rancangan pengajaran -...
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN
Nama Fakulti : Fakulti Tamadun Islam Mukasurat : 1 daripada 7
Kod Kursus : UICI 2022 Nama Kursus : Sains, Teknologi, dan Manusia Jumlah Jam Pertemuan : 28 Jam
Semester : I Sesi : 2012/2013
Disediakan oleh : Penyelaras Kursus Nama : Sayed Mahussain bin Sayed Ahmad Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
Disahkan oleh : Timbalan Dekan Akademik Nama : P.M Dr. Ramli bin Awang Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
Nama Pensyarah : Sayed Mahussain bin Sayed Ahmad
No. Bilik : S45 D02 04
No. Telefon Bilik : 35085
E-mel : [email protected]
Sinopsis : Kursus ini membincangkan falsafah ilmu dari aspek definisi, konsep, teori, sejarah perkembangan, budaya ilmu, dan perpindahan ilmu. Turut dibincangkan sains dan Islam dari sudut konsep, sejarah perkembangan, pandangan Islam terhadap pengajian ilmu sains, metodologi dalam sains Islam, serta perbandingan antara sains Islam dan sains Barat. Perbincangan seterusnya adalah mengenai teknologi dari sudut konsep, sejarah perkembangan, penyelesaian terhadap isu-isu semasa, serta hubungan antara teknologi dan ketuhanan. Turut termasuk dalam skop perbincangan ini adalah perkara-perkara yang berkaitan dengan manusia dari sudut konsep, teori kejadian, proses penciptaan manusia, status dan tanggungjawab manusia, serta faktor kemuliaan dan matlamat penciptaan manusia. Kursus ini turut membincangkan pencapaian para ilmuwan Islam dalam bidang sains dan teknologi.
HASIL PEMBELAJARAN Di akhir kursus pelajar berkebolehan untuk:
No. Hasil Pembelajaran Kursus
Hasil Pembelajaran
Program yang
Berkaitan
Taksonomi
(C, P, A)
Kaedah Penilaian
1 2
Menjelaskan konsep dan falsafah ilmu dalam Islam dari aspek definisi, konsep, teori, sejarah perkembangan, budaya ilmu, dan perpindahan ilmu dari tamadun Islam ke tamadun barat. Membincangkan sains dan teknologi dari perspektif: konsep, sejarah perkembangan, pengajian ilmu sains, metodologi sains Islam, perbandingan antara sains Islam dan sains Barat serta penyelesaian terhadap isu-isusains dan teknologi.
C2 C3, P3
U, T, Pm T, Pm, PA
RANCANGAN PENGAJARAN
Nama Fakulti : Fakulti Tamadun Islam Mukasurat : 2 daripada 7
Kod Kursus : UICI 2022 Nama Kursus : Sains, Teknologi, dan Manusia Jumlah Jam Pertemuan : 28 Jam
Semester : I Sesi : 2012/2013
Disediakan oleh : Penyelaras Kursus Nama : Sayed Mahussain bin Sayed Ahmad Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
Disahkan oleh : Timbalan Dekan Akademik Nama : P.M Dr. Ramli bin Awang Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
3
Menganalisissecaraperbandinganantarapandangan Islam dan pandangan sains moden mengenai konsep kosmologi; kejadian alam semesta dan kehancurannya; manusia: konsep dan teori, proses penciptaan, peringkat-peringkat alam kehidupan, peranan, kemuliaan dan matlamat penciptaan serta pencapaian para ilmuwan Islam dalam bidang sains dan teknologi.
