contoh rp h pelajar ppg

8
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Model RpH KPM (Baru) Nama Guru Pelatih : Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Bilangan Murid : Tahun : Tarikh : Masa : Tajuk : Ladang Pak Long Objektif Pembelajaran : Pada Akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:- i. Membaca maklumat yang tersirat dalam risalah ii. Mendengar maklumat tentang buah-buahan iii. Mengedit perkataan dalam ayat yang diberi daripada aspek bacaan dan tanda baca Hasil Pembelajaran : Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran Fokus Utama 1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul secara lisan terhadap pelbagai soalan bercapah. 3.8.1 Mengedit perkataan dalam ayat daripada aspek ejaan dan tanda baca. i. Mendengar, memahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang didengar dengan betul. ii. Mengedit dan memurnikan hasil penulisan Fokus Sampingan 2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dengan tepat daripada bahan multimedia yang sesuai. 2.4.2 Membaca dan memahami maklumat daripada bahan multimedia untuk menyatakan maklumat mengikut urutan dengan betul. i. Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. ii.Menyusun semula cerita mengikut urutan yang betul di dalam lembaran kerja dan latihan yang diberi.

Upload: iss-che-ma

Post on 22-Jul-2015

268 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh rp h pelajar ppg

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Model RpH KPM (Baru) Nama Guru Pelatih :

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Bilangan Murid : Tahun :

Tarikh :

Masa :

Tajuk : Ladang Pak Long

Objektif Pembelajaran : Pada Akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:- i. Membaca maklumat yang tersirat dalam risalah ii. Mendengar maklumat tentang buah-buahan

iii. Mengedit perkataan dalam ayat yang diberi daripada aspek bacaan dan tanda baca

Hasil Pembelajaran :

Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul

secara lisan terhadap pelbagai soalan bercapah. 3.8.1 Mengedit perkataan dalam ayat

daripada aspek ejaan dan tanda baca.

i. Mendengar, memahami dan memberi

respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang didengar dengan

betul. ii. Mengedit dan memurnikan hasil

penulisan

Fokus Sampingan

2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dengan tepat

daripada bahan multimedia yang sesuai. 2.4.2 Membaca dan memahami

maklumat daripada bahan multimedia untuk menyatakan maklumat mengikut

urutan dengan betul.

i. Membaca dan memahami maklumat

yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons

dengan betul. ii.Menyusun semula cerita mengikut

urutan yang betul di dalam lembaran kerja dan latihan yang diberi.

Page 2: Contoh rp h pelajar ppg

Kemahiran Bahasa : Membaca, memahami dan mengedit

Sistem Bahasa : Kata nama Khas dan tanda baca

Pengisian Kurikulum : Ilmu : Sejarah dan Sains

Nilai : Menghargai dan menghormati

KBT : KB- Menjana Idea, mengenal pasti BCB- Mendengar dengan berkesan, bacaan intensif

Alat Bantu Mengajar : 1. Carta lagu 2. Lagu buah-buah

3. Power Point tentang maklumat buah-buahan tempatan. 4. Kad perkataan dan ayat dalam bentuk power point 5. Lembaran kerja

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid biasa melihat buah-buahan tempatan

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

* Mengesan dan mencungkil

pengetahuan sedia ada murid

Induksi Set ( 10 Minit ) ~Murid ditayangkan pantun teka-teki tentang buah-

buahan tempatan. ~Murid meneka nama buah-buahan. ~Guru menayangkan separuh gambar buah untuk

murid meneka dengan tepat.

ABM: Nilai:

Integrasi Inovasi yang diterapkan : Pantun teka-teki

dalam bentuk power point.

Page 3: Contoh rp h pelajar ppg

Langkah 1 ( 20 Minit )

1.~ Seorang Murid membaca maklumat tentang buah-buah tempatan dalam pamplet yang diedarkan oleh guru.

~Murid mendengar dan cuba memahami apa yang dibaca oleh rakan mereka.

~Murid menyampaikan maklumat yang didengar oleh mereka setelah berbincang dalam kumpulan masing-masing.

