256114375 rph moral seni dalam pendidikan doc

14
SENI DALAM PENDIDIKAN MOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015 PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 Kelas : 1 Bijak Tarikh : 25 Ogos 2014 Bil. pelajar 17 orang Masa : 7:30 – 8:30 pagi (60 minit) Nilai Utama : Bertanggungjawab Nilai sampingan : Kebersihan, rajin, Tajuk : Saya Bertanggungjawab Standard kandungan 3. Bertanggungjawab Kesanggupan untuk memikul dan melaksanakan tugas serta kewajipan dengan sempurna 3.1 Melaksanakan tanggungjawab diri Standard pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 3.1.1 Menyenaraikan tanggungjawab diri Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran. murid dapat : Kognitif : Menyanyi sambil membuat gaya mengikut lirik lagu.(Pergerakan) Mewarna dana menyusun gambar aktiviti harian mengikut susunan yang betul. (DSV) Afektif : Perasaan seronok apabila melaksanakan tanggungjawab diri

Upload: bambee255

Post on 21-Dec-2015

22 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

pjk

TRANSCRIPT

Page 1: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015

PENDIDIKAN MORAL

TAHUN 1

Kelas : 1 Bijak

Tarikh : 25 Ogos 2014

Bil. pelajar 17 orang

Masa : 7:30 – 8:30 pagi (60 minit)

Nilai Utama : Bertanggungjawab

Nilai sampingan : Kebersihan, rajin,

Tajuk : Saya Bertanggungjawab

Standard kandungan 3. Bertanggungjawab

Kesanggupan untuk memikul dan melaksanakan tugas

serta kewajipan dengan sempurna

3.1 Melaksanakan tanggungjawab diri

Standard pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

3.1.1 Menyenaraikan tanggungjawab diri

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran. murid dapat :

Kognitif : Menyanyi sambil membuat gaya mengikut lirik

lagu.(Pergerakan)

Mewarna dana menyusun gambar aktiviti harian

mengikut susunan yang betul. (DSV)

Afektif : Perasaan seronok apabila melaksanakan

tanggungjawab diri setiap hari (DMZ)

Psikomotor : Bekerjasama dalam tugasan berkumpulan yang di

berikan oleh guru.

EMK : Kemahiran berfikir, kepimpinan, kemahiran belajar cara belajar

BBM : Slaid, carta lagu

TMK : Laptop, projektor, skrin

Penilaian

Pelaksanaan PBS

:

Boleh menyenaraikan tanggungjawab diri

Page 2: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015

LANGKAH/

MASA

STANDARD

KANDUNGAN

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN

PENGAJARAN (PDP)

CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Nyanyian Lagu

“Bangun Pagi-pagi”

1. Murid diperdengarkan rakaman

lagu “Bangun Pagi”

2. Murid menyanyikan lagu sambil

membuat pergerakkan yang

bersesuaian dengan lagu yang

diperdengarkan oleh guru.

3. Murid diminta melakukan gerak

kreatif berdasarkan seni kata lagu

tersebut.

Bangun pagi, mandi pagi

gosok gigi, cuci muka,

minum susu, makan roti,

pergi sekolah, suka hati.

laptop

LCD.

skrin

Video “bangun

pagi-pagi”

Carta lagu

Langkah 1

(10 minit)

Maksud

Tanggungjawab

terhadap diri sendiri

Kesanggupan untuk

memikul dan

melaksanakan tugas

serta kewajipan

dengan sempurna

1. Guru mengaitkan lirik lagu dengan

tajuk yang akan dipelajari.

2 . Guru bersoal jawab tentang nilai

yang akan dipelajari.

Soalan:

1. Apakah yang kamu lakukan setiap

hari ?

Perbincangan

Soal jawab

Langkah 2

(10 minit)

Perkara yang di

lakukan oleh murid

setiap hari

1. Guru menunjukan tayangan slaid

yang berkaitan dengan tajuk

2. Guru bersoal jawab dengan murid

tentang tayangan slaid tersebut

untuk menjana idea murid.

laptop

LCD.

skrin

Soal jawab

Page 3: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015

Soalan

1. Apakah yang dilakukan oleh pelajar

ini?

2. Apakah aktiviti-aktiviti yang

dilakukan oleh pelajar ini?

3. Apakah nilai yang diamalkan oleh

pelajar ini?

Langkah 3

(30 minit)

Menyusun gambar

aktiviti yang dilakukan

setiap hari mengikut

urutan.

1. Murid di bahagikan kepada

6 kumpulan

2. Guru menerangkan aktiviti yang

akan dijalankan oleh pelajar.

