contoh rph

5

Click here to load reader

Upload: nur-syaza-mohamad-rosli

Post on 10-Dec-2015

32 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

ADAB TERHADAP IBU BAPA

TRANSCRIPT

Page 1: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Mengajar Harian Adab terhadap Ibubapa

Mata Pelajaran PENDIDIKAN ISLAM

Kelas 5 SYAFIE

Tarikh

Masa 11.40 – 12.40 TENGAH HARI

Bil. Murid 35 ORANG

Bidang Adab Islamiah

Tajuk Adab Dengan Ibu Bapa

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat :

1. Menyatakan maksud dan hukum beradab dengan ibu bapa.2. Menyenaraikan 5 cara beradab dengan ibu bapa.3. Menjelaskan 5 kebaikan / hikmah beradab kepada ibu bapa4. Membaca doa mendoakan kesejahteraan ibu bapa

Penerapan nilai Bertanggungjawab kepada ibu bapa

KBKK Mengenalpasti, menganalisis masalah

Pengetahuan sedia ada

Murid pernah mengamalkan adab dengan ibu bapa

Bahan Bantu Mengajar Powerpoint, lembaran kerja,

MASAAKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARANCATATAN

 (5 min) Permulaan Pengajaran

Set Induksi:

1.  Guru mengedarkan sehelai kertas kepada semua

murid.

2.  Murid diberi masa 2 minit untuk menulis nama

Bahan bantu mengajar:laptoplcd projektor

Page 2: CONTOH RPH

ibu bapa dan menulis perasaan mereka kepada ibu

bapa masing-masing.

3.  Guru memilih 5 orang murid untuk menyebut

nama ibu bapa dan membacakan ucapan yang telah

ditulis.

4.  Guru bertanyakan beberapa soalan kepada murid.

i.  apakah perasaan kamu apabila menyebut nama

ibu dan ayah?

ii. adakah kamu sayangkan mereka?

iii.  Pernahkah kamu melukakan hati mereka?  Apa

yang kamu lakukan apabila menyedari kesilapan

kamu itu?

5.  Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk

pelajaran.

Kecerdasan pelbagai:Verbal-linguistikinterpersonal

MASAAKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARANCATATAN

(10 min ) Langkah 11. Guru menayangkan klip video filem dan

meminta murid  menonton tayangan klip video

dengan senyap.

2. Guru  bersoal jawab dengan murid mengenai

klip video yang dilihat.

a.   Apakah yang telah dilakukan oleh si anak

kepada ibu bapanya?

b.  Adakah anak itu menghormati ibu bapanya?

3.   Murid memberikan sumbang saran terhadap

soalan guru.

4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan maksud

adab dengan ibu bapa dan hukum beradab dengan

ibu bapa.

        Hasil pembelajaran 1

KBKK--Menganalisis

Penerapan Nilai :Tekun

Bahan bantu mengajar: Lap top, klip video

10 minit

Langkah 21. Guru memberi penerangan menggunakan slaid

powerpoint.

Hasil Pembelajaran 2

KBKK--Menganalisis

Page 3: CONTOH RPH

-  Adab-adab dengan ibu bapa

2.   Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan

penerangan yang telah  diberi.

Penerapan Nilai :Bertanggungjawab

i. slaid powerpoint

MASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

15 minitLangkah 3

1. Murid  diarahkan duduk secara berpasangan.

2.  Setiap pasangan murid diedarkan dengan 1 set

gerak kerja.

3. Guru memberi penerangan mengenai aktiviti

perbincangan.

4.  Murid diberi tempoh masa 6 minit untuk

berbincang.5. Guru mengadakan sesi perbincangan hasil dapatan perbincangan murid. dengan meminta beberapa orang murid membentangkan hasil perbincangan mereka

6.  Guru meminta pandangan murid mengenai hikmah yang diperoleh jika beradab dengan ibu bapa.

7.  Guru memberi penerangan mendalam  mengenai hikmah yang diperoleh jika beradab dengan ibu bapa.

       Hasil Pembelajaran 3

Penerapan Nilai :Bekerjasama,

KBKK :Menganalisis

Bahan bantu mengajar: Borang kerja berpasangan

MASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN

(10 Minit) Langkah 4Peneguhan

Permainan

1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.

2. Setiap kumpulan bermain permainan ‘model

Penerapan Nilai:

KerjasamaTekun

Bahan Bantu:Permainan monopoli

Page 4: CONTOH RPH

monopoli’

[ rujuk lampiran]

3. Selepas permainan , guru bersoal jawab dengan

murid  mengenai permainan .

4.  Guru meminta murid menyatakan beberapa situasi

yang mereka temui dalam permainan.

adab

10  minit Penutup

1.  Guru membimbing murid membuat rumusan.

2.  Guru meminta bernasyid bersama-sama.

3.  Guru meneguhkan kembali isi pelajaran.