~Guru menayangkan maklumat yang sebenar kepada murid

2.~Guru menayangkan cerita tentang lawatan Adam ke ladang Pak Long

~Murid diminta memenuhkan maklumat tentang buah-buahan yang dicatat oleh Adam

ABM:Power Point

Nilai: Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Page 4: Contoh rp h pelajar ppg

Langkah 2 ( 30 minit) 1.~ Murid diminta membaca cerita “Cara Menanam

dan Menjaga Anak Pokok” ~ Murid diminta mencadangkan jawapan untuk

tempat kosong dalam dialog 2.~Murid diminta memberi tanda baca dan ejaan yang betul dalam ayat.

~Murid diminta berbincang dengan kumpulan masing-masing untuk mengedit jawapan dalam

bacaan

3.~Murid membentangkan jawapan kumpulan masing-masing mengikut

ABM: Nilai:

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Langkah 3 (5 Minit) ~Murid diberi lembaran kerja mengikut kemahiran

kumpulan masing-masing ~Murid menjawab soalan yang diberi oleh guru

ABM: Nilai:

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Penutup ( 5 Minit )

~Murid menyanyi lagi buah

Nilai:

Tugasan : Pengayaan/Pemulihan :

Aktiviti Susulan (jika Ada) :

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Catatan Guru Praktikum :

Page 5: Contoh rp h pelajar ppg

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing :

BAHASA MELAYU Contoh Model RPH KPM (Prosa Moden)

Tarikh : Hari : Tingkatan : Lima Masa : 80 minit (7.45 – 9.05) Minggu : 4/14 Bilangan Murid : 23 (L : 10, P :13) Tajuk : Gaya Bahasa Pengulangan Objektif / HasilPembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat :

1. menyenaraikan sekurang-kurangnya lima diksi laras sukan yang terdapat dalam Petikan 1.

2. menyenaraikan sekurang-kurangnya dua jenis gaya bahasa pengulangan yang terdapat dalam Petikan 1.

3. menghasilkan perenggan ulasan selari yang dibinanya mengikut gaya bahasa pengulangan.

Kadar pencapaian objektif yang diharapkan ialah 90% memuaskan.

Hasil Pembelajaran Khusus

Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

11.1 Mengenal pasti gaya bahasa dalam karya bukan sastera.

Aras 1

i. Mempelbagaikan penggunaan kata dan struktur ayat dalam karya bukan sastera.

Fokus Sampingan 12.1 Menghasilkan prosa dan puisi secara terancang, tertib, dan kemas dengan

menggunakan bahasa yang tepat, indah dan menarik.

Aras 1 i. Menghasilkan karangan wawancara, resensi/ulasan,

kertas cadangan, cerpen dan bahas.

Kemahiran Bahasa : Mendengar, Membaca dan Menulis Sistem Bahasa : Kosa kata, Ungkapan, Tatabahasa Pengisian Kurikulum :

Penyerapan Ilmu : Sains Sukan Penyerapan Nilai : Berdikari, Bekerjasama, Bertanggungjawab dan Berkeyakinan Penyerapan KBT : Kemahiran Berfikir

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah diajar tentang jenis-jenis gaya bahasa.

Page 6: Contoh rp h pelajar ppg

Alat Bantu Mengajar : 1. OHP/Transparensi atau Papan Gulung 2. Kad Manila & Kertas Sebak

3. Buku Teks 4. Radio Kaset 5. Gambar/Potret 6. Kertas Bercetak – Petikan Ulasan Sukan

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Induksi Set (5 minit) i. Murid diminta mendengar berita

yang dirakamkan. ii. Murid ditanya tentang perlawanan

bola sepak dan pasukan yang paling

diminatinya. iii. Soalan dan jawapan murid dikaitkan

dengan isi pelajaran.

Antara Soalan: i. Pernahkah anda melihat perlawanan

bola sepak? ii. Pasukan bola sepak manakah yang

paling anda minati?

iii. Mengapakah anda meminati pasukan tersebut?

ABM: i. Gambar/Potret

ii. Radio Kaset Nilai:

- Berdikari

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

11.1 (A1) i

Mengenal pasti diksi laras sukan yang terdapat dalam Lampiran 1.

Antara soalan yang mencungkil pengetahuan sedia ada murid: i. Apakah laras bahasa

petikan tersebut? ii. Senaraikan seberapa

banyak istilah yang

berkaitan dengan bidang sukan yang ada dalam petikan itu.

