abdul jumarey rph 2

Upload: huitene-sim

Post on 14-Jan-2016

224 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

sejarah

TRANSCRIPT

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

S E J A R A H

TAHUN LIMA

Disediakan olehABD JUMAREY BIN MAHMUDKumpulan PISMP (SJH) Ambilan Januari 2013

Institut Pendidikan Guru Kampus Rajang

96509 BintangorRANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN LIMATarikh (Hari) MasaTahun / KelasBilanganMurid::::27April 2015 (Isnin)0900 1000 (60 minit)5 ALAMANDA35orang

Tema TajukStandard Kandungan (SK)Standard Pembelajaran (SP)::::KEDAULATAN NEGARA7.PERJUANGAN KEMERDEKAAN NEGARA.7.1PenjajahandanCampurtangankuasaluar7.1.4 Menyatakankesanpenjajahandancampurtangan British terhadappentadbirandansosioekonomi

K7.1.7 Menyatakansemangatkekitaandankebersamaandalammembentuk Negara yang amandanmakmur

ObjektifPembelajaran (OP):Pada akhir pelajaran murid dapat:1. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga kesan penjajahan dan campur tangan British dalam pentadbiran dan sosioekonomi di Negeri-negeri Selat, Negeri-negeri Melayu Bersekutu, Negeri-negeri Melayu tidak Bersekutu, Sarawak dan Borneo Utara berdasarkan penceritaan dan penerangan daripada guru.2. Menyatakan semangat kekitaan dan perpaduan yang tinggi dalam memastikan negara sentiasa aman dan makmur melalui aktiviti kumpulan

KemahiranPemikiranSejarah (KPS):

Isu dan Masalah Masa Lalu1. Mengkajisebabmusabab2. Melihatperubahan dan kesinambungan3. Melihatsebab dan akibat

Aktiviti:1. Murid dan gurumemainkanperanandalamsituasi di Balairung Seri.2. Muridmendengar cerita gurutentangkesancampurtangan British dalampentadbiran di Negeri-negeri Selat, Negeri-negeri Melayu Bersekutu, Negeri-negeri Melayu tidak Bersekutu, Sarawak dan Borneo Utara.3. Muridmendengarpeneranganguruberkenaankesancampurtangan British dalamsosioekonomi di Negeri-negeri Selat, Negeri-negeri Melayu Bersekutu, Negeri-negeri Melayu tidak Bersekutu, Sarawak dan Borneo Utara.4. Muridmenyanyilagu IM4U sambilmenari. Melaluiaktivitiperbincangankumpulanmuridmenyatakanmesej yang terkandungdalamlagutentangsemangat kekitaan dan perpaduan yang tinggi dalam memastikan negara sentiasa aman dan makmur.

ElemenMerentasKurikulum (EMK)

::::NilaiMurni (NM) : Beranimencuba, kerajinan, bertanggungjawab.TeknologiMaklumatKomunikasi (TMK)Aplikasi TKP (TKP) : Verbal-linguistik, visual-ruang, interpersonal dankinestatik.KemahiranBerfikir Aras Tinggi (KBAT) : Menjana idea

BahanBantuMengajar(BBM)::::::::LCD dan skrinprojektorBukuTeksSejarahTahun 5Latihan SJH/02Kertasmahjong dan markerBorang i-think (Peta pelbagaialir)Papan tulisBajuMelayulengkapbersamping dan kerisbuatan.Kadarahan

PROSEDUR PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANLANGKAH

ISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARANDAN PEMBELAJARANKAEDAH / TEKNIK / BBM / EMK / KPS

Set Induksi(5 minit)

Guru memakaiBajuMelayulengkapbersampingmasukkedalamkelas.

