rph menendang bola
Post on 19-Dec-2015
67 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI (KSSR) (60 MINIT)
Tarikh: 12 September 2012
Kelas : K11
Mata pelajaran: Pendidikan Jasmani
Masa : 8.10 - 9.10 pagi
Bilangan Murid: 6 orang (3 lelaki, 3 perempuan)
Tajuk : 1.0 Kemahiran Pergerakan
Tunjang Utama : Kemahiran
Standard Kandungan : 1.1 Pergerakan Asas Lokomotor
Standard Pembelajaran :1.1.1 Melakukan Aktiviti Pergerakan Lokomotor Menendang
Bola
Tunjang lain yang disepadukan: Perkembangan Fizikal dan Estetika
Nilai : Keseronokan, Berusaha, Kerjasama, Keyakinan Diri, Kerajinan.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat aktiviti menendang bola pada minggu
lepas.
Elemen Merentas Kurikulum : Berorientasikan Pencapaian.
Objektif:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
I. Psikomotor:
a. Menendang bola ke arah gol sekurang-kurangnya dua kali percubaan.
b. Menendang bola ke arah pin untuk menjatuhkan pin sekurang-kurangnya dua
kali percubaan.
II. Kognitif:
a. Menyambung titik-titik gambar menendang bola dengan kemas dengan
separa bantuan guru.
b. Mewarna gambar menendang bola dengan kemas dengan separa bantuan
guru.
1
III. Afektif:
a. Bekerjasama dengan guru semasa mengambil dan menyimpan alatan.
b. Berkerjasama dengan rakan dan mematuhi arahan guru semasa aktiviti
menendang bola dilaksanakan.
Bahan Bantu Mengajar : Kon, skitel, bola, pin boling, gelung.
BIL SPESIFIKASI
ALATAN
JUMLAH
1. Kon 4
2. Gelung 6
3. Pin boling 12
4. Skitel 6
5. Bola 6
2
Langkah Aktiviti BBB Catatan
Set induksi
(10 minit)
Memanas-
kan badan
dan
Regangan
Memanaskan badan:
1. Guru memasangkan video lagu ‘Sesuka
Hati’.
2. Guru menunjukkan pergerakan yang
akan dilakukan.
3. Murid-murid diminta mengikut
pergerakan guru.
Regangan:
1. Guru membuat regangan anggota badan
bersama-sama murid.
2. Murid-murid diminta mengira bersama-
sama guru.
3. Guru membimbing murid membuat
regangan bersama-sama.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumla
h
Kon 4
Lagu ‘Sesuka Hati’
Jalan3x,
ke sana ke sini,
Lari3x,
dengan riang hati,
lompat2x tinggi2x,
Sesuka hati..
Petik3x,
petiklah begini,
Tepuk3x,
ikutlah melodi,
ha4x hi4x sesuka
hati…
Gaya A:
Arahan
Terapi:
Muzik dan
Pergerakan
Nilai:
Keseronokan
Langkah 1
(5 minit)
Menendang
bola dalam
bulatan
1. Skitel disusun mengikut bilangan murid
dalam formasi bulatan.
2. Murid-murid dibimbing untuk berdiri di
hadapan skitel.
3. Guru berada di tengah-tengah bulatan.
4. Murid-murid diberikan arahan aktiviti
menendang bola yang akan
dilaksanakan.
5. Guru menunjukkan cara menendang
bola.
6. Guru menendang bola ke arah murid.
7. Murid-murid dibimbing menendang bola
ke arah guru.
8. Murid bertukar posisi dengan guru dan
menendang bola ke arah rakan.
9. Aktiviti menendang bola diteruskan
sekurang-kurangnya dua kali percubaan.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumla
h
Skitel 6
Bola 1
Gaya B:
Latihan
Terapi:
Psikomotor
Kasar
Nilai:
Berusaha
3
Langkah 2
(5 minit)
Menendang
bola secara
berpasangan
1. Murid-murid dibahagikan secara
berpasangan.
2. Murid-murid diminta untuk menendang
bola ke arah rakan.
3. Murid-murid dibimbing untuk menendang
bola ke arah rakan secara berpasangan.
