rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah

7
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT Kelas : Pra Cinta Tarikh : 13 November 2013 Masa : 8.00 – 8.40 Pagi (40 minit) Bil. Murid : 23 orang Tajuk/Tema : Alam Bahan Subtema : Peralatan bilik tidur Tunjang Utama : Tunjang Komunikasi - Bahasa Malaysia Standard Kandungan : (BM 2.1) Berinteraksi dengan mesra (BM 2.2) Bersoal jawab melalui rangsangan yang diberi Standard Pembelajaran : (BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan sebutan yang betul (BM 2.1.7) Menamakan objek di persekitaran (BM 2.2.7) Menjawab soalan dengan ayat yang mudah dan sesuai Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : i. Guru dapat merangsang pertuturan murid melalui soal jawab dengan mudah dan difahami ii. Murid dapat mengenalpasti peralatan yang digunakan didalam bilik iii. Murid dapat mengawal koordinasi tangan iv. Murid dapat menjana idea dan berfikir dalam menyusun perkataan dengan betul

Upload: emy-bribip

Post on 10-Jun-2015

12.906 views

Category:

Education


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Pra Cinta

Tarikh : 13 November 2013

Masa : 8.00 – 8.40 Pagi (40 minit)

Bil. Murid : 23 orang

Tajuk/Tema : Alam Bahan

Subtema : Peralatan bilik tidur

Tunjang Utama : Tunjang Komunikasi - Bahasa Malaysia

Standard Kandungan : (BM 2.1) Berinteraksi dengan mesra

(BM 2.2) Bersoal jawab melalui rangsangan yang diberi

Standard Pembelajaran : (BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan

sebutan yang betul

(BM 2.1.7) Menamakan objek di persekitaran

(BM 2.2.7) Menjawab soalan dengan ayat yang mudah dan

sesuai

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

i. Guru dapat merangsang pertuturan murid melalui soal

jawab dengan mudah dan difahami

ii. Murid dapat mengenalpasti peralatan yang digunakan

didalam bilik

iii. Murid dapat mengawal koordinasi tangan

iv. Murid dapat menjana idea dan berfikir dalam menyusun

perkataan dengan betul

v. Membina rasa ingin tahu murid dan berasa seronok

dengan pembelajaran

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenal beberapa jenis peralatan bilik iaitu, katil, bantal, kipas, meja tulis, langsir, rak buku

Kemahiran Berfikir (KB) : Menyelesaikan masalah. Contohnya ; barang tersembunyi dan susun perkataan

Penerapan Nilai : Gembira, bekerjasama

Page 2: Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah

Alat Bantu Mengajar : Komputer Riba, LCD projector, Kad Imbasan, Lembaran kerja 1 dan 2

Fokus MI : Kecerdasan Linguistik, Kecerdasan interpersonal dan Kecerdasan Intrapersonal.

Kosa Kata : Almari, Bantal, Meja Tulis, Kipas, Katil

Page 3: Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah

LANGKAH /

MASA

ISI

PEMBELAJARAN

AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Memperkenalkan

beberapa peralatan

bilik tidur, iaitu :

almari, meja tulis,

batal, katil dan kipas.

1. Guru meminta murid untuk

duduk di dalam kumpulan

dengan tertib

2. Guru menunjukkan

kepada murid kotak

3. Guru meminta murid untuk

meneka apa yang ada di

dalam kotak

4. Guru memilih 5 orang

murid ke depan dan meminta

mereka untuk memasukkan

tangan di dalam kotak sambil

menutup mata

5. Guru meminta murid

menunjukkannya pada

murid-murid lain dan

mengenalkan kad bergambar

yang dipegaangnya.

6. Guru meminta murid balik

ke tempat duduk masing-

masing

1. Murid diminta untuk

duduk di dalam

kumpulan dengan tertib

2. Murid tertanya-tanya

apa yang ada di dalam

kotak

3. Murid diminta untuk

meneka apa yang ada di

dalam kotak

4. lima orang murid

dipilih dan diminta untuk

ke depan dan

memasukkan tangan di

dalam kotak dengan

menutup mata

5. Murid menunjukkan

kad bergambar yang

dipegangnya pada

murid-murid lain dan

mengenalkan gambar

itu

6. Murid balik ke tempat

duduk masing-masing

ABM :

Kad

bergambar -

almari, meja

tulis, batal,

katil dan

kipas.

