83794673 rph matematik kbsr
DESCRIPTION
83794673 Rph Matematik KbsrTRANSCRIPT
TARIKH
: 24.02.2012MASA
: 9.00am 9.30amTAHUN
: 5MATAPELAJARAN
: Matematik
BILANGAN MURID
: 16TAJUK
: Pecahan
BIDANG PEMBELAJARAN : Menambah Pecahan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Menambah dua pecahan bercampurHASIL PEMBELAJARAN
: Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat
1. Menambah dua pecahan bercampur dengan penyebut yang sama hingga 10 2. Menambah dua pecahan bercampur dengan penyebut yang berbeza hingga 10
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)Murid telah mengetahui operasi tambah yang melibatkan pecahan2) Murid telah mengetahui konsep pecahan bercampur.KEMAHIRAN BERFIKIR
: Meneliti sebahagian dan keseluruhanNILAI MURNI
: Teliti, tepat, bekerjasamaINTEGRASI
INTRA:Tambah, pecahanINTER: Bahasa Malaysia, Pendidikan SeniSUMBER
: ICT, kertas warna, kad lutsinarPELBAGAI KECERDASAN : Logikal Matematik, Visual, KinestetikLangkah / MasaIsi KandunganAktivitiPengajarandanPembelajaranCatatan
Set Induksi
(3 minit)Cerita :Maimun makan 1 keseluruhan sekeping coklat. Ainun pula memakan 1 1/8 coklat. Jadi berapaka keseluhuran bahagian coklat yang telah dimakan oleh kedua dua mereka?
Soalan :
a) Berapa bahagiankah coklat yang dimakan oleh Maimun?
b) Berapa bahagiankah coklat yang dimakan oleh Ainun?
c) Apakah operasi yang digunakan untuk mencari jumlah coklat yang telah dimakan oleh Ainun dan Maimun?
1) Guru menunjukkan sekeping coklat kepada murid murid.2) Guru menceritakan sebuah cerita dan bertanya beberapa soalan.3) Guru memperkenalkan topic pelajaran hari ini.Bahan:ICT
Coklat
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)Menambah dua pecahan bercampur denganpenyebut yang sama hingga 10 dalam bentuk pecahan yang paling ringkas .Contoh 1 :
1 + 1 = 2(Satu tambah satu dan satu perlapan ialah dua dan satu perlapan)
1) Guru memaparkan kek yang disediakan dalam bentuk bulat kepada murid murid
2) Kek tersebut dibahagikan kepada 8 bahagian kecil.
3) Guru akan mewarnakan iaitu guru akan mewarnakan kelapan lapan bahagian kek tersebut.4) Guru akan memaparkan lagi dua set kek yang terdiri daripada lapan bahagin
5) Guru akan mewarnakan satu set penuh kek dari dua set yang disediakan. Guru juga akan mewarnakan daripada set kedua kek tersebut
6) Guru akan bertanya jumlah bahagian yang telah guru warnakan dan mengajar mereka untuk menulisnya dalam ayat matematik.
7) Pelajar meringkaskan jawapan dengan pengetahuan sedia ada mereka dan dengan melihat bahagian yang telah mereka warnakan (separuh bahagian dalam satu bulatan).
8) Guru mengulang langkah 3 hingga langkah 6 dengan bentuk segi empat tepat.9) Murid menyatakan bahawa hanya nombor bulat dan pengangka sahaja perlu ditambah dan penyebut dikekalkan selepas meneliti kad kad pecahan ( kek ) yang telah diwarnakan oleh guru.Bahan :Kertas, kadlutsinarKemahiranBerfikir :
Menelitisebahagiandankeseluruhan,
Nilaimurni :
Teliti, tepat, bekerjasamaPelbagaikecerdasan :
LogikalMatematik,
Visual,
Kinestetik
Langkah 2(10 minit)Menambah dua pecahan bercampur dengan penyebut yang sama hingga 10 dalam bentuk pecahan yang paling ringkas dengan penyebut yang berbeza.
Contoh 1: +
( satu tambah satu dan dua perempat adalah sama dengan dua dan dua perempat)1) Guru menggunakan kad transparent yang dibahagikan kepada empat bahagian.2) Guru melorekkan empat per empat bahagian daripada kertas transparent.
3) Kemudian, guru melorekkan lagi empt per empat bahagian pada kad transparent yang lain dan bertanya jumlah kad transparent yang dilorekkan.4) Guru akan membimbing murid untuk memahami konsep iaitu empat per empat ialah satu bahagian besar dari keseluruhannya.
5) Guru akan melorekkan lagi satu perempat daripada kad transparent yang ketiga. Guru akan bertanyakan jumlah kad transparent yang telah dilorekkan secara sepenuhnya.
6) Guru akan membimbing murid untuk memahami cara penambahan dua pecahan bercampur dengan bantuan kad transparent yang telah dilorekkan.
7) Guru meminta murid untuk menunjukkan jawapan masing masing dengan menulis ayat matematik.
8) Guru memeriksa jawapan pelajar dan menegaskan bahawa nombor bulat ditambah secara berasingan dan penyebut sahaja perlu ditambah manakala pengangka akan dikekalkan.
Bahan :
pizza plastik, kadpecahanKemahiranBerfikir :
Menelitisebahagiandankeseluruhan, Menyelesaikanmasalah, MembuatKeputusanNilaimurni :
Teliti, tepat
Pelbagaikecerdasan :
LogikalMatematik,
Visual,
Kinestetik
Aktiviti Pengayaan(5 minit)
Aktiviti kumpulan
Contoh soalan :
SIAPA CEPAT DIA MENANG
1. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan.
2. Guru mengedarkan kad manila yang mengandungi permainan bingo.
3. Guru memaparkan soalan dalam power point.
4. Murid menanda jawapan yang betul di atas kad manila dengan melekatkan kad nombor soalan. Pada jawapan yang berkenaan5. kumpulan yang dapat menandakan 4 jawapan dalam satu baris dianggap menghabiskan 1 set. Kumpulan yang menghabiskan 4 set dianggap menang.
6. Guru memaparkan jawapan dalam power point dan guru menyemak jawapan murid murid.Bahan :
Ict
Kad manila BINGO
NilaiMurni :
Kerjasama
Kemahiran :
Logical matematik
Penutup
(2 minit) Penyelesaian masalah
Ringkasan pengajaran
1. Guru memanggil dua murid untuk melakonkan situasi di set induksi dan meminta murid untuk menerangkan konsep tambahan pecahan bercampur.
2. Guru memberikan latihan pengukuhanBahan :ICT
Coklat