4. Murid-murid menendang bola mengikut
keupayaan sendiri.
Butiran mengajar:
a. Kaki dibuka seluas bahu.
b. Mata pandang hadapan.
c. Kaki kanan dibawa ke belakang dan
dihayunkan ke hadapan untuk
menendang bola.
d. Bola ditendang ke arah rakan.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumla
h
Skitel 4
Gelun
g
5
Gaya C:
Berpasangan
(Reciprocal)
Terapi:
Pergerakan
dan
Psikomotor
Kasar
Nilai:
Kerjasama
Langkah 2
(10 minit)
Menendang
bola ke
dalam gol
1. Murid-murid dibimbing untuk beratur di
belakang skitel.
2. Guru menunjukkan cara menendang bola
ke dalam palang gol.
3. Murid-murid dibimbing untuk menendang
bola dalam jarak yang dekat dahulu.
4. Skitel dijarakkan dari palang gol.
5. Murid-murid dibimbing menendang bola
dengan jarak yang semakin jauh dan
kedudukan yang berbeza.
6. Murid-murid menendang bola mengikut
keupayaan sendiri.
7. Aktiviti diteruskan sekurang-kurangnya
tiga kali percubaan.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumlah
Skitel 1
Bola 1
Palang
gol
1
Gaya B:
Latihan
Terapi:
Main dan
Psikomotor
Kasar
Nilai:
Keseronokan
dan
Keyakinan
Diri
4
Variasi permainan:
a. Menendang bola ke dalam gol dari arah
kiri.
b. Menendang bola ke dalam gol dari arah
kanan.
Langkah 4
(5 minit)
Menendang
bola untuk
menjatuhkan
pin
1. Skitel disusun secara dua barisan.
2. Pin boling disusun di dalam gelung
dihadapan skitel.
3. Murid-murid dibahagikan kepada dua
kumpulan.
4. Murid-murid dibimbing untuk beratur di
belakang skitel.
5. Guru memberi arahan dan menunjuk
cara aktiviti menendang bola untuk
menjatuhkan pin.
6. Murid-murid diberikan sebiji bola bagi
setiap kumpulan.
7. Murid dikehendaki menendang bola ke
arah pin untuk menjatuhkan pin.
8. Murid-murid menendang bola mengikut
keupayaan sendiri.
Butiran mengajar:
a. Kaki dibuka seluas bahu.
b. Mata pandang hadapan.
c. Bola diletakkan di hadapan kaki.
d. Kaki kanan dibawa ke belakang dan
dihayunkan ke hadapan.
e. Bola ditendang ke arah pin.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumla
h
Skitel 2
Gelun
g
2
Pin 6
Bola 2
Gaya B:
Latihan
Terapi: Main
dan
Pengamatan
Nilai:
Berusaha
Langkah 5
(10 minit)
1. Skitel dan pin boling disusun dihadapan
setiap murid.
2. Murid-murid dibimbing untuk berbaris di
belakang skitel.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumla
h
Gaya A:
Arahan
Terapi:
5
Permainan
Kecil
3. Murid-murid dikehendaki menendang
bola untuk menjatuhkan pin boling.
4. Guru membimbing murid menendang
bola untuk menjatuhkan pin.
5. Murid-murid menendang bola untuk
menjatuhkan pin mengikut keupayaan
sendiri.
6. Murid-murid diberikan token jika dapat
menjatuhkan pin.
Skitel 6
Pin 12
Gelun
g
6
Bola 6
Psikomotor
Kasar dan
Pengamatan
Nilai:
Keseronokan
dan Berusaha
Penutup dan
Lembaran
Kerja
(15 minit)
1. Guru menyanyikan lagu bersama-sama
murid.
2. Guru bersoal jawab dengan murid
tentang aktiviti yang dilaksanakan.
3. Murid diedarkan lembaran kerja.
4. Guru menyemak hasil kerja murid.
Lembaran Kerja Gaya A:
Arahan
Terapi:
Pertuturan
dan
Psikomotor
Halus
Nilai:
Kerajinan
6
7
top related