C4, A3
T, Pm, PA (U – Ujian; T – Tugasan; Pm – Pembentangan, PA – PeperiksaanAkhir)
JAM BELAJAR PELAJAR
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Jam Belajar Pelajar (Jam)
1. Pembelajaran Bersemuka
- syarahan - aktiviti SCL
2. Pembelajaran Tidak Bersemuka - Tugasan - E-Pembelajaran - ulangkaji - persediaan penilaian
3. Penilaian Formal - ujian - peperiksaan akhir
22 6
10 14 20 5
1 2
Jumlah 80
KAEDAH PENGAJARAN
Kuliah,seminar, pembacaan terarah, pembelajaran kendiri, dan kajian berkumpulan
RANCANGAN PENGAJARAN
Nama Fakulti : Fakulti Tamadun Islam Mukasurat : 3 daripada 7
Kod Kursus : UICI 2022 Nama Kursus : Sains, Teknologi, dan Manusia Jumlah Jam Pertemuan : 28 Jam
Semester : I Sesi : 2012/2013
Disediakan oleh : Penyelaras Kursus Nama : Sayed Mahussain bin Sayed Ahmad Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
Disahkan oleh : Timbalan Dekan Akademik Nama : P.M Dr. Ramli bin Awang Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
PERANCANGAN KULIAH
PERTEMUAN TAJUK CATATAN/ISI
1 MANUSIA DAN KONSEP ILMU
Definisi falsafah menurut sarjana Islam dan Barat
Definisi ilmu menurut sarjana Islam dan Barat
Klasifikasi dan falsafah iImu - Epistemologi - Ontologi - Aksiologi - Sejarah perkembangan falsafah dan ilmu - Budaya ilmu
2 PERPINDAHAN ILMU
Konsep perpindahan iImu
Latar belakang sejarah perpindahan ilmu daripada Islam ke Barat
Faktor-faktor perpindahan iImu
Kesan-kesan perpindahan iImu
3 SAINS DAN ISLAM
Konsep sains
Pengertian sains dalam tradisi Islam
Salahfaham terhadap pengajian ilmu sains
pengajian ilmu sains menurut perspektif Islam
Metodologi Sains Islam - Metode observasi & deskripsi - Metode eksperimen & pengujian
Ciri-ciri Metodologi Sains Islam - Perbahasan ilmiah - Analisis secara sedar dan tepat - Kejujuran sains - Kebebasan berfikir tanpa terikat dengan teori
terdahulu - Jatidiri (self confident and self esteemed)
RANCANGAN PENGAJARAN
Nama Fakulti : Fakulti Tamadun Islam Mukasurat : 4 daripada 7
Kod Kursus : UICI 2022 Nama Kursus : Sains, Teknologi, dan Manusia Jumlah Jam Pertemuan : 28 Jam
Semester : I Sesi : 2012/2013
Disediakan oleh : Penyelaras Kursus Nama : Sayed Mahussain bin Sayed Ahmad Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
Disahkan oleh : Timbalan Dekan Akademik Nama : P.M Dr. Ramli bin Awang Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
4 PANDANGAN ISLAM TERHADAP PENGAJIAN ILMU SAINS
Metodologi Sains Islam - Metode observasi - Metode deskripsi - Metode eksperimen - Metode pengujian
Ciri-ciri Metodologi Sains Islam - Perbahasan ilmiah - Analisis secara sedar dan tepat - Kejujuran sains - Kebebasan berfikir tanpa terikat dengan teori
terdahulu - Jatidiri (self confident and self esteemed)
5 TEKNOLOGI DAN ISLAM
Konsep teknologi
Sejarah perkembangan teknologi
Prinsip sains & teknologi dalam Islam (1-Tauhid, 2-Khilafah, 3-Ibadah, 4-Halal & Haram, 5-Adil & Zalim, 6-Istislah & Diya’)
6
PERBANDINGAN ANTARA SAINS & TEKNOLOGI MENURUT BARAT DAN ISLAM
Perbandingan Antara Sains & Teknologi Menurut Barat Dan Islam