Guru akanmengetuai main peranansebagai sultan. Seorang murid sebagaiLaksamana. SeorangsebagaiSyahbandar. Seorangsebagaitemenggung.Tajuk:PerjuanganKemerdekaan NegaraIsi Pelajaran:PenjajahandanCampurtangankuasaluar Menyatakankesanpenjajahandancampurtangan British terhadappentadbirandansosioekonomi Menyatakansemangatkekitaandankebersamaandalammembentuk Negara yang amandanmakmur

1. Beberapaorangmuriddipilihsebagaipelakon. Merekadiberikankadarahan dan penerangan yang ringkas.2. Semasasesilakonan, murid-muridlaindimintamemerhati dan mengenalpastiperanan yang dilakukanolehrakanmereka yang berlakon di hadapan.3. Murid-muridmemberiresponkepadapersoalanguru.4. Gurumengaitkanjawapanmuriddenganpembelajaranhariini.5. Gurumemperkenalkantopikhariini.KAEDAH/TEKNIKTeknikmainperanan dan soal-jawab.BBMBajuMelayulengkapbersamping.LCD dan skrinprojektorPapan tulis dan marker.KadarahanPapan tulis dan marker.EMKTMKNM BeranimencubaTKP Verbal-linguistik dan interpersonalKBAT Menjana idea

Langkah 1(30 minit)

1. Kesan penjajahan dan campur tangan British dalam pentadbiran di Negeri-negeri Selat, Negeri-negeri Melayu Bersekutu, Negeri-negeri Melayu tidak Bersekutu, Sarawak dan Borneo Utara. Sultan dan pembesar hilang kuasa pemerintahan Hilang hak untuk mengutip cukai Rakyat dikenakan cukai yang tinggi Kawasan tempat tinggal dimusnahkan Tercetusnya penentangan setempat terhadap British oleh para pembesar.Soalan kuiz :a) Nyatakan satu kesan campurtangan British dalam pentadbiran?b) Mengapa kita perlu bersatu padu menghadapi ancaman luar?2. Kesan penjajahan dan campur tangan British dalam sosioekonomi di Negeri-negeri Selat, Negeri-negeri Melayu Bersekutu, Negeri-negeri Melayu tidak Bersekutu, Sarawak dan Borneo Utara.Sosioekonomi : unsur-unsur yang melibatkan kemasyarakatan dan ekonomi. Kesan sosioekonomi di Negeri-negeri Selat, Sarawak dan Borneo Utara. Perkembangan pengangkutan dan perhubungan Perkembangan Sistem Pendidikan Perkembangan Masyarakat Berbilang Kaum Perkembangan Ekonomi Kemunculan Bandar Baharu Kemajuan Perkhidmatan Kesihatan.British mengeksploitasi negeri-negeri ini untuk kepentingan ekonomi mereka. Kesan sosioekonomi di Negeri-negeri Melayu Bersekutu dan Negeri-negeri Melayu Tidak Bersekutu. Perkembangan pengangkutan dan perhubungan Perkembangan Sistem Pendidikan Perkembangan Masyarakat Berbilang Kaum Perkembangan Ekonomi Kemunculan Bandar Baharu Kemajuan Perkhidmatan Kesihatan.Perkembangan yang berlaku hanya di kawasan pusat pentadbiran dan pusat kegiatan ekonomi sahaja. Maka wujud pemisahan petempatan antara kaum.KPS : 1. Mengkajisebabmusabab:sebabkedatangan British keNegeri-negeri Selat, Negeri-negeri Melayu Bersekutu, Negeri-negeri Melayu tidak Bersekutu, Sarawak dan Borneo Utara.a. Perebutantakhta di Perak.b. PergaduhanKongsiGelapGheeHin dan Hai San.c. KekayaanBijihTimah (Sumberalam).2. Melihatperubahan dan kesinambungan:kesancampurtangan British dalampentadbiran dan ekonomitelahmembawakepadabanyakperubahandalampengangkutan dan perhubungan, sistempendidikan, perkhidmatankesihatan, ekonomi, kemunculanbandarbaharu dan wujudnyamasyarakatberbilangkaum.3. Melihatsebab dan akibat :berdasarkansebabkedatangan British yang dinyatakan, makawujudlahkesan yang telahdisenaraikan dan kesantersebutbolehdirasaisehinggakini.

