rancangan pengajaran harianp.moral
DESCRIPTION
p.moralTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
1. Mata pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral2. Nilai /Tajuk : Baik Hati3. Masa : 8.45-9.45 (60 minit)4. Standard Pembelajaran :
5. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pelajaran murid dapat:
i. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara membantu warga sekolah.
ii. Menyatakan sekurang-kurang 1 perasaan apabila dapat membantu warga sekolah.
iii. Menunjukkan sikap baik hati dan suka membantu warga sekolah.
6. Pengetahuan sedia ada : Murid telah belajar tentang nilai baik hati dalam Tahun 2.
7. Teknik : Sumbangsaran
8. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Set Induksi :
i. Guru menayangkan video Wonderpets C:\Users\Toshiba NB250\Documents\Wonder Pets (Malaysia)- High Quality.flv
ii. Murid mendengar dan menyanyi bersama-sama.iii. Guru mengaitkan lagu dengan tajuk pelajaran tentang nilai baik hati
iaitu saling membantu.
Langkah 1 :
i. Guru memaparkan beberapa keping gambar tentang perlakuan baik hati. (Gambar murid membantu warga sekolah)
ii. Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar tersebut.iii. Murid memberi sumbangsaran tentang perlakuan nilai Baik Hati
menggunakan Peta Bulatan yang disediakan oleh guru.iv. Guru menjelaskan maksud dan perlakuan nilai baik hati.
Langkah 2 :
i. Guru menerangkan kebaikan/kepentingan saling membantu dalam kalangan warga sekolah.
ii. Murid diminta menyatakan kepentingan saling bantu membantu di kalangan warga sekolah.
iii. Murid mewarnakan gambar yang berkaitan dengan kepentingan membantu warga sekolah.
Langkah 3:
i. Dalam kumpulan, murid membuat sumbangsaran tentang perasaan mereka setelah membantu warga sekolah.
ii. Murid menceritakan bagaimana perasaan mereka setelah membantu rakan, guru atau warga sekolah yang lain.
Penutup :
i. Guru membuat rumusan dari hasil dapatan murid.ii. Murid menyanyikan lagu Wonderpets bersama-sama guru.
9. EMK :i. TMK – video ii. Kreativiti – menjana idea dan sumbangsaran
10.Bahan Bantu Mengajar :Video, gambar-gambar, lembaran kerja.
11.Penilaian P & P :
12.Refleksi :