rph bahasa melayu tahun 3

14
KRP 3974 LATIHAN MENGAJAR SEMESTER 2 2013 / 2014 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 7 NAMA : PHAULINE BTE PHILIP NO. MATRIKS : D20102040426 KUMPULAN : UPSI89(A132PJJ) NAMA PENSYARAH : MAHZAN ARSHAD

Upload: phauline-lenn-theodora-full

Post on 23-Jan-2016

51 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RPH Bahasa Melayu tahun 3

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

KRP 3974 LATIHAN MENGAJAR

SEMESTER 2 2013 / 2014

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 7

NAMA : PHAULINE BTE PHILIP

NO. MATRIKS : D20102040426

KUMPULAN : UPSI89(A132PJJ)

NAMA PENSYARAH : MAHZAN ARSHAD

Page 2: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

Kelas : Tahun 3 Pintar

Masa : 8.20-9.20am (1 Jam)

Tema : Patriotisme

Tajuk : Melawat Tugu Peringatan

Standard Kandungan : 5.3 Memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai

situasi.

Standard pembelajaran : 5.3.2 Memahami dan membina ayat penyata, ayat Tanya

dengan kata Tanya dan tanpa kata tanya, ayat seru dan

ayat perintah dengan betul dalam pelbagai situasi.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

1. Memahami dan membina ayat tanya dengan menggunakan

kata tanya yang betul mengikut situasi.

2. Membina ayat tanya berdasarkan pernyataan yang diberi.

EMK : Ilmu – Pendidikan Moral, Sejarah

: Nilai Murni – hormat, menghargai, patriotisme

: Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Sistem Bahasa : Tatabahasa – kata tanya

: Kosa kata – kemerdekaan, pahlawan, gugur, tugu

Bahan bantu belajar : Gambar, Lembaran kerja, slaid power point

Page 3: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

LANGKAH-

LANGKAH

AKTIVITI PENGISIAN KURIKULUM/

EMK

CATATAN

Set Induksi 1. Guru menayangkan gambar ‘Tugu

Negara’ kepada murid

menggunakan slaid power point.

2. Murid dan guru berbincang

tentang gambar yang telah di

tayangkan .

3. Guru menerangkan tajuk

pemblejaran pada hari ini.

TMK

Nilai Murni: Patriotisme,

menghargai

Ilmu: Sejarah

BBB slaid power

point

Langkah 1 Bersoal jawab

1. Murid menyenaraikan beberapa

kata tanya yang mereka ketahui.

2. Guru memerangkan tentang kata

tanya dan ayat tanya.

3. Guru mengedarkan teks bacaan

kepada murid.

4. Murid membaca petikan yang

diberi dengan sebutan dan

intonasi yang betul.

5. Murid dan guru bersoal jawab

tentang teks bacaan yang telah

dibaca menggunakan kata tanya

yang sesuai.

Nilai Murni: Menghargai, patriotisme, bersyukur

Ilmu: Sejarah

Lampiran 1

KP: Verbal

linguistik

Langkah 2 Membaca untuk mendapatkan

maklumat

1. Murid membacakan ayat tanya

yang telah diberikan oleh guru.

2. Murid mengenal pasti kata tanya

yang terkandung dalam ayat yang

dibaca.

3. Murid menyatakan penggunaan

Nilai murni:

Berdikari, tekun

Lampiran 2

KB: Mengenal pasti.

Page 4: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

kata tanya yang sesuai dalam ayat

tersebut.

4. Guru memberi penerangan

tentang penggunaan kata tanya

dalam ayat tersebut.

5. Murid mendengar penerangan

dari guru dengan teliti.

Langkah 3 Permainan bahasa dalam kumpulan

(kotak beracun)

1. Murid membina ayat tanya

secara lisan berdasarkan kad

tanya yang telah diperoleh dari

kotak beracun itu.

2. Murid mengisi tempat kosong

dalam ayat dengan kata tanya

yang sesuai.

Lampiran 3

Konstruktivisme

KB: Menjana Idea

Lembaran kerja 1

Langkah 4 Penilaian :

1. Murid membina ayat tanya

secara lisan berdasarkan

pernyataan yang diberikan.

Pemulihan:

1. Murid mengariskan kata tanya

yang sesuai dalam ayat.

Pengayaan:

1. Murid membina ayat tanya yang menggunakan kata tanya yang diberikan berdasarkan gambar.

Nilai murni :

Patriotisme

KBT: KB

Penilaian:

Pemulihan

Pengayaan

Penutup 1. Murid membincang dengan guru

untuk merumus tentang

pembelajaran pada hari ini.

Page 5: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

Refleksi/ Rumusan

Secara keseluruhannya, sesi pengajaran dan pembelajaran telah dilaksanakan dengan jayanya

dengan berbantukan alat bantu mengajar dan didapati seramai 33 orang murid daripada 36 orang

murid di dalam kelas ini telah berjaya menguasai objektif pembelajaran yang ingin disasarkan.

