rancangan pelajaran harian

5
1.4.1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1 Tarikh/ Hari : 15.11.2011 ( Selasa) Masa : 30 minit Kelas : 4 Perdana Bil. Pelajar : 34 orang M/ Pel : Matematik Tajuk : 9.0 Bentuk dan ruang. a) Menentukan isi padu i. kubus dan ii. kuboid Objektif : Pada akhir pembelajaran, i. murid boleh mengukur dan mengira dimensi bagi kubus dan kuboid. ii. Murid boleh menyatakan dan merekod ukuran dimensi bagi kubus dan kuboid. Pengetahuan Sedia Ada : Mengukur panjang.(cm dan mm) Mengenalpasti nama dimensi kubus dan kuboid. Konsep : Kubus dan kuboid mempunyai dimensi dan isipadu Bahan : 1. Pembaris(cm) 2. Bongkah kubus 3. Kuboid yang pelbagai saiz

Upload: fazzy1310

Post on 28-May-2015

9.370 views

Category:

Education


3 download

DESCRIPTION

contoh rph matematik tahun 4

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pelajaran harian

1.4.1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

Tarikh/ Hari : 15.11.2011 ( Selasa) Masa : 30 minit

Kelas : 4 Perdana Bil. Pelajar : 34

orang M/ Pel :

Matematik

Tajuk : 9.0 Bentuk dan ruang.

a) Menentukan isi padu

i. kubus dan

ii. kuboid

Objektif : Pada akhir pembelajaran,

i. murid boleh mengukur dan mengira dimensi bagi kubus dan

kuboid.

ii. Murid boleh menyatakan dan merekod ukuran dimensi bagi

kubus dan kuboid.

Pengetahuan Sedia Ada : Mengukur panjang.(cm

dan mm)

Mengenalpasti nama dimensi kubus dan kuboid.

Konsep : Kubus dan kuboid mempunyai dimensi dan isipadu

Bahan : 1. Pembaris(cm)

2. Bongkah kubus

3. Kuboid yang pelbagai saiz

4. Jadual dan lembaran kerja

Nilai : Bekerjasama, berbincang sesama rakan.

Kemahiran : Membanding beza dan menghubungkait.

Page 2: Rancangan pelajaran harian

Langkah

/

Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set

Induksi

3

minit

- Nama

bongkah

Menyatakan

dimensi

bongkah-

panjang,

lebar, &

tinggi

1. Guru merangsang

murid dengan

menamakan bongkah 3-

D.

2. Guru meminta murid

secara lisan untuk

tentang bilangan

dimensi bongkah.

3.Guru menyatakan

semua bongkah

tersebut mempunyai

isipadu.

1. Murid menyatakan

nama bongkah yang

ditunjukkan.

2.Murid menyatakan

dimensi bongkah yang

ditunjukkan.

Sillinder

Kuboid

Kubus

Strategi:

*Berpusatkan

bahan

BBM:

* Bongkah

pelbagai

saiz.

Page 3: Rancangan pelajaran harian

Langkah/

Masa

Isi

Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Langkah

1

10 minit

Penerangan

bagaimana

ukuran

dimensi

bongkah

diketahui

1. Guru menerangkan

bahawa setiap

bongkah mempunyai

ukuran tertentu.

2. Guru menunjukkan

kuboid besar di atas

meja dan mengukur

tingginya

menggunakan

pembaris

3.Guru menyatakan

unit yang boleh

digunakan iaitu

centimeter dan

millimeter.

4. Guru memberikan

beberapa bongkah

kubus dan kuboid

untuk diukur.

1. Murid membentuk

kumpulan untuk

membuat

perbincangan.

2. Murid

menggunakan

pembaris dan

menyatakan ukuran

tinggi kuboid tersebut.

3, Murid menyatakan

ukuran tersebut dalam

unit cm dan mm.

Strategi:

*

Berpusatkan

Bahan dan

murid

BBM:

* Kuboid

* Pembaris

Nilai :

Kerjasama

dan

perbincangan

dalam

kumpulan

Langkah

2

15 minit

Penggunaa

n Jadual

untuk

merekod

data

1. Guru menyatakan

semua ukuran

tersebut harus

dimasukkan dalam

sebuah jadual.

2. Guru melakarkan

1. Murid membina

jadual seperti yang

ditunjukkan.

2. Murid mencatat

mengambil ukuran

untuk tinggi bongkah-

bongkah dan

Strategi

berpusatkan

bahan

BBM

- kubus dan

kuboid

Page 4: Rancangan pelajaran harian

jadual untuk disalin

oleh murid.

3. Guru membantu

murid untuk

merekodkan

maklumat ukuran

dalam jadual

merekodkannya dalam

jadual.

3. Murid kemudian

mengukur panjang

dan lebar bagi

bongkah tersebut dan

merekodkannya dalam

jadual

-pembaris

- jadual

KBKK

Membanding

beza

Penutup

2 minit

1. Guru memberikan

lembaran kerja untuk

murid mencari dan

merekodkan tinggi ,

lebar dan panjangnya

dalam jadual.

1. Murid menyiapkan

aktiviti yang terdapat

dalam lembaran kerja

BBM

-lembaran

kerja

Refleksi : Murid menjalankan aktiviti dengan penuh rasa tanggungjawab

dan menunjukkan sikap kerjasama yang tinggi sesama ahli

dalam kumpulan masing-masing. Semua murid boleh

mengira, mengukur dan merekodkan dimensi kubus dan

kuboid.