topik 5.2.1

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Sekolah : S.M Maktab Sabah Matapelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi Tarikh : 17 Oktober 2012 Tingkatan : 5 Makmur Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi (1 jam 20minit) Jumlah Pelajar : 30 orang Kehadiran : 30 orang Topik/Tajuk : 5.2. Pembangunan Atur Cara Hasil Pembelajaran : i. Pelajar dapat mengetahui berapa fasa dalam pembangunan atur cara. ii. Pelajar dapat menerangkan secara bertulis 5 fasa pembangunan atur cara dengan jelas dan betul. iii. Pelajar dapat mengaplikasikan 5 fasa pembangunan atur cara dalam menyelesaikan masalah. Objektif Pembelajaran : i. Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat menyatakan secara

Upload: dean36

Post on 05-Dec-2014

410 views

Category:

Documents


12 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

Page 1: Topik 5.2.1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Sekolah : S.M Maktab Sabah

Matapelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Tarikh : 17 Oktober 2012 Tingkatan : 5 Makmur

Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi (1 jam 20minit)

Jumlah Pelajar : 30 orang Kehadiran : 30 orang

Topik/Tajuk : 5.2. Pembangunan Atur Cara

Hasil Pembelajaran : i. Pelajar dapat mengetahui berapa fasa dalam pembangunan atur

cara.

ii. Pelajar dapat menerangkan secara bertulis 5 fasa pembangunan

atur cara dengan jelas dan betul.

iii. Pelajar dapat mengaplikasikan 5 fasa pembangunan atur cara

dalam menyelesaikan masalah.

Objektif Pembelajaran : i. Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat menyatakan secara

lisan dan menyenaraikan secara bertulis 5 fasa pembangunan atur

cara mengikut kitar hayat yang betul.

ii. Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat menerangkan secara

bertulis 5 fasa pembangunan atur cara dengan jelas dan betul.

iii. Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat mengaplikasikan 5

fasa pembangunan atur cara dalam menyelesaikan masalah.

Pengetahuan Sedia Ada : Mengetahui pembelajaran dalam tajuk

5.1 Konsep Asas Pengaturcaraan

Page 2: Topik 5.2.1

Bahan Pengajaran : i. Nota handout

ii. Buku Teknologi Komputer halaman 128

iii. Buku Discovering Computer 2010 halaman 440

iv. Buku Computer Programming halaman 47 hingga 168

v. Sumber Internet url :-

http://rmmict.files.wordpress.com/2012/09/bidang-pembelajaran-5-2.pdf

http://panitiaict-semekar.blogspot.com/2011/06/memahami-pengaturcaraan-komputer dengan.html

Langkah Pengajaran :-

Langkah Kandungan/Kemahiran Aktiviti Pengajaran Bahan / Nota

Set Induksi

(10 minit)

(9.00-9.10)

- Guru bersoal jawab

dengan pelajar bagi

mengetahui pengetahuan

sedia ada pelajar tentang

konsep asas

pengaturcaraan.

Apakah perbezaan atur

cara dan bahasa

pengaturcaraan?

Jawapan :

Atur cara-Arahan-arahan

tersusun yang

mengarahkan computer

melakukan tugasan

tertentu.

Bahasa Pengaturcaraan-

Bahasa buatan yang

-Pelajar mengangkat tangan

untuk menjawab soalan guru

dengan menggunakan ayat

sendiri.

- Pelajar mendengar

penjelasan guru tentang tajuk

yang akan diajar berkaitan

dalam kehidupan harian.

- Pelajar menulis jawapan

peringkat umur tersebut di

papan putih.

Buku Discovering

Computer 2010

halaman

440

Page 3: Topik 5.2.1

digunakan untuk menulis

arahan yang boleh

diterjemahkan ke dalam

bahasa mesin dan

kemudian dilaksanakan

oleh komputer,

- Guru mengaitkan tentang

salah satu fasa

pembangunan atur cara

dengan kehidupan harian.

Fasa pembangunan atur

cara yang pertama ialah

Analisis masalah yang

memerlukan input,proses

dan output bagi membuat

analisis seperti seorang

pengguna yang

menggunakan ATM mesin

perlu memasukkan input

iaitu no pin dan berlakunya

proses untuk pengguna

membuat permintaan iaitu

untuk melihat baki akaun

atau mengeluarkan wang

tunai. Selepas pilihan

dilakukan output akan

keluar iaitu wang tunai dan

resit akaun.

Page 4: Topik 5.2.1

Atau

- Penggunaan tangga oleh

manusia bagi menunjukkan

setiap langkah menaiki

tangga merupakan berlaku

fasa-fasa peringkat umur

manusia disamakan dengan

fasa-fasa peringkat

pembangunan aturcara.

Guru melukis tangga

seperti di bawah :

Guru meminta pelajar

memberi jawapan bagi

peringkat umur tersebut.

Langkah 1

(15 minit)

(9.10-9.25)

- Guru memaparkan slaid

tentang fasa-fasa

pembangunan atur cara.

- Guru menjelaskan secara

lisan kepada pelajar 5 fasa

pembangunan atur cara

secara berperingkat.

Atur cara komputer boleh

dibangunkan melalui kitar

hayat pembangunan atur

1-Pelajar membaca objektif

pembelajaran.

2-Pelajar mencari maklumat

dari pelbagai sumber yang

sesuai iaitu nota handout,

buku Teknologi Komputer

halaman 128 dan Buku

Computer Programming

halaman 47 hingga 168 serta

laman web di url

http://rmmict.files.wordpress.