Terdapat 3 orang murid yang masih belum dapat menguasai isi pengajaran yang disasarkan. Akan

tetapi murid ini telah diberi latihan pemulihan dan bimbingan dalam kelas. Semasa sesi set induksi

ramai murid memberi respon yang memberangsangkan. Murid berebut-rebut untuk menjawab

soalan-soalan yang dikemukakan. Keadaan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran berlansung

ada kalanya agak riuh kerana murid berebut-rebut untuk menjawab soalan tetapi dapat dikawal

dengan baik.

Page 6: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

LAMPIRAN 1 B1 DB1 E1

Arahan: Baca petikan dibawah

Pada cuti persekolahan yang lalu, Cikgu Shirley membawa kami

melawat ke Tugu Peringatan Negara. Tugu itu terletak di Kuala

Lumpur berdekatan dengan bangunan Parlimen.

Menurut Cikgu Shirley, tugu itu dibina untuk mengingati jasa

askar-askar yang telah terkorban kerana menjaga keamanan

Negara. Lima buah patung askar di bahagian atas menandakan

kemenangan mereka mengalahkan musuh. Dua buah patung yang

terbaring di bahagian bawah pula menandakan musuh-musuh

Negara yang telah ditewaskan.

Selepas mendengar penerangan Cikgu Shirley, barulah kami

tahu tujuan tugu itu dibina. Kami bersyukur kerana dapat hidup di

Negara yang aman dan makmur.

Page 7: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

Lampiran 2

B2 DL1 E1 (02)

Menguasai tidak menguasai

Lampiran 3

Arahan : Baca ayat tanya di bawah kepada rakan anda dan rakan anda menjawab secara lisan

Ke manakah Cikgu Shirley membawa kami pada cuti persekolah yang lalu?

Di manakah letaknya Tugu Peringatan Negara?

Mengapakah Tugu Peringatan Negara dibina?

Apakah maksud lima buah patung di bahagian atas tugu itu?

Bagaimanakah perasaan mereka apabila dapat hidup di negara yang aman dan makmur?

Page 8: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

PERMAINAN BAHASA

B3 DT1 E1

Lembaran Kerja 3

Arahan : Bina ayat tanya berdasarkan kata tanya yang diperolehi.

Kata Tanya

Di mana

Mengapa

bilabagaimana

Apa

Siapa

Page 9: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

Nama : __________________________ Kelas : ____________________

B2 DT1 E1

1. ____________________ Perdana Menteri kita?

2. ___________________ letaknya Bangunan Parlimen?

3. ___________________ nama bendera Malaysia?

4. ___________________ negara Malaysia merdeka?

5. ___________________ kita mesti menghormati Jalur Gemilang?

menguasai tidak menguasai

Penilaian

Nama : ___________________ Kelas : ________________

B3 DT1 E1 (02)

Arahan : Pilih kata tanya yang sesuai bagi ayat yang diberi.

Arahan : Bina ayat tanya berdasarkan pernyataan yang

diberikan.

Apakah

Mengapakah Bilakah

Di manakahSiapakah

Page 10: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

1. ________________________________________________________

Jalur Gemilang ialah bendera Malaysia.

2. _________________________________________________________

Rakyat Malaysia menyambut hari kemerdekaan pada 31hb Ogos setiap

tahun.

3. ________________________________________________________

Tunku Abdul Rahman ialah perdana menteri Malaysia yang pertama.

4. _______________________________________________________

Tugu Negara terletak di Kuala Lumpur.

5. ________________________________________________________

Rakyat Malaysia hidup aman dan harmoni.

Menguasai tidak menguasai

Pemulihan

Nama : ____________________ Kelas : _______________

B2 DL1 E1 (02)

Arahan :Pilih dan gariskan kata tanya yang sesuai.

Page 11: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

1. ( Apa, Mengapa ) kah nama bunga kebangsaan kita?

2. ( Bila, Apa ) kah negara Malaysia merdeka?

3. ( Bagaimanakah, Berapa ) kah jalur yang terdapat pada Jalur Gemilang?

4. ( Apa, Siapa ) kah kah warna bunga raya?

5. ( Apa, Mengapa ) kah yang patut kita lakukan ketia mendengar lagu

‘Negaraku’?

Menguasai tidak menguasai

Pengayaan

Nama : ________________________ Kelas : ________________

B3 DT1 E1 (02)

Arahan: Bina lima ayat tanya berdasarkan gambar di

bawah.

Page 12: RPH Bahasa Melayu Tahun 3

1. _______________________________________________________ .

2. _______________________________________________________ .

3. _______________________________________________________ .

4. _______________________________________________________ .

5. _______________________________________________________ .

Menguasai tidak Menguasai

Di mana

Di mana Di mana

Di manaDi mana