Langkah 1 (20 minit)

i. Murid diedarkan Petikan 1 dan

diminta membacanya dan mengenal

pasti bentuk laras bahasa. ii. Berpandukan laras tersebut, murid-

murid diminta untuk menyenaraikan

sekurang-kurangnya lima diksi laras sukan yang terdapat dalam Petikan 1, dan menulisnya di papan putih.

iii. Jawapan sebenar dijelaskan kepada murid-murid.

ABM:

- Kertas Bercetak/

Lampiran 1 -

Ulasan Sukan - Papan putih - OHP

- Transparensi Nilai:

- Berkeyakinan

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

11.1 (A1) i

Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua jenis gaya bahasa

pengulangan yang terdapat dalam Lampiran 1. Antara gaya bahasa yang ada dalam Petikan

1 ialah: i. Aliterasi

Langkah 2 (20 minit)

i. Murid diminta untuk membaca

dan mengesan jenis gaya

bahasa yang terdapat dalam petikan.

ii. Lima orang wakil murid diminta

untuk menyenaraikan sekurang-kurangnya dua jenis

ABM:

- Kertas Bercetak/

Lampiran 1 -

Ulasan Sukan - Papan putih - OHP

- Transparensi

Page 7: Contoh rp h pelajar ppg

ii. Anafora iii. Asonansi iv. Epifora

v. Woordopname

gaya bahasa pengulangan yang terdapat dalam Petikan 1.

iii. Jawapan sebenar dijelaskan

kepada murid.

Nilai: - Bekerjasama

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

12.1 (A1) i Membina dan menyampaikan

satu perenggan ulasan selari yang dibina mengikut gaya pengulas sukan yang sebenar.

Langkah 3 (30 minit) i. Semua murid diminta untuk

membentuk kumpulan kecil dan menghasilkan satu perenggan ulasan selari mengikut gaya

pengulas sukan yang sebenar. ii. Wakil-wakil kumpulan diminta

untuk membentangkan dan

menyampaikan perenggan ulasan selari yang dibinanya mengikut gaya pengulas sukan

sebenar. iii. Murid yang lain diminta untuk

mencatat maklumat tambahan.

iv. Jawapan sebenar diperjelas kepada murid-murid.

ABM: - Kertas Manila

- Papan Gulung - OHP &

Transparensi

- Kertas Sebak Nilai:

- Bekerjasama - Bertanggungjawab

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Penutup (5 minit) Murid dengan bimbingan guru diminta

membuat rumusan berkenaan pelajaran pada hari itu.

Nilai: - Bekerjasama

- Bertanggungjawab - Berkeyakinan

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Tugasan : Pengayaan/Pemulihan : Aktiviti Susulan (jika Ada) : Integrasi Inovasi yang diterapkan Lampiran 1 : Ulasan Sukan Perlawanan Bola Sepak

Saudara penonton yang dihormati sekalian, Bola sekarang dikawal oleh pemain Sabah, Shahril Arsat. Shahril mengumpan bola itu kepada

Suharmin. Amri Yahya cuba menghalang pergerakan Suharmin. Suharmin menggelecek beberapa pertahanan Selangor tetapi dihalang oleh Ivica Kulasevic. Kulasevic membuat tendangan lambung kepada Amri. Amri menolak bola kepada Azman. Azman meluru ke sebelah kanan pintu gol Sabah.

Azman off-side pula. Nampaknya, Rajnikan membantah keputusan pengadil. Pengadil melayangkan kad kuning kepada Rajnikan. Permainan diteruskan. Sekarang ini permainan dalam masa kecederaan. Semua pemain Sabah kelihatan turun membantu barisan pertahanan. Rajnikan berjaya merampas

bola daripada Zainizam. Rajnikan menolak bola ke belakang. Kulasevic naik membantu barisan

Page 8: Contoh rp h pelajar ppg

serangan Selangor. Kulasevic melorongkan bola kepada Azman. Azman menendang. Oh, bola terkena palang gol! Khairul Azman yang menjaga gawang gol Sabah kelihatan lega. Khairul melepaskan bola kepada L. Suresh. Bola dapat dirampas oleh Azman. Azman mengumpan kepada Amri Yahya dan

terus merembat masuk ke sebelah kiri pintu gol. Penjaga garisan terlebih terdahulu sudah mengangkat bendera kuning. Jaringan gol dibatalkan. Kemungkinan, permainan akan diteruskan hingga masa tambahan jika masih lagi berkedudukan seri.

(Mohd.Dahalan Bin Mohd Ramli et.al, 2003: 218)