rancangan pelajaran harian

6
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Tarikh : 26 Mac 2012 Hari : Isnin Kelas : 5 Orkid Masa : 9.15 pagi – 10.15 pagi (60 minit) Bilangan murid : 36 orang Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Sukan dan Kesihatan Tajuk : Faedah Bersukan FOKUS UTAMA SK 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yangdibaca. SP 3(1) Membaca ayat dalam teks dengan sebutan dan intonasi yang betul. FOKUS SAMPINGAN SK 9.3 Menyusun maklumat secara kohesi daripada nota atau catatan hasil daripada bahan yang didengar atau dibaca. SP 2.(1) Menyusun atur maklumat mengikut keutamaan. OBJEKTIF 1. Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.

Upload: mnznasir

Post on 23-Jun-2015

1.033 views

Category:

Education


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pelajaran harian

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 26 Mac 2012

Hari : Isnin

Kelas : 5 Orkid

Masa : 9.15 pagi – 10.15 pagi (60 minit)

Bilangan murid : 36 orang

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Sukan dan Kesihatan

Tajuk : Faedah Bersukan

FOKUS UTAMA

SK 5.1

Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan

memahami perkara yangdibaca.

SP 3(1)

Membaca ayat dalam teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.

FOKUS SAMPINGAN

SK 9.3

Menyusun maklumat secara kohesi daripada nota atau catatan hasil daripada bahan

yang didengar atau dibaca.

SP 2.(1)

Menyusun atur maklumat mengikut keutamaan.

OBJEKTIF

1. Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan

memahami perkara yang dibaca.

2. Menyusun maklumat secara kohesi daripada nota atau catatan hasil daripada bahan

yang didengar atau dibaca.

Page 2: Rancangan pelajaran harian

PENGISIAN KURIKULUM

1) Ilmu : Pendidikan Kesihatan

2) Nilai : tanggung jawab - menjaga kesihatan

3) KBKK : menghubungkait

4) BCB : mendengar dengan berkesan

5) TKP : verbal linguistik

SISTEM BAHASA

- Tatabahasa : kata nama khas

- Kosa kata : menyihatkan, sisa toksik dan vandalisme

MEDIA

- Petikan teks

- Lembaran kerja

- Bulu tangkis

- Kotak

- Radio

- Pita rakaman

- Kad manila

- Pen maker

- Pembesar suara

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid-murid pernah :–

1. bermain badminton dan menyanyikan lagu ‘Satu Murid Satu Sukan’.

2. biasa mengikuti pembelajaran melibatkan sukan dalam Pendidikan Jasmani.

Page 3: Rancangan pelajaran harian

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan

Mencungkil

Idea

(5 minit)

Meneka benda

dalam kotak.

Melakonkan gaya

permainan

berdasarkan

bahan yang

terdapat di dalam

kotak.

1. Memilih dan minta

murid melihat bahan

dalam kotak dan

melakonkan

permainan berdasar

kad arahan.

1. Meneka bahan

dalam kotak

berpandukan aksi

lakonan.

Strategi/teknik:

Aktiviti inkuri.

Menstruktur/

menstruktur

semula

(30 minit)

Membaca petikan 1. Guru mengedar

petikan.

2. Guru membimbing

murid membaca

mengikut sebutan

dan intonasi yang

betul.

3. Bersoaljawab

tentang faedah

bersukan.

4. Memberi peluang

kepada murid

mengemukakan

soalan berdasarkan

petikan.

1. Murid menerima

petikan.

2. Murid membaca

kuat petikan

dengan sebutan

dan intonasi yang

betul.

3. Murid menyatakan

faedah bersukan.

4. Murid menyoal

dan murid

menjawab

soalan yang

dikemukakan.

Strategi bacaan:

- senyap

- kelas

- kumpulan

- individu

Penyoalan:

- seluruh kelas

- individu

Aplikasi idea

(20 minit)

Menyusun atur

maklumat

mengikut

keutamaan

berdasarkan

petikan.

1. Guru mengedarkan

lembaran kerja, kad

manila dan pen

maker kepada setiap

kumpulan.

1. Murid menyusun

maklumat

mengikut

keutamaan secara

kumpulan.

Strategi :

Perbincangan

kumpulan.

Page 4: Rancangan pelajaran harian

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

2. Guru minta murid

berbincang dan

melaporkan dapatan

mengikut kumpulan.

2. Murid mencatat

maklumat

dalam kad manila.

3.Wakil kumpulan

melaporkan

dapatan di

hadapan kelas.

Sikap saintifik

dan nilai murni:

Penglibatan aktif

dan kerjasama.

Refleksi/

Penutup

(5 minit)

1.Membuat

rumusan.

2. Nyanyian “Satu

Murid Satu

Sukan”

1.Meminta murid

membuat rumusan

tentang tajuk yang

dipelajari.

2.Meminta murid

menyanyi lagu “Satu

Murid Satu Sukan”

mengikut pita

rakaman.

1.Murid membuat

rumusan tentang

tajuk yang

dipelajari.

2. Murid

menyanyikan lagu

“Satu Murid Satu

Sukan” mengikut

pita rakaman.

Strategi :

- Rumusan

murid.

- Nyanyian