Langkah 1

(10 minit)

Pembelajaran

menggunakan

CD-INTERACTIVE -

“Bilik Saya”

1. Guru meminta murid untuk

duduk dengan tertib.

2. Guru menayangkan “slide

show” - bilik saya.

3. Guru memperkenalkan

1. Murid diminta untuk

duduk dengan tertib.

2. Murid melihat “slide

show” - bilik saya.

3. Murid diperkenal

ABM :

LCD

Projector,

Komputer

Riba

Page 4: Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah

beberapa peralatan didalam

bilik kepada murid-murid.

iaitu : almari, meja tulis,

batal, katil dan kipas.

4. Guru meminta murid-murid

untuk mengeja perkataan

yang tertera di dalam screen

yang ditayangkan.

beberapa peralatan

didalam bilik, iaitu :

almari, meja tulis, batal,

katil dan kipas.

4. Murid-murid diminta

untuk mengeja

perkataan yang tertera

di dalam screen yang

ditayangkan.

Langkah 2

(10 minit)

Lembaran kerja -

susun semula huruf

untuk membentuk

perkataan yang betul

1. Guru meminta murid untuk

membentuk kumpulan

masing-masing dan duduk

dengan tertib

2. Guru menerangkan fungsi-

fungsi peralatan di dalam

bilik tidur

3. Guru menunjukkan murid-

murid lembaran kerja

4. Guru menerangkan apa

yang perlu murid-murid

lakukan dengan lembaran

kerja

5. Guru mengedarkan

lembaran kerja kepada

murid-murid

1. Murid membentuk

kumpulan masing-

masing dan duduk

dengan tertib

2. Murid mendengar

dengan penuh perhatian

3. Murid melihat

lembaran kerja yang di

tunjukkan oleh guru

4. Guru menerangkan

apa yang perlu murid-

murid lakukan dengan

lembaran kerja

5. Guru mengedarkan

lembaran kerja kepada

murid-murid

ABM :

Lembaran

kerja, susun

semula huruf

untuk

membentuk

perkataan

yang betul

Langkah 3

(10 minit)

Lembaran kerja -

mewarnakan gambar

yang tersembunyi

1. Guru meminta murid-murid

untuk untuk duduk dengan

tertib

2. Guru membahagikan

empat orang murid dalam

satu kumpulan kecil

1. Murid-murid

dikehendaki mencari

objek yang tersembunyi

di dalam gambar.

2. Murid dibahagikan

empat orang untuk satu

kumpulan kecil

ABM :

Pensil warna,

Lembaran

kerja,

warnakan

gambar yang

tersembunyi,

Page 5: Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah

3. Guru memberi lembaran

kerja - gambar yang

tersembunyi kepada murid-

murid.

4. Guru meminta murid-murid

mencari dan mewarnakan

objek yang tersembunyi

didalam gambar dan

warnakan.

5. Guru meminta murid untuk

menyerahkan lembaran kerja

yang telah siap

3. Murid-murid

mewarnakan gambar

yang tersembunyi di

dalam kertas yang di

beri oleh guru.

4. Murid mencari objek

yang tersembunyi dan

mewarnakannya

5. Murid menyerahkan

lembaran kerja yang

telah siap kepada guru

Penutup

(5 minit)

Sesi imbas kembali

pengajaran dan

pembelajaran

1. Guru meminta murid untuk

duduk dengan tertib

2. Guru meminta murid untuk

diam

3. Guru mengimbas kembali

sesi pembelajaran

4. Guru bersoal jawab

dengan murid dan

menanyakan murid faham

atau tidak dengan

pembelajaran

1. Murid duduk dengan

tertib

2. Murid diam

3. Murid mendengar

dengan penuh perhatian

dan memberi tindak

balas dengan menjawab

apa yang ditanya guru

4. Murid bersoal jawab

dengan guru - murid

sudah mempunyai

pengetahuan sedia ada

tentang bilik tidur

ABM :

Lirik lagu,

“Bilik saya”

REFLEKSI :