e32.docx

10
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH) KELAS : 1E MASA: 1:50 – 2:20 SUBJE K: SAIN S BIL. PELAJAR: 29 ( 29/09/2015- SELASA) TAJUK : Haba PENGETAHUAN SEDIA ADA: Pelajar telah mempelajari bahawa haba sebagai suatu bentuk tenaga. SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar: Papan putih, gambar, powerpoint Objektif Pembelajaran: Semakan pembelajaran: Q&A / S Perbinc Kerja Peer Assessm Group Assessm Kerja Kumpula Refleks i untuk pembela jaran Lain-lain 1. Memahami haba sebagai suatu bentuk tenaga Succes criteria/Kriteria Kejayaan: Student able to:/Pelajar dapat: 1. menyatakan maksud konduktor haba X X 2. menyatakan maksud penebat haba X X 3. menyenaraikan pelbagai kegunaan konduktor dan penebat haba dalam kehidupan harian X X Sikap Sainstifik dan Nilai Murni: o minat dan ingin tahu o rajin dan tabah o bertanggungj awab o menghargai sumbangan sains o berfikiran kritikal dan analisis o yakin dan berdikari o berkhemah tinggi dan menghormati o berfikiran secara rasional o bersyukur kepada tuhan o adil dan saksama o menghargai keseimbanga n alam o menghargai dan mengamalkan kehidupan bersih o berani mencuba o luwes dan berfikiran terbuka o bekerjasama o sistematik dan bersifat objektif o Jujur dan tepat o baik hati dan penyayang o menyedari sains ialah memahami alam Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Masa Kehadiran dan Pengurusan kelas: Ambil kehadiran dengan pelajar 5 minit Starter Activities/Set induksi: 1. Guru menanya pelajar tiga cara haba mengalir. 2. Pelajar cuba memberi repons. 3. Guru menunjuk objektif pembelajaran kepada pelajar. 5 minit Aktiviti Utama/ Isi Pengajaran: Aktiviti 1: latihan tubi

Upload: caryii

Post on 05-Jan-2016

29 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

E32

TRANSCRIPT

Page 1: E32.docx

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)KELAS: 1E MASA: 1:50 – 2:20 SUBJEK: SAINS BIL. PELAJAR: 29 ( 29/09/2015- SELASA)

TAJUK: Haba PENGETAHUAN SEDIA ADA: Pelajar telah mempelajari bahawa haba sebagai suatu bentuk tenaga.

SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar: Papan putih, gambar, powerpoint

Objektif Pembelajaran:

Semakan pembelajaran:

Q&

A /

S &

Perb

inca

n

Kerja

Peer

As

sess

men

Gro

up

Asse

ssm

en

Kerja

Ku

mpu

lan

Refle

ksi

untu

k pe

mbe

laja

ran

yang

le

pas

Lain-lain

1. Memahami haba sebagai suatu bentuktenaga

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:Student able to:/Pelajar dapat:1. menyatakan maksud konduktor haba X X

2. menyatakan maksud penebat haba X X

3. menyenaraikan pelbagai kegunaan konduktor dan penebat haba dalam kehidupan harian X X

Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:

o minat dan ingin tahu

o rajin dan tabaho bertanggungjawabo menghargai

sumbangan sainso berfikiran kritikal

dan analisis

oyakin dan berdikari

oberkhemah tinggi dan menghormati

oberfikiran secara rasional

obersyukur kepada tuhan

o adil dan saksama o menghargai

keseimbangan alam

o menghargai dan mengamalkan kehidupan bersih

o berani mencuba

o luwes dan berfikiran terbuka

o bekerjasamao sistematik dan

bersifat objektif

o Jujur dan tepatobaik hati dan penyayangomenyedari sains ialah

memahami alam

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran MasaKehadiran dan Pengurusan kelas: Ambil kehadiran dengan pelajar 5 minit

Starter Activities/Set induksi:1. Guru menanya pelajar tiga cara haba mengalir.2. Pelajar cuba memberi repons. 3. Guru menunjuk objektif pembelajaran kepada pelajar.

5 minit

Aktiviti Utama/ Isi Pengajaran:Aktiviti 1: latihan tubi1. Pelajar dalam kumpulan bekerjasama membincang latihan tubi dalam buku latihan ms 130 tentang

konduktor haba dam penebat haba.2. Pelajar diberi 10 minit untuk menyiapkan latihan tubi.

15 minit

Kesimpulan/Penutup:Pelajar memberi jawapan. 5 minit

Page 2: E32.docx

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP

Objektif

Kekuatan

Penambahbaikan

Page 3: E32.docx

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)

Page 4: E32.docx

KELAS: 1E MASA: 12:40 – 2:00 SUBJEK: SAINS BIL. PELAJAR: 29 ( 30/09/2015- RABU)TAJUK: HabaPENGETAHUAN SEDIA ADA: Pelajar telah memahami 3 cara pengaliran haba.

SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar: Papan putih, gambar, powerpoint

Objektif Pembelajaran:

Semakan pembelajaran:

Q&

A / S

&

Perb

inca

n

Kerja

Peer

As

sess

men

Gro

up

Asse

ssm

en

Kerja

Ku

mpu

lan

Refle

ksi

untu

k

Lain-lain

1. Memahami pengaliran haba dan kesannya

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:Student able to:/Pelajar dapat:1. menjalankan eksperimen untuk mengkaji

kegunaan bahan berbeza sebagai penebat haba. X X

Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:

o minat dan ingin tahu

o rajin dan tabaho bertanggungjawabo menghargai

sumbangan sainso berfikiran kritikal

dan analisis

oyakin dan berdikari

oberkhemah tinggi dan menghormati

oberfikiran secara rasional

obersyukur kepada tuhan

o adil dan saksama o menghargai

keseimbangan alam

o menghargai dan mengamalkan kehidupan bersih

o berani mencuba

o luwes dan berfikiran terbuka

o bekerjasamao sistematik dan

bersifat objektif

o Jujur dan tepatobaik hati dan penyayangomenyedari sains ialah

memahami alam

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran MasaKehadiran dan Pengurusan kelas: Ambil kehadiran dengan pelajar 5 minit

Starter Activities/Set induksi:1. Guru menanya tiga cara pengaliran haba.2. Guru menanya pelajar nama bahan yang menghalang pengaliran haba.3. Pelajar memberi respon. 4. Guru menunjuk objektif pembelajaran kepada pelajar

10 minit

Aktiviti 1: Eksperimen1. Guru menerangkan tujuan membuat eksperimen hari ini.2. Guru memperingatkan pelajar supaya berhati-hati dan menjaga keselamatan semasa menjalankan

aktiviti eksperimen.3. Guru membahagikan pelajar kepada 4 orang sekumpulan.4. Setiap ketua kumpulan tampil ke hadapan mengambil radas untuk menjalankan eksperimen.5. Pelajar menjalankan aktiviti untuk menunjukkan kegunaan bahan berbeza sebagai penebat haba.6. Pelajar merekod data.

Aktiviti 2: Perbincangan1. Pelajar diberi 10 minit untuk menjawab soalan eksperimen.2. Perbincangan jawapan dijalankan.

30 minit

15 minit

Kesimpulan/Penutup:1. Pelajar membersihkan meja dan mengembalikan alat radas. 5 minit

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP

Page 5: E32.docx

Objektif

Kekuatan

Penambahbaikan

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)

Page 6: E32.docx

KELAS: 1E MASA: 2:05 – 3:00 SUBJEK: SAINS BIL. PELAJAR: 29 ( 2/10/2015- JUMAAT)TAJUK: HabaPENGETAHUAN SEDIA ADA: Pelajar telah mempelajari tiga cara pengaliran haba (konduksi, perolakan dan sinaran) dan tiga jenis jirim.

SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar: Papan putih, gambar, powerpoint

Objektif Pembelajaran:

Semakan pembelajaran:

Q&

A /

S &

Perb

inca

n

Kerja

Peer

As

sess

men

Gro

up

Asse

ssm

en

Kerja

Ku

mpu

lan

Refle

ksi

untu

k

Lain-lain

1. Menganalisa kesan haba ke atas jirim

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:Student able to:/Pelajar dapat:1. menyatakan perubahan kepada keadaan jirim

dalam proses fizikal X X

2. menerangkan perubahan kepada keadaan jirim yang melibatkan penyerapan dan pembebasan haba,

X X

3. memberi 3 contoh pemerhatian harian yang menunjukkan perubahan kepada keadaan jirim. X X

Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:

o minat dan ingin tahu

o rajin dan tabaho bertanggungjawabo menghargai

sumbangan sainso berfikiran kritikal

dan analisis

oyakin dan berdikari

oberkhemah tinggi dan menghormati

oberfikiran secara rasional

obersyukur kepada tuhan

o adil dan saksama o menghargai

keseimbangan alam

o menghargai dan mengamalkan kehidupan bersih

o berani mencuba

o luwes dan berfikiran terbuka

o bekerjasamao sistematik dan

bersifat objektif

o Jujur dan tepatobaik hati dan penyayangomenyedari sains ialah

memahami alam

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran MasaKehadiran dan Pengurusan kelas: Ambil kehadiran dengan pelajar 5 minit

Starter Activities/Set induksi:1. Guru menunjukkan beberapa objek di dalam kelas. ( Contoh objek: jam dinding, buku, cermin,

udara)2. Guru menanya pelajar apakah persamaan objek yang ditunjukkan?( Semua objek tersebut ialah

jirim.)3. Guru menanya pelajar soalan berikut:a) Apa itu jirim? ( Jirim ialah benda yang mempunyai jisim dan memenuhi ruang)b) Berikan 3 contoh jirim . ( Conth jawapan: Kerusi, buku, kipas dan jawapan lain yang boleh diterima)c) Berikan 3 keadaan jirim. ( Pepejal, cecair dan gas)4. Guru menunjuk tiga objektif pembelajaran kepada pelajar.