1. Berdasarkanperistiwa di Perak yang telahdiceritakansebelumini, gurumenceritakankesancampurtangan British dalampentadbiran di TanahMelayu, Sarawak dan Borneo Utaradenganbantuanpakejslaid.2. Muridmencatat nota dalam peta pelbagaialir.3. Muridmenjawabsoalankuiz yang diberikanolehguru.4. Gurumenyimpulkanisipelajaran yang disampaikan1. Gurumenerangkankonsepsosioekonomikepadamurid secara lisan.2. MuridmendengarpenerangangurutentangkesanpenjajahanBritish ke atas Negeri-negeri Selat, Negeri-negeri Melayu Bersekutu, Negeri-negeri Melayu tidak Bersekutu, Sarawak dan Borneo Utara.3. Muridmencatatisipentingdalamjadual yang dibinaolehguru.4. Gurumenyimpulkanisipelajaran yang disampaikan.KAEDAH/TEKNIKBercerita, penerangan dan soal-jawab.BBMBukuTeksSejarahTahun 5Borang i-think (Peta pelbagaialir)Papan tulismarkerLCD dan skrinprojektorKadarahan.EMKTMKNM Kerajinan.TKP Verbal-linguistikdan interpersonal.KBAT Menjana Idea

Langkah 2(20 minit)

Menyatakan semangat kekitaan dan perpaduan yang tinggi dalam memastikan negara sentiasa aman dan makmur.1. Murid sama-sama menyanyi lagu IM4U dengan pergerakan tubuh badan.2. Antara isi kandungan lagu ialah : Sentiasa bersatu-padu untuk mengekalkan keamanan negara Sanggup berkorban demi negara yang tercinta. Sentiasa berusaha untuk menyumbang sesuatu kepada negara. Meningkatkan nama negara di persada dunia dengan mengekalkan keamanan dan kemakmuran negara, Pembangunan negara berjalan dengan lancar apabila negara aman dan makmur.1. Muridmenyanyilagu IM4U dan menggerakkanbadanmengikutrentak.2. Murid-muridakanmelakukantugasandalamkumpulanmasing-masingseperti yang sudahdibahagikankepada 9kumpulansebelumini. Setiapkumpulanadaseorangketua, pelapor, material monitor dan pencatat.3. Ketuakumpulankertasmahjong dan marker. Muridakanberbincangmesej yang terdapatdalamlagu IM4U.4. Pelapordimintauntukmenyatakanhasilkerjakumpulaniaituberkaitandenganperpaduanmemastikankeamanan dan kemakmuran negara.5. Guru membuatrumusan dan seterusnyamenerapkan nilai kerjasama dan juga nilai menghargai kekayaan negara

KAEDAH/TEKNIKTekniknyanyian dan kaedahperbincangankumpulan.BBMKertasmahjong danmarker.Papan tulis dan markerLCD dan skrinprojektorEMKTMKNM -BekerjasamaTKP Visual-ruang, kinestatik dan interpersonalKBAT Menjana idea

Penutup(5 minit)1. PenutupKognitifIsIkandunganPelajaran Menyatakan sekurang-kurangnya tiga kesan penjajahan dan campur tangan British dalam pentadbiran dan sosioekonomi di Negeri-negeri Selat, Negeri-negeri Melayu Bersekutu, Negeri-negeri Melayu tidak Bersekutu, Sarawak dan Borneo Utara. Menyatakan semangat kekitaan dan perpaduan yang tinggi dalam memastikan negara sentiasa aman dan makmur.2. PenutupSosial Perasaanpencapaian Peneguhanpositif Membuatperkaitan Perasaaningintahu3. AktivitiSusulan LatihanSJH/021. Gurumerumuskankeseluruhanisikandunganpelajaran.2. Gurumenimbulkanperasaanpencapaianmurid dan memberikanpeneguhanpositif3. Gurumengaitkanpelajaranhariinidenganpelajaran yang akandatang.4. Gurumemberikanlatihan SJH/015. Latihanperludisiapkan dan dihantarkepadaguru pada keesokanharinya.EMKTMKNM Bertanggungjawab.BBMLatihan SHJ/02LCD dan skrinprojektor.

PenilaianPengajaran dan Pembelajaran

Refleksi

Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah PenyeliaAktiviti sesuai. Pastikan masa mencukupi. Arahan sebelum sesuatu aktiviti perlu jelas.Tandatangan :Nama :Tarikh :Disahkan oleh Guru BesarTandatangan :Nama :Tarikh :

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS RAJANG

KM 1 JALAN KJD

96509 BINTANGOR

SARAWAK

Sesuai

Menarik. Pastikan dilaksanakan dengan baik

PAGE 13NRS/JSS/IPGKR (3 April 2014)