kpr39741- minggu 6

12
KPR3974 – LATIHAN MENGAJAR 1 TAJUK DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. MATRIK GROUP ZURIAITI @ YATI A.MIUN D20112053386 K02268(A142PJJ) PENSYARAH/PENYELIA: PUAN NORAZIMAH BINTI ZAKARIA Tarikh :02 hb Mei 2015 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 6

Upload: zuriaiti-amiun

Post on 19-Feb-2016

241 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

Rancangan PdP

TRANSCRIPT

Page 1: KPR39741- Minggu 6

KPR3974 – LATIHAN MENGAJAR 1

TAJUK

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO. MATRIK GROUP

ZURIAITI @ YATI A.MIUN D20112053386 K02268(A142PJJ)

PENSYARAH/PENYELIA: PUAN NORAZIMAH BINTI ZAKARIA

Tarikh :02 hb Mei 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 6

Page 2: KPR39741- Minggu 6

Nama Guru Pelatih : Zuriaiti @ Yati A. Miun

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Bilangan Murid : 29 Orang

Tahun : Tahun 2 Arif

Tarikh : 28hb April 2015

Masa : 8.40 – 9.40 pagi

Tema : Seni Dan Budaya

Tajuk : Permainan Tradisional

Objektif Pembelajaran : Murid dapat :

a) Membina dan menulis frasa dengan cara yang betul dan

kemas.

b) Membaca dan memahami frasa dalam ayat majmuk dengan

sebutan dan intonasi yang betul.

Hasil Pembelajaran :

Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

Standard 3.6 - Menulis untuk menyampaikan

Kandungan maklumat tentang sesuatu perkara

dengan menggunakan bahasa yang

santun.

Standard 3.6.1 – Menulis untuk menyampaikan

Pembelajaran maklumat yang betul

menggunakan perkataan, diksi,

frasa dan ayat dengan

menegaskan kesantunan

berbahasa secara berpandu.

Fokus Sampingan

Standard 5.2 – Memahami dan menggunakan

Kandungan pembentukan kata yang sesuai

dalam pelbagai situasi dengan

betul.

Standard 5.2.1- Memahami dan menggunakan

Pembelajaran imbuhan awalan,imbuhan akhiran

dan apitan dengan betul dalam

pelbagai konteks.

Page 3: KPR39741- Minggu 6

Kemahiran Bahasa : Kemahiran Menulis

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Imbuhan Apitan

Pengisian Kurikulum : Ilmu : Dunia Seni Visual

Reka Bentuk dan Teknologi

Pendidikan Moral

Nilai : Membantu, Berdikari, Rasional,

Menghormati,

Menghargai, Bersyukur

KBT : KB - Menaakul, Membuat keputusan,

Menghubungkaitkan.

Kontekstual – Menghubungkaitkan

Mengaplikasikan

Alat Bantu Mengajar : Tayangan Slide,Laptop, Lembaran Kerja, Benda Maujud

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat permainan tradisional dan boleh

memainkan sendiri permainan tradisional tersebut.

Page 4: KPR39741- Minggu 6

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Permainan Apakah Ini ?

-Gambar apakah ini ?

-Adakah anda pernah

bermain permainan ini?

-Bagaimanakah cara

permainan ini dijalankan ?

Set induksi ( 5 minit )

- Murid diminta meneka gambar yang

dipamerkan.

- Murid cuba menyatakan nama

permaianan tradisional yang

diperlihatkan

- Murid menyatakan cara permainan

tersebut dimainkan.

- Guru akan mengaitkan aktiviti

dengan tajuk p d p pada hari ini.

BBM :

Kad Gambar

Page 5: KPR39741- Minggu 6

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Mari Bermain

“ Batu Seremban “

Langkah 1 ( 15 minit)

- Murid membaca teks untuk

mendapatkan maklumat

- Murid memberikan respons secara

lisan tentang maklumat yang

diperoleh.

- Murid cuba untuk bermain

berdasarkan arahan yang diberikan

- Guru memberikan maklum balas

terhadap peraturan permainan yang

ditayangkan melalui pemancar.

Ilmu -

Dunia Sains &

Teknologi

Matematik

Nilai Rasional

KBT -

KB Menjana Idea

BCB –

Mendengar dan

membuat urutan

BBM – paparan

slide

Lampiran 1

Lembaran kerja 1

Integrasi Inovasi

yang diterapkan :

Penjanaan idea

Page 6: KPR39741- Minggu 6

ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Melengkapkan maklumat.

“ Konda Kondi”

* Buatkan lubang.

* Letakkan kayu

anak(pendek) melintang di

atas lubang.

*Sungkit kayu anak dengan

kayu panjang(ibu).

*Pemain akan menangkap

kayu.Jika gagal pemain

lawan perlu melontarkan

kayu anak ke dalam

lubang.

*Pemain akan memukul

kayu yang dilontarkan.

Mata akan di kira

menggunakan kayu

panjang.

Langkah 2 ( 20 Minit )

- Murid meneliti gambar untuk

menyusun maklumat

- Murid melengkapkan ayat

dengan perkataan dan frasa yang

sesuai.

- Murid membaca dan menaakul

bahan grafik.

