rancangan pengajaran harian.docx

4
LING IK WEI (PISMP PRASEKOLAH/SEMESTER 6) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN ) TEMA BUAH - BUAHAN Tunjang : Kreativiti Dan Estetika. Kelas : Prasekolah. Masa : 9.20-10.20 pagi (60 minit ) Bilangan Pelajar : 25 Orang. Tema : Buah – buahan Fokus : (KTI 1.0) Seni visual. Standard Kandungan : KTI 1.2 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya seni. Standard Pembelajaran : KTI 1.2.7. Menghasilkan pelbagai bahan yang sesuai dalam penghasilan karya. Kesepaduan ST 2.3.1 Membanding dan mengumpul objek – objek mengikut ciri Warna. BM 2.1.1 Bertutur dengan sebutan yang betul. KTI 2.1.8-Menyanyi lagu dengan iringan muzik. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat; Mengenali buah- buahan dengan betul. Mewarna buah dengan warna yang betul. Menghasilkan topeng buah-buahan yang cantik. Menyanyi lagu buah – buahan dengan betul. Nilai : kesopanan, toleransi, patuh pada arahan, keyakinan

Upload: david-ling

Post on 29-Nov-2015

1.427 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

RPH Prasekolah

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.docx

LING IK WEI (PISMP PRASEKOLAH/SEMESTER 6)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN )

TEMA BUAH - BUAHAN

Tunjang                       : Kreativiti Dan Estetika.Kelas                          : Prasekolah.Masa                         : 9.20-10.20 pagi (60 minit )Bilangan Pelajar           : 25 Orang.Tema                           : Buah – buahanFokus                          : (KTI 1.0) Seni visual.Standard Kandungan    : KTI 1.2 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya seni.  Standard Pembelajaran : KTI 1.2.7. Menghasilkan pelbagai bahan yang sesuai dalam penghasilan karya.

Kesepaduan

ST 2.3.1  Membanding dan mengumpul objek – objek mengikut ciri Warna.

BM 2.1.1 Bertutur dengan sebutan yang betul.

KTI 2.1.8-Menyanyi lagu dengan iringan muzik.

Objektif  : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;

Mengenali buah- buahan dengan betul.

Mewarna buah dengan warna yang betul.

Menghasilkan topeng buah-buahan yang cantik.

Menyanyi lagu buah – buahan dengan betul.

Nilai : kesopanan, toleransi, patuh pada arahan, keyakinan

KBKK: menjana idea, membanding beza, menerangkan sebab,mengesahkan sumber maklumat

MI: interpersonal, intrapersonal,muzikal, verbal linguistik, kinestatikBahan Bantu Mengajar : Gambar pelbagai buah-buahan, warna, gam pelekat dan straw.

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.docx

Masa Isi pembelajaran Aktiviti Catatan

Set induksi

6 minit

Pengenalan kepada buah-buahan1. Guru mempamerkan gambar buah- buahan. 

a. Murid akan memerhati gambar dan mengenali nama dan warna buah. 

KSP: BM 2.1.1 Bertutur dengan sebutan yang betul.

Nilai: keyakinan

KBKK: membanding beza

MI: verbal-linguistik, intrapesonal

Langkah pertama

15 minit

Mewarnakan buah-buahan yang berbentuk saiz muka.

1. Guru menunjukkan pelbagai jenis gambar buah-buahan secara berurutan.2. Guru sediakan gambar buah-buahan. Saiz gambar hendaklah dapat menutup wajah kanak-kanak.3. Murid mewarnakan gambar mengikut warna buah-buahan sebenar. 

KSP: ST 2.3.1  Membanding dan mengumpul objek – objek mengikut ciri Warna.

Nilai: patuh kepada arahan, keyakinan

KBKK: membanding beza,menerangkan sebab,menjana idea,mengklasifikasikan dan mengkategoriMI:Interpesonal, Arstitik

Langkah 215 minit

Menghasilkan Topeng berbentuk buah-buahan

1. Setelah siap diwarnakan, kanak-kanak menggunting gambar dan menampalkannya pada kertas keras. Lekatkan straw di bahagian belakang kad buah-buahan. 2. Kanak-kanak meletakkan topeng buah-buahan dan berimaginasi iaitu menjadikan diri mereka buah-buahan. 

KSP: PFK 1.1.15 menggunting menghasilkan satu bentuk

Nilai: Toleransi, berkongsiMI: kinestaktik, Intrapesonal

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.docx

Langkah 3

15 minitKanak-kanak bercerita tentang diri masing-masing sebagai buah-buahan. 

Contoh: Saya buah Epal Nama saya Epal Merah Badan saya berwarna Merah Rasa saya sedap, kadang-kadang manis, kadang-kadang masam. Siapa suka makan saya?.

KSP: BM 2.1.1 Bertutur dengan sebutan yang betul.

Nilai: keyakinan

KBKK: Menerangkan sebab, membanding beza

MI: verbal-linguistik

Penutup 3 minit

Menunjukkan hasil karya 1.Gambar topeng buah-buahan di pamerkan. 

2. Murid akan menyanyi lagu berkaitan buah - buahan bersama guru. Lagu : buah – buahan. 

KSP: KTI 2.1.8-Menyanyi lagu dengan iringan muzik.

Nilai: Kerjasama, tolak ansur

KBKK:mengesahkan sumber maklumat

MI: muzikal, interpersonal.