rancangan pengajaran harian.docx
TRANSCRIPT
4
KURIKULUM & PENGAJARAN MUZIK I MZU3142
Rancangan Pengajaran Harian KSSR (Tahun 1)
Mata pelajaran : Pendidikan Muzik
Tahun : 1 Bintang
Masa : 10.35 – 11.05 pagi (30 minit)
Bil : 25 orang
Modul : Pengahsilan Muzik
Tema / Tajuk : Aku dan Muzik – gajah menari
Fokus : Penerokaan suara dan aktiviti perkusi badan
Standard kandungan : 2.1. Mengahasilkan idea muzikal kreatif
Standard pembelajaran : 2.1.2. Mengahasilkan pelbagai bunyi menerusi penerokaan
suara dan perkusi badan dan perkusi mulut.
Objektif pengajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat :
a) Dapat mengajuk bunyi haiwan dan bunyi kenderaan b) Membuat aktiviti perkusi badan dan perkusi mulut dengan
iringan lagu gajah menari.
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu gajah menari
Bahan Bantu Mengajar : Penggunaan gambar haiwan dan
kenderaan dalam slide PPT, komputer riba, LCD,lagu
video gajah menari.
Penerapan nilai : bertanggungjawap, disiplin – mengikut arahan.
Kemahiran Berfikir : meneroka bunyi dan membuat aktiviti perkusi badan.
Fokus kecerdasan pelbagai : kinestetik, interpersonal, muzik
EMK (Elemen Merentasi
Kurikulum) : kreativiti – meneroka bunyi dengan mereka aktiviti perkusi
badan dengan menggunakan lagu
Langkah / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Strategi P&P/ABM/Nilai
Set induksi(5 minit) Gambar haiwan
1. Guru menayangkan gambar haiwan dan kenderaan dalam slid
KB: membanding beza
Nilai : berkerjasama
4
KURIKULUM & PENGAJARAN MUZIK I MZU3142
- Kucing- Anjing- Burung
Gambar kenderaan
- Kereta api- ambulans
PPT.2. Guru menyoal murid
Contoh:Apakah haiwan ini?Bagaimana bunyi haiwan ini?
3. Guru meminta murid mengajuk suara bunyi haiwan dan kenderaan.
4. guru mengaitkan bunyi yang murid mengajuk dengan tajuk pelajaran hari ini.
BBM: -komputer riba, LCDgambar haiwan dan kenderaan.
Langkah 1(5 minit)
Gambar haiwan dan kenderaan
1. guru membimbing murid mengaitkan suara bunyi haiwan dengan kenderaan dengan perkusi badan.
Contoh : binyi kucing miau hentak kaki.
2. Murid mendengar dengan teliti dan memberi tumpuan.
Nilai : berkerjasama
BBM :Slide PPT
Langkah 2(7 minit) Memaparkan lagu
“gajah menari”
1. Guru memasang lagu video gajah menari sebanyak 2 kali.
2. Murid mendengar dan memberi tumpuan kepada lagu yang dimainkan.
3. Murid menyanyikan lagu gajah menari mengikut suara haiwan berdasarkan video.
KP: Kinestetik, intrapersonal
Nilai : bertanggungjawab, bekerjasama
BBM:Video lagu “Gajah menari”
Langkah 3(7 minit)
Membuat aktiviti perkusi badan dan perkusi mulut
1. Guru memasang lagu gajah menari dan murid-muridnya sama dengan guru.
2. Guru membimbing murid membuat latihan perkusi badan dan perkusi mulut mengikut lagu gajah
KP: Intrapersonal, kinestetik
Nilai : bekerjasama
BBM:Video lagu “gajah menari”
4
KURIKULUM & PENGAJARAN MUZIK I MZU3142
menari.Contoh :
bam bam bam – menepuk tanganTing ting ting – klik lidah.
3. Guru mempelbagaikan aktiviti dengan membuat aktiviti hentak kaki dan menepuk peha.
Penutup(6 minit)
Pengukuhan Membuat persembahan dalam kumpulan besar. Menyanyi dan membuat pergerakan perkusi badan.Guru memuji dan memberi rangsangan kepada murid.
Nilai : bekerjasama
BBM : Lagu “gajah Menari”