Langkah 1 Warnakan gambar

Langkah 2 Guntingkan gambar

Langkah 3 Susun dan tampalkan

gambar tersebut mengikut

turutan yang betul

3. Murid di edarkan lampiran 1 dan

lampiran 2 untuk aktiviti

berkumpulan.

4. Murid-murid bekerjasama

melakukan aktiviti tersebut.

Lampiran 1 &

Lampiran 2

Konstrutivisme

Penutup Pameran hasil kerja 1. Murid mempamerkan hasil kerja

murid yang telah siap di hadapan

kelas.

2. Guru merumus aktiviti hari ini

Hasil kerja

kumpulan

Page 4: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015

3.0 Refleksi

Saya mendapat tugasan ini daripada pensyarah pada 15 Februari 2014 dan mengambil

masa satu bulan untuk disiapkan dan dihantar pada 15 Mac 2014. Beliau telah menerangkan

kehendak soalan dengan jelas supaya saya dan rakan-rakan dapat menyiapkan tugasan ini

dengan sempurna dan tepat dengan kehendak soalan. Melalui tugasan ini, saya telah

mendapati kelemahan dan kekuatan saya, mendapat ilmu pengetahuan dan pengalaman

bernilai yang baru walaupun menghadapi masalah dalam menyiapkan tugasan ini.

Tahun ini, merupakan tahu kedua saya mengajar matapelajaran Pendidikan Moral.

Tahun lepas saya mengajar Kelas Tahun Lima yang mana masih lagi menggunakan Huraian

Sukatan Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR). Tahun ini merupakan tahun pertama

saya mengajar mengikut Huraian Sukatan Kurikulum Standard Sekolah Rendah. Saya bertuah

kerana tugasan ini saya boleh lakukan sendiri tanpa meminta rakan lain melakukan pengajaran

di dalam kelas.

Untuk menghasilkan Rancangan Mengajar, saya telah mendapat tunjuk ajar daripada

dua orang guru pelatih yang kebetulan mengajar Pendidikan Moral sedang menjalani praktikum

di sekolah saya. Satu rancangan pengajaran adalah menjadi panduan kepada guru tentang

topik yang akan di sampaikan. Disamping itu, ia dapat mengelakkan daripada guru terpesong

daripada topik yang di ajar. Kadang kala kita tidak dapat mengelakkan sesuatu perkara yang

tidak di duga kerana seorang guru perlu mahir melayan kerenah pelajar seperti apa yang saya

alami. Kebanyakkan kumpulan tidak dapat menyiapkan tugasan yang diberi. Namun kita

harus tahu menangani situasi yang terjadi.

Kekuatan pengajaran dan pembelajaran saya ialah menggunakan klip video untuk

menarik perhatian pelajar untuk belajar. Saya akui, sebelum ini belum pernah menggunakan

ICT semasa pengajaran pendidikan moral. Sebelum ini saya hanya menggunakan gambar

atau kad sahaja untuk bahan pengajaran. Murid teruja apabila menyanyikan lagu “bangun pagi-

pagi” dengan menggunakan klip video. Di samping itu, saya juga menggunakan persembahan

“Power Point” untuk menunjukkan gambar-gambar aktiviti seharian.

Selain itu, aktiviti berkumpulan juga adalah salah satu aktiviti yang meningkatkan

pergerakkan pelajar dalam melakukan sesuatu perkara. Di dalam aktiviti ini, pelajar boleh

bekerjasama untuk menyiapkan tugasan yang diberi. Di sini kita boleh memupuk sikap

kepimpinan kepada pelajar serta cara menyelesaikan masalah.

Page 5: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015

Kelemahan yang paling ketara ialah pengurusan masa semasa pengajaran dan

pembelajaran berlaku. Kemungkinan saya terlalu banyak melayan sikap pelajar yang

mempunyai pelbagai kerenah. Maklumlah, murid Tahun Satu suka bercerita tentang kehidupan

realiti yang berlaku dalam kehidupan mereka. Namun, alhamdulillah saya dapat mengawal

keadaan tersebut. Di samping itu, saya tidak perasan bahawa pembahagian kumpulan yang

saya buat adalah tidak adil bagi sesetangah kumpulan. Contohnya, saya membahagikan

kumpulan tidak melihat kepada aspek kecerdasan pelajar. Ada kumpulan yang semua terdiri

daripada pelajar yang agak lemah dan ada kumpulan yang terdiri daripada semua yang cerdas.