7 PENYELESAIAN TERHADAP ISU TEKNOLOGI
Sains & teknologi moden dan ketuhanan - Hubungan sains dan teknologi dengan
manusia - Sistem dan amalan sains dan teknologi - Islam dan bioteknologi - ICT: Isu, cabaran, dan penyelesaian - Islam dan pendidikan alam sekitar - Sistem etika, moral, dan kepercayaan - Dorongan Islam kepada aktiviti sains dan
teknologi secaergonomik
8 UJIAN PERTENGAHAN SEMESTER
UJIAN PERTENGAHAN SEMESTER
RANCANGAN PENGAJARAN
Nama Fakulti : Fakulti Tamadun Islam Mukasurat : 5 daripada 7
Kod Kursus : UICI 2022 Nama Kursus : Sains, Teknologi, dan Manusia Jumlah Jam Pertemuan : 28 Jam
Semester : I Sesi : 2012/2013
Disediakan oleh : Penyelaras Kursus Nama : Sayed Mahussain bin Sayed Ahmad Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
Disahkan oleh : Timbalan Dekan Akademik Nama : P.M Dr. Ramli bin Awang Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
9 MANUSIA DARI PERSPEKTIF ISLAM DAN SAINS
Konsep Manusia
Kepentingan memahami asal kejadian manusia
Teori kejadian manusia
Asal kejadian manusia menurut ahli falsafah Barat
Asal kejadian manusia menurut Islam
Proses penciptaan manusia
Peringkat kehidupan manusia
10 STATUS DAN TANGGUNGJAWAB MANUSIA
Peranan manusia
Matlamat penciptaan manusia
Tujuan hidup manusia: mencari redha Allah
Kemuliaan insan
Etika dan nilai manusia
11 KONSEP KOSMOLOGI
Definisi alam (kosmos)
Penciptaan alam menurut aI-Quran
Penciptaan alam daripada asap
Proses Kejadian Bumi
Bumi sebagai hamparan; Bumi adalah bulat
Ruang antara langit dan bumi
Wujudkah hidupan di kosmos?
Proses kehancuran alam semesta waktu berlakunya kiamat
Beberapa ramalan mengenai waktu kiamat
Kosmologi menurut perspektif Islam
Pengakhiran kepada kewujudan alam menurut pandangan sains
12 PENCAPAIAN SAINS DAN TEKNOLOGI ISLAM
Astronomi
Matematik
Fizik
Kimia
RANCANGAN PENGAJARAN
Nama Fakulti : Fakulti Tamadun Islam Mukasurat : 6 daripada 7
Kod Kursus : UICI 2022 Nama Kursus : Sains, Teknologi, dan Manusia Jumlah Jam Pertemuan : 28 Jam
Semester : I Sesi : 2012/2013
Disediakan oleh : Penyelaras Kursus Nama : Sayed Mahussain bin Sayed Ahmad Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
Disahkan oleh : Timbalan Dekan Akademik Nama : P.M Dr. Ramli bin Awang Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
13 PENCAPAIAN SAINS DAN TEKNOLOGI ISLAM
Farmasi
Perubatan
Biologi (Botani&Zoologi)
14 PENCAPAIAN SAINS DAN TEKNOLOGI ISLAM
Kejuruteraan
Seni muzik
Faktor kegemilangan sains dan teknologi Islam
Faktor kemalapan sains dan teknologi Islam
RUJUKAN
1. Al-Ajurri, Abi Bakr bin al-Husayn bin Abdullah. T.th. Akhlaq al-Ulama. Madinah: Dar al-Da’wah. 2. Ali Nadwi. 1967. Islam and the World. Lahore: S.H. M. Ashraf. 3. Al-Attas, Syed Muhammad Naquib. 1975. Islam and Secularism. Kuala Lumpur: ABIM. 4. Al-Attas, Syed Muhammad Naquib. 1990. The Nature of Man and the Psychology of the Human
Soul. Kuala Lumpur: ISTAC. 5. Al-Ghazali, Abu Hamid. Sharaf al-‘aql wa mahiyatih, 1986. ed. Mustafa Abdul Qadir ‘Ata.