- Guru membimbing murid

memahami bahan grafik yang

ditayangkan.

Ilmu :

Pend. Jasmani

Nilai :

Menghormati

KBT : KB

Menghubungkaitkan

KP - Interpersonal

BBM :

Kad Gambar, Carta

Petikan

Lembaran Kerja2

Page 7: KPR39741- Minggu 6

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Tatabahasa :

Imbuhan apitan meN-

…-kan ialah imbuhan

yang ditambahkan pada

bahagian akhir kata

dasar.

Langkah 3 ( 15 Minit )

- Murid membaca ayat yang

berimbuhan apitan.

- Murid menulis perkataan

berimbuhan dengan betul.

- Guru menerangkan penggunaan

imbuhan akhiran dengan tepat.

Ilmu : Pendidikan

moral

Nilai : Menghargai

KBT : KB :

Menghubungkaitkan

Kontekstual :

Mengaplikasikan

BBM : Kad

perkataan

Lembaran kerja 3

Integrasi Inovasi

yang diterapkan :

Pemerhatian

Page 8: KPR39741- Minggu 6

Integrasi Inovasi yang diterapkan : Penjanaan Idea , Pemerhatian

Catatan Guru Praktikum : Pengajaran pembelajaran berjalan dengan jayanya, murid

berjaya menguasai konsep tatabahasa iaitu penggunaan imbuhan akhiran. Rancangan pada

pengajaran akan datang , aktiviti yang lebih mencabar akan diaplikasikan kepada pelajar yang

cerdas. Manakala pelajar PERMATA ( lemah) akan menerima bimbingan khas dari rakan

sebaya.

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing :

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Penutup Kognitif :

Membuat rumusan isi

pelajaran.

Penutup Sosial :

Memberi pujian dan

motivasi

Penutup (5 Minit)

- Guru menyoal murid tentang perkara

yang telah dipelajari.

- Guru memberi dorongan kepada

murid supaya berusaha membaiki

mutu ayat dan selalu meningkatkan

penguasaan perbendaharaan kata.

Nilai : Bersyukur

Page 9: KPR39741- Minggu 6

Lampiran 1(slide)

Nama permainan : Batu Seremban

Jenis permainan : Permainan anjung

Alat permainan : 7 biji batu atau biji getah yang dinamai

sebagai buah.

Peraturan / cara :

* Permainan dimainkan di anjung rumah atau di

kawasan yang rata.

* Buah diserakkan di atas lantai. Sebiji buah diambil

untuk dijadikan “ibu”.

* Buah yang dijadikan “ibu” dilambung. Pada masa

yang sama, sebiji batu di lantai harus dikutip.

* Pemain mesti menghabiskan semua buah di lantai

dengan menggunakan cara seperti di atas.

* Pemain mesti menghabiskan semua buah di lantai

dengan menggunakan cara seperti yang di atas.

* Sekiranya buah tidak dapat disambut, pemain itu

dikira “mati”.

* Permainan akan diserahkan kepada pemain yang lain

pula.

Bilangan pemain : tidak melebihi lima orang

Page 10: KPR39741- Minggu 6

Lembaran Kerja 1

Nama Murid :___________________ Kelas : 2 Arif Tarikh :_________________

Rahimi : Adam, apakah jenis permainan batu seremban ? Adam : Batu seremban ialah ___________________________________ Tahukah kamu tahu alat yang digunakan untuk bermain permainan ini, Rahimi ? Rahimi : Tidak, Adam. Beritahulah saya. Adam : Alat yang digunakan untuk permainan ini ialah _______________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ Rahimi : Bagaimanakah cara bermain permainan ini, Adam ? Adam : Mudah sahaja, Rahimi. Pemain hanya perlu _________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ Rahimi : Beritahulah saya juga tentang bilangan pemainnya. Adam : Jumlah pemainnya _____________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ Rahimi : Terima kasih, Adam. Adam : Sama-sama, Rahimi.

Page 11: KPR39741- Minggu 6

Lembaran Kerja 2

Nama Murid :_______________________ Tahun : 2 Arif Tarikh : ________________ Tulis pengalaman anda ketika bermain konda kondi , ceritakan tentang cara-cara permainan ini dilakukan.

Daripada :_____________________________________ Kepada :_____________________________________ Selamat sejahtera ____________________________. Pada cuti sekolah yang lalu, saya telah bermain konda kondi dengan kawan-kawan. Kami bermain di padang. ______________________

Sekian , terima kasih.

Page 12: KPR39741- Minggu 6

Lembaran Kerja 3

Nama :____________________ Kelas : 2 Arif Tarikh :___________________ Lengkapkan perkataan bergaris dengan imbuhan apitan.

1) Mula-mula , Adam membuat satu bulatan besar guna sebatang kayu.

2) Kemudian, Adam lekuk tanah di tengah-tengah bulatan dengan tumit.

3) Rahimi memulakan permainan dengan lontar guli ke arah lubang.

Lengkapkan ayat dengan perkataan berimbuhan apitan. 1) Rahimi berjaya ________________________ gulinya ke dalam lubang.

2) Adam ___________________________ semua guli yang terdapat di

dalam bulatan kepada Rahimi kerana memenangi permainan itu.