ranc.pengajaran sejarah

3

Click here to load reader

Upload: zahari-rusdi

Post on 23-Jun-2015

7.310 views

Category:

Technology


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Ranc.Pengajaran Sejarah

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

Subjek : SejarahKelas : 1 RKTarikh : 11 Mac 2009 ( Selasa)Bil. Pelajar : 20 orangMasa : 3.20 – 3.55 pm ( 35 minit) Topik : Bab 1 : Sejarah dan KitaSubtopik : 1.3. Sumber Sejarah

Hasil pembelajaran : Di akhir pelajaran ini, pelajar akan dapat :

1. Menyatakan 2 jenis sumber Sejarah2. Menyatakan maksud sumber pertama dan sumber kedua3. Menyenarai 3 contoh sumber pertama dan sumber kedua.

Nilai murni : 1. Menghargai usaha ahli sejarah 2. Bersyukur dengan kemerdekaan negara

Sumber dan Alat Bantu Mengajar : Buku teks, Lampiran Kerja, Power Point

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah terdedah dengan sumber pertama seperti surat peribadi, diari dan sumber kedua seperti buku, majalah, suratkhabar dan lain-lain.

Fasa Kandungan Aktiviti pembelajaran NotaPengenalan ( 5 minit)

Pada akhir pelajaran ini, pelajar dapat:4. Menyataka

n 2 jenis sumber Sejarah5. Menyataka

n maksud sumber pertama dan sumber kedua

6. Menyenarai 3 contoh sumber pertama dan sumber kedua.

Aktiviti GuruGuru menerangkan objektif dan hasil pembelajaran yang akan diperolehi pelajar.

Guru menanyakan pemahaman pelajar tentang pembelajaran yang lepas.

Aktiviti PelajarPelajar memberi jawapan kepada guru.

Strategi dan teknik : Penyoalan secara keseluruhanBBM: Buku teks

Nilai murni : Berkongsi pendapat, sedia bekerjasama, berani mencuba

Page 2: Ranc.Pengajaran Sejarah

Penstrukturan idea(15 minit)

Sumber Sejarah memberi maklumat dan bukti yang benar tentang sesuatu peristiwa. Ada 2 iaitu :i) sumber pertamaii) sumber kedua

Sumber pertama :Sumber yang bersifat asli dan masih belum ditafsir. Belum diolah dan masih belum dicetak.

Contoh: fail rasmi jabatan, surat peribadi , manuskrip, diari, fosil dan artifak.

Sumber kedua : Sumber yang telah diolah, dicetak dan disebar kepada umum.Contoh : buku, majalah, ssuratkhabar, jurnal, ensiklopedia, risalah.

Aktiviti GuruGuru menerangkan maksud sumber sejarah.Guru juga memberi penerangan mengenai sumber pertama dan sumber kedua menggunakan power point.

Aktiviti PelajarPelajar dikehendaki menjawab soalan latihan yang ditunjukkan di power point.Pelajar melibatkan diri secara aktif.

Strategi dan teknik: Penyoalan dan perbincangan

BBM: Power Point, Buku Teks.

Nilai murni: Berkongsi pendapat, Berani mencuba, Berfikiran terbuka. Melibatkan diri secara aktif

Aplikasi Idea(10 minit)

Guru memberi pengukuhan melalui soalan pengkayaan daripada Power Point.

Pelajar menjawab soalan di Power Point dengan menyalin ke dalam buku nota.

BBM : Buku teks, Power Point.

Penutup( 5 minit)

Kepentingan membezakan antara sumber pertama dan sumber kedua.

Pelajar merumuskan idea utama berdasarkan pemahaman yang telah mereka pelajari.

Strategi dan teknik : Penyoalan

Page 3: Ranc.Pengajaran Sejarah