-Buku Teknologi

Komputer halaman

128.

- Buku Computer

Programming

halaman 47 hingga

168.

-Buku Discovering

Computer 2010

Page 5: Topik 5.2.1

cara. Kitar hayat terbahagi

kepada lima fasa iaitu :

a. Analisis Masalah

b. Rekabentuk Aturcara

c. Pengekodan

d. Pengujian dan Penyahpepijatan

e. Dokumentasi

(Berpusatkan Guru)

com/2012/09/bidang-

pembelajaran-5-2.pdf

3-Pelajar menulis 5 fasa

pembangunan atur cara

dengan mengikut kitar hayat

yang betul.

4-

5-Pelajar menulis penerangan

lima fasa pembangunan atur

cara dengan menggunakan

perkataan sendiri dalam peta

minda/soalan kuiz yang diberi

oleh guru.

halaman 440

-URL

http://rmmict.files.wo

rdpress.com/2012/09/

bidang-pembelajaran-

5-2.pdf

http://panitiaict-

semekar.blogspot.com/

2011/06/memahami-

pengaturcaraan-

komputer dengan.html

Langkah 2

(20 minit)

(9.25-9.45)

- Guru memaparkan slaid

tentang tugas pengaturcara

dalam melaksanakan 5 fasa

pembangunan atur cara.

- Guru menjelaskan secara

lisan kepada pelajar

tentang tugas pengaturcara

dalam melaksanakan 5 fasa

pembangunan atur cara.

(Berpusatkan Guru)

- Guru memberi peta

minda kepada semua

pelajar untuk menulis isi

pembelajaran dan membuat

soal jawab dengan pelajar

bagi mengetahui

kefahaman pelajar tentang

5 fasa pembangunan atur

1-Pelajar membaca objektif

pembelajaran.

2-Pelajar mencari maklumat

dari pelbagai sumber yang

sesuai iaitu nota handout,

buku Teknologi Komputer

halaman 128 dan Buku

Computer Programming

halaman 47 hingga 168 serta

laman web di url

http://rmmict.files.wordpress.

com/2012/09/bidang-

pembelajaran-5-2.pdf

3-Pelajar menulis 5 fasa

pembangunan atur cara

dengan mengikut kitar hayat

yang betul.

Page 6: Topik 5.2.1

cara dari satu peringkat ke

peringkat seterusnya.

(Teori Masteri)

4-

5-Pelajar menulis penerangan

lima fasa pembangunan atur

cara dengan menggunakan

perkataan sendiri dalam peta

minda/soalan kuiz yang diberi

oleh guru.

Langkah 3

(30 minit)

(9.45-10.15)

- Guru memaparkan slaid

tentang pembangunan atur

cara mengikut fasa.

-Guru menjelaskan secara

lisan kepada pelajar untuk

mengaplikasikasikan 5 fasa

pembangunan atur cara

bagi menyelesaikan

masalah.

-Guru memberi soalan di

papan putih dan meminta

pelajar mencari jawapan.

(Pembelajaran Inkuiri)

1-Pelajar membaca objektif

pembelajaran.

2- Pelajar mencari maklumat

dari pelbagai sumber yang

sesuai iaitu nota handout,

buku Teknologi Komputer

halaman 128 dan Buku

Computer Programming

halaman 47 hingga 168 serta

laman web di url

http://rmmict.files.wordpress.

com/2012/09/bidang-

pembelajaran-5-2.pdf

3-Pelajar menulis jawapan di

papan putih.

4-Pelajar membina program

atau sistem menggunakan

perisian Visual Basic atau

Access.

5-Pelajar mempersembahkan

program atau sistem yang

menggunakan perisian Visual

Basic atau Access dengan

Page 7: Topik 5.2.1

mengikut dan melaksanakan

kelima-lima fasa

pembangunan atur cara bagi

menyelesaikan masalah.

Penutup

(5 minit)

(10.15-10.20)

-Guru bertanya soalan

kepada pelajar bagi

merumuskan pembelajaran

hari ini.

- Guru meminta pelajar

untuk menulis 5 fasa dalam

pembangunan atur cara di

hadapan papan putih.

Berapakah fasa dalam

pembangunan atur cara?

Jawapan : 5 fasa

Apakah 5 fasa

pembangunan atur cara

mengikut kitar hayat yang

betul?

Jawapan:a. Analisis Masalah

b. Rekabentuk Aturcara

c. Pengekodan

d. Pengujian dan Penyahpepijatan

e. Dokumentasi

- Guru meminta pelajar

untuk menulis 5 fasa dalam

pembangunan atur cara di

- Pelajar mengangkat tangan

dan menjawab soalan guru.

-Pelajar mendengar dan

memahami dalam atur cara

komputer boleh dibangunkan

melalui kitar hayat

pembangunan atur cara yang

terbahagi kepada lima fasa.

Page 8: Topik 5.2.1

papan putih dan memberi

hadiah kepada pelajar yang

menulis dengan betul .

(Teori behavior)

Atau

-Guru memberi pujian

kepada pelajar yang dapat

menjawab soalan kuiz

dengan betul. (Teori

behavior)

-Guru memberi nasihat

agar mengingat topik yang

diajar agar dapat

mengaplikasikan dalam

topik yang akan diajar

seterusnya.