rps slot tema emosi

4
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (Modul Bertema-Sosioemosi) Kelas : Prasekolah Seri Cahaya Tarikh : 2 April 2014 Masa : 11.20 pagi 11.50 pagi (30 minit) Bilangan murid : 25 orang ( 1 orang kanak-kanak berumur 5 24 orang kanak-kanak berumur 6) Modul : Bertema Tema : Diri Saya Subtema : Emosi diri Tunjang : Tunjang Keterampilan-perkembangan sosioemosi Kesepaduan tunjang : Tunjang Fizikal dan estetika-kreativiti Standard kandungan : (PSE 1.3) mengenali emosi orang lain Standard pembelajaran : (PSE 1.3.2) menerima pandangan dan membaca emosi orang lain (5+) : (PSE 1.3.4) Menerangkan perbezaan emosi antara individu (5+) Objektif : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran ini,murid dapat: 1) Menyatakan perasaan yang ditunjukkan oleh orang lain. 2) Menyatakan sebab perbezaan emosi antara individu. 3) Menunjukkan emosi yang disukai melalui aktiviti seni kreativiti. Pengetahuan sedia ada : Murid sudah tahu jenis-jenis emosi Kemahiran berfikir :Menjana idea, menganalisis, menghubungkait, membanding beza Penerapan nilai :Memberi perhatian, mendengar arahan, bekerjasama, hormat menghormati, keyakinan diri,berani Fokus MI : Visual, Intrapersonal, interpersonal, linguistik Bahan bantu mengajar : kad gambar, biskut, choki-choki, carta lagu Kosa kata : marah, sedih, gembira, takut

Upload: jue-maia

Post on 28-May-2017

510 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: rps slot tema emosi

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (Modul Bertema-Sosioemosi)

Kelas : Prasekolah Seri Cahaya

Tarikh : 2 April 2014

Masa : 11.20 pagi – 11.50 pagi (30 minit)

Bilangan murid : 25 orang ( 1 orang kanak-kanak berumur 5 24 orang kanak-kanak berumur 6)

Modul : Bertema

Tema : Diri Saya

Subtema : Emosi diri

Tunjang : Tunjang Keterampilan-perkembangan sosioemosi

Kesepaduan tunjang : Tunjang Fizikal dan estetika-kreativiti

Standard kandungan : (PSE 1.3) mengenali emosi orang lain

Standard pembelajaran : (PSE 1.3.2) menerima pandangan dan membaca emosi orang lain (5+)

: (PSE 1.3.4) Menerangkan perbezaan emosi antara individu (5+)

Objektif : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran ini,murid dapat:

1) Menyatakan perasaan yang ditunjukkan oleh orang lain.2) Menyatakan sebab perbezaan emosi antara individu.3) Menunjukkan emosi yang disukai melalui aktiviti seni

kreativiti.

Pengetahuan sedia ada : Murid sudah tahu jenis-jenis emosi

Kemahiran berfikir :Menjana idea, menganalisis, menghubungkait, membanding beza

Penerapan nilai :Memberi perhatian, mendengar arahan, bekerjasama, hormat menghormati, keyakinan diri,berani

Fokus MI : Visual, Intrapersonal, interpersonal, linguistik

Bahan bantu mengajar : kad gambar, biskut, choki-choki, carta lagu

Kosa kata : marah, sedih, gembira, takut

Page 2: rps slot tema emosi

Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran BBM, Nilai, Fokus MI

Set Induksi

(5 minit)

Sesi bercerita Guru akan membacakan sebuah cerita

kepada kanak-kanak yang bertajuk

“Perasaan Siti”

BBM:

Kad gambar

Nilai:

Memberi perhatian

Langkah 1

(

Menyatakan emosi orang

lain.

-soalan :

1. Apa yang Siti rasa?

2. Mengapa Siti rasa

begitu?

Guru bertanya kepada murid apa perasaan

Siti dalam cerita yang dibacakan oleh guru.

Murid-murid akan menyatakan jenis-jenis

perasaan berdasarkan cerita yang

didengar.

Nilai:

Berani, keyakinan diri

Fokus MI:

Interpersonal

Linguistik

Langkah 2 Melakonkan emosi

o Gembira

o Sedih

o Marah

o Takut

Guru meminta beberapa orang murid untuk

datang ke hadapan kelas dan melakonkan

emosi yang dinyatakan oleh guru.

Murid melakonkan emosi dan murid-murid

lain akan meneka emosi yang dilakonkan.

Nilai:

Keyakinan diri

Berani

Memberi perhatian

Kerjasama

Fokus MI:

Interpersonal

Intrapersonal

Linguistik

Langkah 3 Membuat mimik muka Guru meminta murid untuk duduk di meja BBM:

Page 3: rps slot tema emosi

dengan biskut masing-masing.

Guru akan memberikan sekeping biskut

dan choki-choki kepada setiap murid.

Murid-murid diminta untuk menghias biskut

tersebut mengikut kreativiti masing-masing.

Biskut

Choki-choki

Nilai:

Keyakinan diri

Mendengar arahan

Kerjasama

Fokus MI:

Visual

Penutup -Mempamerkan hasil kerja

-Rumusan/refleksi

Murid-murid diminta untuk mempamerkan

hasil kerja masing-masing.

Guru akan meminta beberapa murid untuk

menyatakan apa perasaan yang dilukis di

atas biskut.

Guru akan membuat rumusan pelajaran

apa yang telah dipelajari pada hari

tersebut.

Nilai:

Keyakinan diri

Berani

Refleksi Murid :.……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Refleksi Guru :……………………………………………………………………………………………………………………………………...