rancangan pengajaran haria1

9
Rancangan Pengajaran Harian Dunia Seni Visual Tahun 3 Tarikh :27.8.2014 Masa :10.35 pagi-11.35 pagi (60 minit) Tahun :3 Cemerlang Bilangan murid :24 orang Bidang :Membentuk dan Membuat Binaan Tajuk :Boneka Kemahiran :1. Memahami bahasa seni visual iaitu bentuk, jalinan, dan Imbangan yang terdapat pada alam semulajadi dan karya seni dalam penghasilan boneka. 2. Meneroka dan memastikan kesesuaian ciri-ciri bahan dan alat untuk menghasilkan binaan. 3. Mengetahui bahan-bahan tertentu dilekatkan dan dicantumkan bagi menghasilkan sesuatu objek. 4. Berbincang dan menilai hasil bentuk rekaan dan binaan dari

Upload: wan-man

Post on 14-Nov-2015

226 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran HarianDunia Seni Visual Tahun 3

Tarikh:27.8.2014Masa:10.35 pagi-11.35 pagi (60 minit)Tahun:3 Cemerlang Bilangan murid:24 orangComment by Wan Brother: Analisis murid Bidang:Membentuk dan Membuat BinaanTajuk :Boneka Kemahiran:1. Memahami bahasa seni visual iaitu bentuk, jalinan, dan Imbangan yang terdapat pada alam semulajadi dan karyaseni dalam penghasilan boneka.2. Meneroka dan memastikan kesesuaian ciri-ciri bahan dan alat untuk menghasilkan binaan.3. Mengetahui bahan-bahan tertentu dilekatkan dan dicantumkan bagi menghasilkan sesuatu objek.4. Berbincang dan menilai hasil bentuk rekaan dan binaan darisegi proses membuat bahan, unsur-unsur seni, fungsi danKemasan.Standard Kandungan:1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, jalinan dan imbangan yang terdapat pada alam semulajadi dan karya seni dalam penghasilan boneka. 2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan boneka. 3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visualmenerusi penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan boneka.4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukanbahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.Standard Pembelajaran: 3.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang ada pada boneka.3.1.1 Unsur seni-3.1.1.1 Bentuk-konkrit3.1.1.2 Jalinan-tampak dan sentuh3.1.2 Prinsip rekaan3.1.2.1 Imbangan-simetri3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik penghasilan karya.3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media3.2.1.1 Alat-gunting3.2.1.2 Bahan-span, gam, bahan kutipan dan bahan Yang lain sesuai.3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses.3.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karyaSendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

Objektif:Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat:1. Mengetahui unsur-unsur seni yang terdapat dalam pembuatan bonekaComment by Wan Brother: Objektif pembelajaran tahap pembelajaranComment by Wan Brother: Objektif pemilihan kaedah.Comment by Wan Brother: Objektif situasi perlakuan2. Menggunakan alat dan bahan yang sesuai untuk membuat boneka.Penerapan Nilai: Sabar, tekun, berwaspada dan bekerjasama.KBKK: Mencetus idea, menganalisisBahan Bantu Mengajar: Komputer riba, LCD, Story Board, slaidComment by Wan Brother: Pemilihan kaedah-pemilihan bahan sumber

Bahan Bantu Belajar: Pelbagai boneka, sarung kaki terpakai, hot glue gun, kad manila,kertas warna merah, benang tebal, gunting dan double tape.

PengetahuanSedia Ada: Murid pernah melihat boneka dan patung.

Langkah/ Masa Isi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set Induksi (5 minit)1.Guru menunjukkan contoh-contoh boneka yang dibawa.Comment by Wan Brother: Persembahkan bahanComment by Wan Brother: Pemilihan kaedah

1.Guru bersoal jawab dengan murid tentang boneka.Comment by Wan Brother: Penglibatan murid

a. Apa yang cikgu bawa ini.?b. Binatang apakah ini.?c. Apakah kegunaan boneka ini?

2. Guru menayangkan video kartun boneka.

3.Guru mengaitkan boneka dengan isi pelajaran.KBKK : menjana idea pemikiran kreatif.

Nilai : Bertutur dengan sopan

Strategi : Bersoal jawab

BBM : Boneka Ular, tayangan video contoh boneka

Langkah 1 (10 minit) 1. Murid diberikan penjelasan tentang penghasilan boneka.

2. Murid diminta menyenaraikan langkah-langkah penting dalam penghasilan boneka termasuk aspek keselamatan.Comment by Wan Brother: Penglibatan murid1. Guru menyatakan alat dan bahan yang akan digunakan dalam penghasilan boneka.

2. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan dan meminta murid untuk duduk di dalam kumpulan yang telah siap diagihkan.Comment by Wan Brother: Penglibatan murid

3. Murid ditayangkan video penghasilan boneka ular dan memberikan perhatian yang sepenuhnya agar dapat membuat boneka dengan baik. Comment by Wan Brother: Pemilihan format mediaComment by Wan Brother: Penggunaan media dan kaedah

KBKK : menjana idea pemikiran kreatif.dan kemahiran menyenarai.

Nilai : bekerjasama dan mendengar secara teliti

Strategi : Bersoal jawab

BBM : Tayangan video

Langkah 3 (30 minit)1. Guru menyuruh murid untuk membuat boneka ular mengikut kreativiti masing-masing1. Setiap kumpulan diminta mengeluarkan alatan dan bahan yang dibawa untuk menghasilkan boneka ular.Comment by Wan Brother: Penglibatan muridComment by Wan Brother: Pemilihan alat dan bahan

2. Murid menghasilkan boneka ular berpandukan tayangan video tadi secara bekerjasama dalam kumpulan. Comment by Wan Brother: Pemilihan format video

3. Guru beredar dari satu kumpulan ke kumpulan yang lain sambil membimbing kumpulan yang kurang mahir.Comment by Wan Brother: Pemilihan kaedah

KBKK : menjana idea pemikiran kreatif.

Nilai : bekerjasama

Strategi : Bersoal jawab, demonstrasi dan bimbingan

BBM : Tayangan video

Langkah 4 (10 minit)1. Murid-murid menghias boneka yang telah dibuat mengikut kemahiran kreativiti masing-masing.

2. Aktiviti yang menyeronokkan berdasarkan boneka yang dihasilkan.

1. Guru memilih beberapa hasil kerja murid dan menilai hasil kerja murid berdasarkan tiga tahap iaitu cemerlang, baik dan sederhana kemudian mempamerkan karya tersebut di hadapan kelas.Comment by Wan Brother: Nilai dan semak semulaComment by Wan Brother: Pemilihan kaedah

2. Guru meminta murid-murid untuk melakonkan watak berdasarkan boneka yang cemerlang yang dihasilkan.

Nilai : semangat ingin bersaing, rajin dan berani.

Penutup (5 minit)1. Guru Memberi rumusan tentang PNP yang dijalankan pada hari itu.1. Guru akan memanggil seorang murid dan bertanyakan apa yang dipelajari pada hari ini.Nilai : mendengar secara teliti