Ini menyebabkan, kumpulan yang lemah tidak dapat menyiapkan tugasan yang diberi dalam

tempoh masa yang ditetapkan. Sepatutnya, saya membahagikan pelajar kepada kumpulan

yang pelbagai kecerdasan supaya semua kumpulan dapat menyiapkan tugasan itu dengan

segera. Saya sudah sedia maklum, kecerdasan pelajar saya kerana sudah dua bulan bersama

mereka.

Seterusnya, saya juga menghadapi maslah semasa menghasilkan klip video. Pada

mulanya, saya menggunakan “Windows Movie Maker” untuk menghasilkan video. Selepas

saya siap sambungkan video dan gambar berkenaan, saya menghadapi masalah iaitu gagal

simpan video itu sebagai “save movie file” Semasa saya klik pada pada butang berkenaan,

program komputer akan “stop working”. Keadaan ini telah menyebabkan saya tidak dapat

menggunakan “file” tersebut. Oleh itu saya terpaksa membuat semula dan menyebabkan

pembaziran masa. Akhirnya, saya meminta bantuan daripada seorang rakan sekerja yang

agak mahir dalam penghasilan video. Alhamdulillah, rakaman saya berjaya di “file” kan. Dari

sini saya mendapat pengajaran adalah penting saya sendiri mendalami kemahiran ini untuk

kegunaan di masa akan datang.

Ekoran daripada mambuat refleksi ini, saya dapat mengambil kesempatan untuk

memuhasabah diri saya dalam melaksanakan proses pengajaran dan pembelajaran

terutamanya dalam tajuk ini. masih banyak perkara yang perlu saya baiki. Justeru, saya perlu

mengambil beberapa langkah segera dan bersesuaian jika saya diberi peluang mengajar lain

kali. Perkara-perkara yang boelh menyebabkan proses pengajaran dan pembelajaran menjadi

lemah perlulah segera diatasi dan juga dielakkan berlaku. Seorang guru haruslah memiliki sifat

kreatif, kritis dan inovatif untuk menjayakan proses pengajaran dan pembelajaran berjalan

secemerlang mungkin.

Page 6: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015

Walaubagaimana dan apa carapun yang paling penting adalah berlakunya proses guru

mengajar dan murid belajar di dalam kelas. Perkara ini lebih diutamakan kerana ia merupakan

proses pengajaran atau penyampaian ilmu yang sebenar. Murid dididik secemerlang mungkin

akhlak dan peribadinya selepas dengan keseimbangan dari segi JERI merupakan objektif yang

paling diharapkan oleh semua pendidik sesuai dengan Falsafah Pendidikan Negara.

Page 7: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015

Skedul Perancangan dan Pelaksanaan Tugasan

Bil Tarikh Perkara

1. 15 Februari 2015 Kerja Kursus diedarkan kepada kami. Perbincangan

dengan Pensyarah Pembimbing, Encik Abd Jalil Bin

Hassan dan rakan-rakan sekelas.

2. 16–20Februari 2015 Mencari bahan untuk membuat RPH melalui buku rujukan

dan web.

3. 20-21 Februari 2015 Membuat RPH Bahasa Malaysia

Berbincang dengan rakan guru pelatih dan rakan sekerja

4. 21-25 Februari 2015 Membuat bahan pengajaran dan pembelajaran

berdasarkan RPH yang telah dibuat.

5.

6.

25–28Februari 2015 Membuat pemurnian terhadap hasil pembinaan bahan

pengajaran dan pembelajaran.

7. 4 Mac 2015 Membuat kolaj

8. 7 Mac 2015 Membuat kolaj

9. 8 Mac 2015 Membuat bingkai kolaj yang telah dibuat

10. 9 Mac 2015 Membuat rumusan dan refleksi

11. 28 Mac 2015 Memurnikan hasil tugasan

12. 9 April 2015 Mencetak

13. 10 April 2015 Menjilid

14. 11 April 2015 Hantar kepada pensyarah ( Interaksi 5 )

Page 8: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015

Rujukan

Kementerian Penddikan Malaysia (2000). Sukatan pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah

Rendah: Pendidikan Moral. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

Rajendran, N.S. & Ee, A.M. (1988) Pendidikan Moral untuk bakal guru.

Kuala Lumpur : Longman.

Dokumen Standard Prestasi Pendidikan Moral Tahun 1

Page 9: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015

Dokumen Standard P

http://drabdshatar.blogspot.com/2012_07_01_archive.html

http://www.skkgjambu.edu.my/v1/download/KKSR

www.slideshare.net/wanita25/ contoh -penulisan- refleksi

Lampiran 1

Page 10: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015

Page 11: 256114375 Rph Moral Seni Dalam Pendidikan Doc

SENI DALAM PENDIDIKANMOHAMAD ANUAR BIN ZAINAL SEPRI 2015