rph
Post on 06-Dec-2015
230 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran: Matematik Pemulihan
Kelas: 2A
Tarikh: 7/9/2015 (Isnin)
Masa: 11.15 pagi – 12.15 tengah hari
Bilangan Pelajar: / 3 orang Tidak Hadir:
Tajuk: 10. Operasi tambah dalam lingkungan 50 tanpa mengumpul semula
Kemahiran: 10.1.2 Menambah 2 nombor 1 digit dan gandaan 10 dalam bentuk lazim.
10.2.2 Menambah 2 nombor 1 digit dan 2 digit dalam bentuk lazim.
Pengetahuan Sedia Ada: 1. Murid sudah mengenal simbol tambah.
2. Murid boleh menambah dalam lingkungan 18 tanpa mengumpul
semula.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat
1. Menambah 7 daripada 9 daripada sebarang 2 nombor 1 digit dan
gandaan 10 dalam bentuk lazim secara individu dengan betul.
2. Menambah 7 daripada 9 daripada 2 nombor 1 digit dan 2 digit dalam
bentuk lazim secara individu dengan betul.
Kemahiran Berfikir: Mensintesis, menilai, menjana idea
Penerapan Nilai: Berhati-hati, kesungguhan
Bahan Bantu Mengajar: Kad nombor, Lembaran kerja, pembilang, Kuiz Matematik
Langkah /
masa
Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi
(± 5 minit)
Menyusun
turutan nombor
dari kecil ke
1. Guru memberikan kad-kad nombor
kepada pelajar.
2. Guru meminta murid agar menyusun kad-
BBM:
kad nombor
besar
contoh:
1,2,3,4,5,6,7,8
9,10
kad nombor tersebut menjadi tertib
menaik.
3. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran
hari ini, iaitu penambahan yang
melibatkan nilai menjadi semakin besar /
banyak.
Langkah 1
(± 15 minit)
Menambah
nombor dalam
bentuk lazim
dalam
lingkungan 50
tanpa
mengumpul
semula
contoh:
23
+ 16
___ _
1. Guru menunjukkan pada murid cara
meletakkan pembilang pada kad nilai
tempat.
2. Murid menggunakan pembilang untuk
mendapatkan jawapan.
3. Murid dibimbing oleh guru untuk
menyelesaikan soalan-soalan tersebut.
BBM:
pembilang,
kad nilai
tempat
KB:
mensintesis,
menjana idea,
menilai
Nilai:
kesungguhan,
berhati-hati
Langkah 2
(± 20 minit)
Menyelesaikan
operasi tambah
dalam bentuk
lazim dalam
lingkungan 50
tanpa
mengumpul
semula.
contoh:
23
+ 16
___ _
1. Guru mengagihkan helaian lembaran
kerja kepada murid.
2. Guru memainkan muzik semasa murid
menjawab lembaran kerja.
3. Murid dikehendaki untuk menyelesaikan
operasi tambah secara individu.
4. Selepas itu, guru menyemak jawapan
murid bersama-sama di papan putih.
5. Guru menanya kepada murid: ” Mengapa
kita mesti belajar operasi tambah?”
BBM:
helaian
lembaran
kerja, muzik
Nilai:
kesungguhan,
berhati-hati
KMD
Langkah 3
(± 15 minit)
Penilaian
Operasi tambah
dalam bentuk
lazim dalam
lingkungan 50
tanpa
mengumpul
semula.
1. Murid dikehendaki untuk mencabut 1
daripada 10 poket yang terdapat pada
papan putih.
2. Kemudian, murid tersebut dikehendaki
untuk menjawab soalan yang terdapat
dalam poket tersebut.
3. Murid diberi peluang untuk mencabut
poket secara bergilir-gilir.
4. Sekiranya murid dapat menjawab dengan
betul, guru akan memberi tahunya haiwan
apakah yang tersembunyi dalam gambar
tersebut, dan murid dikehendaki untuk
mewarnakannya.
5. Murid yang gagal menjawab soalan
dengan betul akan diberi peluang untuk
mencuba sekali lagi.
BBM:
kuiz
Matematik
Nilai:
kesungguhan,
berhati-hati
Penutup
(± 5 minit)
Penutup
Aktiviti
Pengukuhan:
Menyelesaikan
operasi tambah
dalam bentuk
lazim dalam
lingkungan 50
tanpa
mengumpul
semula.
1. Guru meminta murid untuk merumus balik
apa yang telah dipelajari pada hari ini.
2. Murid diminta untuk menyiapkan latihan
pengukuhan yang diberi oleh guru secara
individu dan dibincang pada pelajaran
yang seterusnya.
2. Guru meminta murid untuk mewarnakan
latar kertas yang telah diagihkan dengan
cantik.
3. Guru memberitahu murid untuk
melindungi haiwan yang semakin pupus.
BBM:
lembaran
Nilai:
Kesungguhan
PAS
top related