10 minit

Aktiviti Utama/ Isi Pengajaran:

Page 7: E32.docx

Aktiviti 1: : Penerangan1. Guru menanya pelajar soalan KBAT.(a) Pada pendapat anda, apakah kesan haba ke atas pepejal? ( Pencairan)2. Guru mengaitkan menambahkan haba sama dengan menyerap haba.3. Guru memperkenalkan proses fizikal melibatkan peleburan,pendidihan, pembekuan, penyejatan,

kondensasi dan pemejalwapan dengan menunjukkan flash card.4. Guru menunjukkan flash card tentang pepejal, cecair dan gas.5. Guru menanya nama proses fizikal yang menukar pepejal kepada cecair, cecair kepada gas. 6. Guru menanya soalan KBAT.(a) Ramalkan apakan yang akan berlaku jika cecair disejukkan? ( Pembekuan)7. Guru mengaitakan penyejukan dengan membebaskan haba.8. Guru memberi penerangan tentang perubahan kepada keadaan jirim dalam proses fizikal .

Aktiviti 2: Perbincangan Kooperatif dan latih tubi untuk mengukuh kefahaman1. Guru membahagi pelajar kepada 7 kumpulan, dimana 4 orang sekumpulan( seorang ketua yang

paling pandai dalam kumpulan dan 3 orang pelajar lain yang lebih lemah).2. Pelajar diberi 10 minit untuk membincang jawapan perubahan keadaan jirim dalam proses fizikal

dan melibatkan melibatkan penyerapan dan pembebasan haba dalam buku kerja PBS ( ms 124)3. Pelajar bekerja secara kooperatif dalam kumpulan untuk berbincang.4. Ketua kumpulan bertanggungjawab mengajar pelajar lain yang lemah.

30 minit

15 minit

Kesimpulan/Penutup:1. Guru menanya pelajar nama proses perubahan keadaan jirim. 5 minit

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP

Objektif

Kekuatan

Penambahbaikan

Page 8: E32.docx

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)KELAS: 1E MASA: 12:40 – 2:00 SUBJEK: SAINS BIL. PELAJAR: 29 ( 3/10/2015- SABTU GANTI

RABU)TAJUK: HabaPENGETAHUAN SEDIA ADA: Pelajar telah memahami bahawa haba menyebabkan pengembangan dan pengecutan pepejal, cecair dan gas.

SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar: Papan putih, gambar, powerpoint

Objektif Pembelajaran:

Semakan pembelajaran:

Q&

A / S

&

Perb

inca

n

Kerja

Peer

As

sess

men

Gro

up

Asse

ssm

en

Kerja

Ku

mpu

lan

Refle

ksi

untu

k

Lain-lain

1. Mengaplikasi prinsip pengembangan dan pengecutan jirim

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:Student able to:/Pelajar dapat:1. menerangkan dengan contoh pelbagai kegunaan

pengembangan dan pengecutan jirim dalam kehidupan harian,

X X

2. mengaplikasikan prinsip pengembangan dan pengecutan jirim dalam menyelesaikan masalah yang mudah.

X X

Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:

o minat dan ingin tahu

o rajin dan tabaho bertanggungjawabo menghargai

sumbangan sainso berfikiran kritikal

dan analisis

oyakin dan berdikari

oberkhemah tinggi dan menghormati

oberfikiran secara rasional

obersyukur kepada tuhan

o adil dan saksama o menghargai

keseimbangan alam

o menghargai dan mengamalkan kehidupan bersih

o berani mencuba

o luwes dan berfikiran terbuka

o bekerjasamao sistematik dan

bersifat objektif

o Jujur dan tepatobaik hati dan penyayangomenyedari sains ialah

memahami alam

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran MasaKehadiran dan Pengurusan kelas: Ambil kehadiran dengan pelajar 5 minit

Starter Activities/Set induksi:1. Guru menanya pelajar cecair apa yang ada dalam termometer?2. Pelajar memberi respon. 3. Guru menunjuk objektif pembelajaran kepada pelajar

10 minit

Aktiviti 1: Perbincangan1. Guru menerangkan kegunaan pengembangan dan pengecutan jirim dalam yang berikut:(a) merkuri dalam thermometer(b) jalur dwilogam di dalam alat penggera kebakaran(c) ruang pada landasan keretapi(d) penggolek pada jambatan keluli.2. Pelajar menyalin nota.

Aktiviti 2: latihan 1. Pelajar diberi 10 minit untuk membuat latihan isi tempat kosong dengan mencari jawapan dalam

buku teks.2. Perbincangan jawapan dijalankan.

40 minit

20 minit

Page 9: E32.docx

Kesimpulan/Penutup:1. Guru tanya pelajar bagaimana menyelesaikan masalah berikut dalam kehidupan harian.(a) Membuka penutup botol yang ketat(b) Mengambalikan bentuk bola ping pong menjadi bulat

5 minit

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP

Objektif

Kekuatan

Penambahbaikan