rancangan pelajaran harian

5
Rancangan Pelajaran Harian Mata Pelajaran Dunia Sains Dan Teknologi- Elemen Sains Kelas 3A Masa 8:30pg-9:30pg Bilangan murid/ Kehadiran 35/35 orang Tema/Tajuk Haiwan kesayanganku Standard Kandungan 3.1 Memahami cirri haiwan Standard Pembelajaran 3.1.1 Mengenal pasti ciri haiwan iaitu : liputan badan: bercangkerang,berbulu, berbulu pelepah, bersisik anggota badan: berkaki, bersayap, berekor, bertanduk,berparuh, berkuku tajam cara membiak: bertelur, melahirkan anak habitat: hidup di air, di darat serta di darat dan air Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat mengenali ciri-ciri haiwan sekurang-kurang 4 jenis haiwan yang berbeza Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Fasa persediaan Aktiviti 1 1 Guru menujukan sebuah teka teki kepada murid. Ada telinga sejengkal panjang Ada gigi laksana papan Kalau berlari terlalu kencang Lobak jadi makanan idaman Fasa imaginasi 2 Guru menunjukkan haiwan kesayangan arnab dan bersoal jawab tentang ciri-ciri haiwan tersebut. Soalan guru a) Apakah yang dapat kamu perhatikan pada arnab ini? b) Apakah yang terdapat pada badan arnab ini? c) Bagaimanakah arnab ini membiak? d) Di manakah arnab ini tinggal? Fasa perkembangan 3 Guru memberi penerangan mengenai ciri yang terdapat pada haiwan yang berlainan ( ayam, ketam, siput, singa, anjing, kura- kura, tupai, buaya ) 4 Guru bersoal jawab semula dengan murid tentang arnab yang dipamerkan di hadapan dan membetulkan jawapan yang diberikan oleh murid.

Upload: ain-najwa-nazarudin

Post on 09-Aug-2015

64 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pelajaran Harian

Rancangan Pelajaran Harian

Mata Pelajaran Dunia Sains Dan Teknologi- Elemen Sains

Kelas 3A

Masa 8:30pg-9:30pg

Bilangan murid/ Kehadiran 35/35 orang

Tema/Tajuk Haiwan kesayanganku

Standard Kandungan 3.1 Memahami cirri haiwan

Standard Pembelajaran 3.1.1 Mengenal pasti ciri haiwan iaitu :

liputan badan: bercangkerang,berbulu, berbulu pelepah, bersisik

anggota badan: berkaki, bersayap, berekor, bertanduk,berparuh, berkuku tajam

cara membiak: bertelur, melahirkan anak

habitat: hidup di air, di darat serta di darat dan air

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat mengenali ciri-ciri haiwan

sekurang-kurang 4 jenis haiwan yang berbeza

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Fasa persediaan Aktiviti 1

1 Guru menujukan sebuah teka teki kepada murid.

Ada telinga sejengkal panjang

Ada gigi laksana papan

Kalau berlari terlalu kencang

Lobak jadi makanan idaman

Fasa imaginasi

2 Guru menunjukkan haiwan kesayangan arnab dan bersoal jawab tentang ciri-ciri

haiwan tersebut.

Soalan guru

a) Apakah yang dapat kamu perhatikan pada arnab ini?

b) Apakah yang terdapat pada badan arnab ini?

c) Bagaimanakah arnab ini membiak?

d) Di manakah arnab ini tinggal?

Fasa perkembangan

3 Guru memberi penerangan mengenai ciri yang terdapat pada haiwan yang

berlainan ( ayam, ketam, siput, singa, anjing, kura-kura, tupai, buaya )

4 Guru bersoal jawab semula dengan murid tentang arnab yang dipamerkan di

hadapan dan membetulkan jawapan yang diberikan oleh murid.

5 Guru menunjukkan kad imbasan bergambar kepada murid dan bersoal jawab

mengenai ciri haiwan tersebut.

Soalan – Apakah ciri yang terdapat pada haiwan dalam gambar ini?

Fasa tindakan

Aktiviti 2-

1 Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan untuk menjalankan aktiviti ini.

Page 2: Rancangan Pelajaran Harian

2 Setiap kumpulan dibekalkan dengan kertas mahjong dan sekeping gambar

haiwan yang berlainan

3 Setiap kumpulan dikehendaki mencatatkan ciri-ciri haiwan berdasarkan gambar

yang diberikan berdasarkan litupan badan, anggota badan, cara membiak dan

habitat

4 Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan kumpulan di hadapan

kelas.

EMK Menyayangi haiwan, mengamalkan sikap keusahawan, kreatif

Bahan Bantu Belajar Kad imbasan bergambar, arnab, kertas mahjong, gambar haiwan,

Penilaian Pengajaran dan

Pembelajaran

Murid boleh menceritakan cirri-ciri haiwan seperti litupan badan , anggota badan,

cara membiak dan habitat

Pentaksiran Murid dikehendaki mengisi cirri-ciri haiwan berdasarkan gambar rajah haiwan

yang diberi.

Refleksi

Page 3: Rancangan Pelajaran Harian

Lembaran Kerja Nama: ____________________________________ Tarikh : ________________

Isikan jawapan yang paling sesuai

Haiwan

Litupan badan bercengkerang berbulu berbulu

pelepah bersisik

Anggota badan berkaki bersayap berekor bertanduk berparuh berkuku tajam

Cara membiak bertelur melahirkan

anak

Habitat di air di darat di darat dan

air

Page 4: Rancangan Pelajaran Harian

Aktiviti 2

Kumpulan 1 Kumpulan 2

Kumpulan 3 Kumpulan 4

Page 5: Rancangan Pelajaran Harian