Beirut: Dar al-Kutub al-‘Ilmiyyah. 6. Al-Qaradhawi, Yusuf. 1996. Keutamaan Ilmu dan Kemuliaan Para Ulama’. terj. M. Junaid al-
Hashim. Johor Bahru: Perniagaan Jahabersa. 7. Azhar Hj Mad Aros et. al. 2001.TITAS 1. Kuala Lumpur: Fajar Bakti. 8. Fadzlullah Hj Shuib. 2007. Syari’ah Sains dan Teknologi. ed. Muhammad Sabri Sahrir & Mohd
Puzhi Usop. Kuala Lumpur: al-Hidayah Publication. 9. H. Aboebakar Atjeh. 1970.Toleransi Nabi Muhammad dan Sahabat-sahabatnya. Semarang:
C.V.Ramdhani. 10. Ha’iri Yazdi. 1992. The Principles of Epistemology in Islamic Philosophy, Knowledge by
Presence. New York: State University of New York. 11. Harold H. Titus, et.al. 1984.Persoalan-persoalan Filsafat, terj. H.M. Rasjidi. Jakarta: Bulan
Bintang. 12. Harun Nasution. 1982. Akal dan Wahyu dalam Islam. Jakarta: Penerbit Universitas Indonesia. 13. Ibn ‘Abd al-Barr al-Qurtubi. 1968. Jami‘ bayan al-‘ilm wa fadlih, Madinah: al-Maktabah al-
Salafiyyah. 14. Ibn Majah, Sunan Ibn Majah. T.th. Beirut: Dar al-Fikr. 15. Ibn Qudamah al-Maqdisi. 1978. Mukhtasar Minhaj al-Qasidin, taklik Syu‘aib al-Arna’ut & Abdul
Qadir al-Arna’ut. Kaherah: Maktabah Dar al-Turath.
RANCANGAN PENGAJARAN
Nama Fakulti : Fakulti Tamadun Islam Mukasurat : 7 daripada 7
Kod Kursus : UICI 2022 Nama Kursus : Sains, Teknologi, dan Manusia Jumlah Jam Pertemuan : 28 Jam
Semester : I Sesi : 2012/2013
Disediakan oleh : Penyelaras Kursus Nama : Sayed Mahussain bin Sayed Ahmad Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
Disahkan oleh : Timbalan Dekan Akademik Nama : P.M Dr. Ramli bin Awang Tandatangan : Tarikh : 18 Februari 2012
16. Ibrahim Abu Bakar. 1990. Konsep Kerasulan. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka. 17. John Hospers. 1988.An Introduction to Philosophical Analysis, New Jersey: Prentice Hall. 18. Jujun S. Suriasumantri. 1993.Ilmu dalam Perspektif. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan
Pustaka. 19. Muhsin al-Kashani. 1983. al-Mahajjat al-Bayda’ fi Tahdhib al-Ihya’. komentar Ali Akbar al-
Ghifari. Beirut: Mu’asasah al-A’lami lil Matbu‘at. 20. Ramli Awang. 1997. Tasawwur Rabbani menurut Al-Quran dan Al-Sunah. Kuala Lumpur: Al-
Hidayah Publishers.
21. Thomas Arnold & Alfred Guillaume. 1965.Legacy of Islam, Oxford: Oxford University Press.
22. W. K. Hartman.1987.Astronomy the Cosmic Journey. California: Wadsworth Publishing Company.
23. Wan Mohd Nor Wan Daud. 1997. Penjelasan Budaya Ilmu. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
24. Wan Zailan Kamaruddin. 1997. Hakikat Kenabian menurut al-Quran. Kuala Lumpur: Berita Publishing Sdn. Bhd.
25. Zaini Ujang. 2009. Memperkasa Budaya Ilmu: Konsep dan Amalan. Skudai: Penerbit UTM Press.
26. _________. 2009. Menghayati Budaya Ilmu: Faham Ilmu, Amalan dan Panduan. Ed. ke-2. Skudai: Penerbit UTM Press.
PEMARKAHAN
No. Penilaian Bilangan % setiap satu % jumlah Tarikh
1 Ujian 1 20% 20
2 Tugasan Berkumpulan 1 20% 20
3 Pembentangan 1 10% 10
4 E-Pembelajaran 1 5% 5
5 Seminar 1 5% 5
6 Peperiksaan Akhir 1 40% 40
Jumlah Keseluruhan 100