persediaan mengajar psk07

Upload: mohd-ruslee

Post on 06-Apr-2018

234 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/3/2019 PERSEDIAAN MENGAJAR PSK07

    1/6

    RANCANGAN PERSEDIAAN HARIAN (RPH)

    PENDIDIKAN SIVIK DANKEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH

    Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan KewarganegaraanKelas : 5 IntanBil Murid : 28 OrangMasa : 10.15 11.15 pagiTarikh : 21 Ogos 2011

    Tema : 5.MALAYSIA NEGARAKUTajuk : 10. Kenali dan Hormati Pemimpin NegaraKita.Sub Topik : Raja Berperlembagaan Kebanggaan Kita

    Hasil Pembelajaran :

    Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat :-

    1. menyenaraikan peranan Yang di-Pertuan Agong.2. mengumpulkan maklumat mengenai Yang di-Pertuan Agong.3. menghormati dan berbangga dengan sistem raja berlembagaan.

    Ringkasan Isi Kandungan :-

    1. Menyenaraikan 5 peranan utama Yang di-Pertuan Agong.2. Menyiapkan carta tentang senarai Yang di-Pertuan Agong.3. Menghormati dan berbangga dengan sistem pemerintahan beraja di

  • 8/3/2019 PERSEDIAAN MENGAJAR PSK07

    2/6

    SUMBER PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    Bil Sumber Kuantiti

    01.02.03.04.05.06.

    07.08.

    Klip Video Hari Keputeraan YDAKertas A4Pen MarkerKad manilaBuku teksLembaran kerja

    Koleksi gambar Yang di-Pertuan AgongGam dan gunting

    - 1 keping- 20 keping- 4 batang- 4 helai- 28 buah- 28 helai

    - 36 keping- 8 unit

    Kemahiran Generik

    KB :- Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi

    TPK :- Kinestetik, Muzik, Interpersonal, Ruang

    Pembelajaran Koperatif

    Round Table, One stay three stray

    Pendekatan Konstruktivisme

  • 8/3/2019 PERSEDIAAN MENGAJAR PSK07

    3/6

    Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan, PembelajaranBestari, Kemahiran Generik

    Catatan, Penerapan NilaiMurni, Nilai Alam Sekitar,Unsur Patriotisme, dan

    Sumber P&P

    Set Induksi (5 Minit)

    1. Guru menayangkan klip videomengenai Yang di-Pertuan Agong.

    2. Guru bersoaljawab dengan muridmengenai klip video yang ditayangkan.

    3. Guru mengaitkan jawapan yang diberidengan tajuk pelajaran hari ini.

    KB : Menghubung KaitMembanding BezaMenklasifikasikanLinguistik (LI)

    KBF : Membuat Keputusan &Menyelesaikan Masalah

    MI : Ruang/VisualInterpersonal

    KinestetikEIC : Kompetensi kecerdasan emosi

    (Emotional IntelegentCompetency)

    - sabar

    Sumber P & P

    Laptop dan LCD

    Nilai Murni

    Hormat-menghormatiBersyukur

    Langkah 1 (15 minit)1. Guru memperdengarkan syair Yang

    di-Pertuan Agong Payung Negarakepada murid.

    MI : Visual/RuangInterpersonal

    Sumber P & PBahan Rakaman Syair

    Nilai Murni

  • 8/3/2019 PERSEDIAAN MENGAJAR PSK07

    4/6

    2. Murid membaca syair dengan iringanbahan rakaman.

    3. Guru bersoaljawab dengan muridtentang syair yang diperdengarkan.

    Contoh soalan:(a) Siapakah ketua negara kita ?(b) Siapakah yang memilih Yang di-

    Pertuan Agong ?(c) Berapa lamakah tempoh

    pemerintahan baginda?

    (d) Apakah peranan yang dimainkanoleh Yang di-Pertuan Agong?

    Langkah 2 (20 Minit)

    (a) Guru membahagikan murid kepada4 kumpulan.Kumpulan 1:Menyenaraikan peranan Yang di-Pertuan Agong.

    Kumpulan 2:Membuat carta giliran Yang di-Pertuan Agong.

    Kumpulan 3:Menyenaraikan maklumat tentangbahasa istana.

    KB : MemerhatiMenjana IdeaMenghubung kait

    Linguistik (LI)

    MI :- Kinestetik, Interpersonal,Linguistik

    EIC:- Kesedaran Sosial

    KBF:-Membuat Keputusan& Menyelesaikan Masalah

    SPP:-Mediatif, Koperatif, Kolaboratif,Kontekstual

    TekunYakinBerani

    Sumber P & PSenarai Gambar AgongSenarai YDAKad manilaGamGunting

    Pen marker

    NilaiTolong menolong, timbang

    rasa, bekerjasama, yakin.

  • 8/3/2019 PERSEDIAAN MENGAJAR PSK07

    5/6

    Kumpulan 4:Menulis maklumat tentang Yang di-

    Pertuan Agong terkini.

    (b) Guru mengedarkan bahan-bahandan alat-alat kepada setiapkumpulan.

    (c) Guru memberi arahan kepadasetiap kumpulan berdasarkanbidang tugasan.

    (d) Wakil kumpulan membentang hasiltugasan yang telah disiapkan.

    (e) Hasil kerja murid dipamerkan dipapan kenyataan kelas.

    Langkah 3 (15 Minit)

    1. Guru mengedarkan lembaran kerjakepada setiap murid.

    2. Guru membimbing murid untukmenyelesaikan lembaran kerja.

    3. Guru meminta beberapa orang murid

    membacakan jawapan yang telahdisiapkan.

    4. Guru mengumpulkan lembaran kerja.

    Teknik TOC :- Pokok/Awan

    MI ;- Visual ruang

    KB :- Penyelesaian masalahMenjana Idea

    KomunikasiMemerhatiMenulis

    Pembelajaran Koperatif :-

    Round Robin

    Roam the room

    SPP :-Lembaran kerja

    NilaiBertanggungjawab,rajin, tekun,yakin.

  • 8/3/2019 PERSEDIAAN MENGAJAR PSK07

    6/6

    Penutup (5 Minit)1. Guru meminta murid melagukan syair

    dengan intonasi yang betul.2. Guru membuat rumusan pelajaran

    pada hari ini.- Negara kita mengamalkan

    sistem pemerintahan rajaberpelembagaan.

    - Peranan Yang di-Pertuan Agongamat penting kepada negarakita.

    - Kita perlu menghormati raja

    kerana raja merupakan simbolkedaulatan dan perpaduanrakyat Malaysia.

    MI :-

    Muzik

    Interpersonal

    kinestetik

    Nilai :-

    Budi bahasa, tolong menolong,kerjasama

    Nyanyian:Lagu Negaraku

    Refleksi :-______________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________

    __________________________________