bmm rph
DESCRIPTION
bmm3104TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun 3
Tarikh : 26.02.2014
Tahun : 3 Al- Farabi
Bil. Murid : 27 Orang
Masa : 9.45 – 10.45 pagi
Tema : TEMA – Sains Dan Teknologi
Tajuk : Kemudahan Internet
Standard kandungan : 3.3 Membina dan menulis perkataan frasa dan ayat dengan
betul.
.
Standard pembelajaran : 3.3.3 Membina dan menulis jawapan pemahaman
berdasarkan soalan bertumpu dengan betul.
Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i) Murid menulis jawapan pemahaman berdasarkan
petikan dengan betul.
ii) Murid menulis jawapan pemahaman berdasarkan
soalan dan pilihan jawapan yang di beri.
Sistem bahasa : Tatabahasa : frasa nama, sistem ejaan, sintaksis
Pengisian Kurikulum : llmu : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
KBT : KB – Mengenal pasti
Nilai : kreatif dan inovasi
Kontekstual - Menghubungkaitkan
BBM : Power point, LCD, Buku Teks, Lembaran kerja.
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Power point,
LCD
1.Guru menayangkan video klip dan
nyanyian lagu “Satu Malaysia”.
2 . Guru membuat hubungkait antara
aktiviti dengan tajuk pengajaran dan
pembelajaran.
BBM
Power point dan LCD.
KBT:- KB
Mengenalpasti
Kontekstual -
Menghubungkaitkan
Nilai : keyakinan
Langkah 1
(10 minit)
Power point.
LCD
1. Secara individu, kumpulan atau
kelas, murid membaca petikan
dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
2. Murid dan guru bersoal jawab
tentang petikan yang dibaca.
1. Apakah internet?
2. Apakah kemudahan internet?
3. Mengapakah e-mail sangat penting
sekarang?
4. Apakah persamaan posmen dan
internet?
5. Bagaimanakah program jarak jauh
dilaksanakan?
Kemahiran Lisan
KBT: Menjana idea
Lembaran Kerja 1
Langkah 2
(10 minit)
Power point,
LCD, teks.
1. Murid menjawab soalan
pemahaman secara terkawal dengan
merujuk teks yang telah dibaca.
2. Murid diberi lembaran kerja.
Kemahiran menaakul
BBM : Smartboard,
LCD dan power point
Nilai: Kecerdasan
Lembaran Kerja 2
Langkah 3
(15 minit)
1. Murid melengkapkan maklumat
ringkas berdasarkan soalan pada
peta minda yang disediakan.
2. Murid menggaris maklumat
tentang kemudahan internet
dalam petikan yang dibaca.
3. Murid menyalin maklumat
tersebut dalam peta minda.
BBM : LCD dan
power point
KBT :- KB –
Hubungkait
Lembaran kerja 3
Kemahiran
mendengar
( 5 minit) Frasa dan ayat 1. Murid membina ayat
menggunakan perkataan yang
diberi sebagai jawapan soalan
pemahaman tersebut.
Kemahiran
mendengar
Lembaran kerja 4
Penutup
(5 minit)
-Rumusan isi 1. Guru merumuskan P&P dengan
sesi soal jawab bersama murid
tentang aktiviti yang telah
dipelajari.
BBM: LCD dan power
point.
Nilai : Kecerdasan
Refleksi 20/27 orang murid dapat menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan dan
pilihan jawapan yang di beri.
Baca petikan di bawah.
Internet merupakan saluran maklumat dan komunikasi yang digunakan secara meluas. Rangkaian ini menggabungkan ratusan ribu sistem komputer di seluruh dunia.
Internet memberi pelbagai manfaat kepada kita. Selain mendapatkan maklumat dengan cepat dan tepat, kita juga boleh menghantar e-mel, memuat turun bahan, perbankan elektronik dan bersembang siber. Kita hanya perlu menekan kekunci pada papan kekunci untuk memperoleh maklumat terkini dari serata dunia dengan serta merta.
Kini e-mel merupakan cara berkomunikasi yang paling popular dalam kalangan masyarakat kita. E-mel ibarat pejabat pos manakala jaringan telekomunikasi pula ialah posmen. Surat menyurat dan maklumat dapat dihantar ke seluruh dunia dengan sekelip mata. Kos perkhidmatan ini lebih murah berbanding cara surat menyurat biasa.
Selain itu internet juga memberi pelbagai kemudahan dalam bidang pendidikan yang dikenali sebagai e-pendidikan, program pendidikan jarak jauh dan pengambilan kursus- kursus dari institusi pengajian tinggi boleh dilaksanakan melalui jaringan internet. Cara ini dapat menjimatkan masa dan pembelajaran.
Oleh itu, kita haruslah mengambil peluang ini supaya tidak ketinggalan dalam era perkembangan teknologi maklumat.