

(lampiran 6)

1. Guru menunjukkan kad huruf

vokal ‘u’ kepada murid-murid.

Guru menyebut huruf vokal ‘u’.

2.Guru membunyikan huruf vokal

‘u’.

1. Murid-murid mengikut guru

menyebut huruf vokal ‘u’.

2.Murid-murid mengikut guru

membunyikan huruf vokal ‘u’.

BBM:

1.Kad huruf vokal ’u’.

Langkah 6

(10 minit)

Huruf vokal

‘aeiou’

1. Guru menunjukkan kad huruf

vokal ‘aeiou’ kepada murid-

murid. Guru menyebut huruf vokal

‘aeiou’.

2.Guru membunyikan huruf vokal

‘aeiou’.

1. Murid-murid mengikut guru

menyebut huruf vokal ‘aeiou’.

2.Murid-murid mengikut guru

membunyikan huruf vokal ‘aeiou’.

BBM:

1.Kad huruf vokal

’aeiou’.

Nilai murni:

-menghargai masa

Langkah 7

(10 minit)

Nyanyian lagu huruf

vokal

1.Guru menyanyi lagu huruf vokal

‘aeiou’ sebaris demi sebaris

1. Murid-murid mengikut guru

menyanyi lagu huruf vokal ‘aeiou’

BBM:

1.carta lagu huruf vokal

4

Page 5: RPH 1

‘aeiou’

(lampiran 7)

kepada murid-murid.

2.Guru meminta murid menyanyi

lagu huruf vokal ‘aeiou’.

sebaris demi sebaris.

2. Murid-murid menyanyi lagu

huruf vokal ‘aeiou’.

‘aeiou’

Nilai murni:

-berdisiplin

Penutup

(5 minit)

Huruf vokal

‘aeiou’

1. Guru menunjukkan kad vokal

kepada murid-murid satu persatu.

2.Guru meminta murid menyanyi

lagu vokal ‘aeiou’.

1. Murid menyebut huruf vokal

berpandukan kad vokal yang

ditunjukkan.

2.Murid-murid menyanyi lagu

huruf vokal ‘aeiou’.

BBM:

1.Kad huruf vokal

2.Carta lagu huruf vokal

5

Page 6: RPH 1

Kaedah Penaksiran :

Lampiran 1 : contoh buah limau

Lampiran 2 : contoh kad huruf vokal ‘a’

Lampiran 3 : contoh kad huruf vokal ‘e’

Lampiran 4 : contoh kad huruf vokal ‘i’

Lampiran 5 : contoh kad huruf vokal ‘o’

Lampiran 6 : contoh kad huruf vokal ‘u’

Lampiran 7 : contoh carta lagu huruf vokal ‘aeiou’

6

Page 7: RPH 1

Lampiran 1

Contoh buah limau

7

Page 8: RPH 1

Lampiran 2

Contoh kad huruf vokal ‘a’

8

a

Page 9: RPH 1

9

Page 10: RPH 1

Lampiran 7

Contoh carta lagu vokal aeiou

a e i o u, a e i o u,a e i,a e i,a e i o uA- bunyi ayam berkokok,E - panggil emak, emak,I - ikan berenang di dalam kolam,

O - otak yang bijak,U - ular yang membelit.

a e io u.

10

Page 11: RPH 1

Lampiran 3

Contoh kad Huruf Abjad

Lampiran 4Contoh Kad ikan

11

Page 12: RPH 1

Lampiran 5

12

Page 13: RPH 1

Lampiran 6

Contoh hasil kerja murid

13