rps bertema muzik

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT) Kelas : Prasekolah SK Semerah Padi (Pra Bakawali) Tarikh : 21 Ogos 2014 (Khamis) Masa : 0955- 1130 (60 Minit) Bil. murid : 25 orang Tema : Dunia Muzik Subtema : Alatan Perkusi Muzik Tunjang Utama : Tunjang Fizikal Dan Estetika Kreativiti- Seni Muzik Standard Kandungan : (KT2.2) Membezakan mud riang dan mud sederhana. (KTI 2.3) Mengambil bahagian dalam aktiviti penerokaan bunyi alat perkusi. Standard Pembelajaran : (KTI 2.3.1) Meneroka bunyi menerusi bahan atau objek improvisasi dengan bimbingan (penerokaan melibatkan bunyi, irama) Kesepaduan Tunjang : Bahasa dan Komunikasi (BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan sebutan yang betul. Perkembangan Sosio emosi (PSE 2.3.5) Bertanya dengan penuh keyakinan. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- 1. Membezakan mud yang riang dengan mud yang sederhana. 2. Memainkan alat perkusi dengan cara dan kaedah yang betul. 3. Murid dapat menyanyikan lagu yang mempunyai melodi mudah dan pendek. Pengetahuan Sedia ada : Murid telah didedahkan dengan nyanyian lagu negaraku dan patriotik. Kemahiran Berfikir (KB) : Membanding-beza mud yang gembira dan sederhana. Penerapan Nilai : Kasih sayang, hormat menghormati, tolak-ansur.

Upload: aznal-arief-ramli

Post on 23-Dec-2015

1.321 views

Category:

Documents


75 download

DESCRIPTION

prasekolah

TRANSCRIPT

Page 1: RPS Bertema Muzik

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT)

Kelas : Prasekolah SK Semerah Padi (Pra Bakawali)

Tarikh : 21 Ogos 2014 (Khamis)

Masa : 0955- 1130 (60 Minit)

Bil. murid : 25 orang

Tema : Dunia Muzik

Subtema : Alatan Perkusi Muzik

Tunjang Utama : Tunjang Fizikal Dan Estetika Kreativiti- Seni Muzik

Standard Kandungan :

(KT2.2) Membezakan mud riang dan mud sederhana.

(KTI 2.3) Mengambil bahagian dalam aktiviti penerokaan bunyi alat perkusi.

Standard Pembelajaran : (KTI 2.3.1) Meneroka bunyi menerusi bahan atau objek

improvisasi dengan bimbingan (penerokaan melibatkan bunyi, irama)

Kesepaduan Tunjang : Bahasa dan Komunikasi

(BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan sebutan yang betul.

Perkembangan Sosio emosi

(PSE 2.3.5) Bertanya dengan penuh keyakinan.

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

1. Membezakan mud yang riang dengan mud yang sederhana.

2. Memainkan alat perkusi dengan cara dan kaedah yang betul.

3. Murid dapat menyanyikan lagu yang mempunyai melodi mudah dan pendek.

Pengetahuan Sedia ada :

Murid telah didedahkan dengan nyanyian lagu negaraku dan patriotik.

Kemahiran Berfikir (KB) :

Membanding-beza mud yang gembira dan sederhana.

Penerapan Nilai :

Kasih sayang, hormat menghormati, tolak-ansur.

Bahan dan peralatan : Papan nada (key board), alat perkusi, pembesar suara.

Kecerdasan Pelbagai :

Kecerdasan Linguistik, Kecerdasan interperonal, kecerdasan kinestetik.

Kosa Kata :

Pic tinggi dan rendah, mud riang, mud sederhana, tempo, cepat dan perlahan.

Page 2: RPS Bertema Muzik

Masa/Langkah Isi Kandungan Aktiviti P&P Bahan Bantu

Mengajar /

Catatan

Set Induksi

(10 minit)

Pemanasan Suara

-Menyanyi ton nada

dalam pelbagai pic bunyi

1. Murid mendengar cara pemanasan suara yang

dinyanyikan oleh guru.

2. Guru membimbing murid untuk memanaskan suara

dengan pic dan bunyi yang betul.

3. Murid dan guru sama-sama membuat pemanasan

suara dengan betul.

4. Membuat pemanasan lagu s,m,s,s,m

Nilai :

Keyakinan

Faktor :

keselamatan

Langkah 1

(20 minit)

- Baca lirik lagu yang

berada di papan putih.

- Membaca dengan

nada dan bunyi

sebutan yang betul

- Mengambil bahagian

dalam aktiviti

menyanyi

1. Guru akan menunjukkan lirik lagu di papan putih.

2. Murid akan diajar dengan gaya dan bunyi lagu ‘opem

shut them’.

3. Murid akan dibahagikan kepada dua kumpulan.

4. Guru akan mengarahkan murid untuk bergilir-gilir

menyanyi dihadapan kelas.

5. Murid haruslah menyanyi dengan sebutan yang

betul.

6. Guru akan membetulkan sebutan dan bunyi

perkataan jika murid melakukan kesilapan.

Key Board

Page 3: RPS Bertema Muzik

Masa/Langkah Isi Kandungan Aktiviti P&P Bahan Bantu

Mengajar /

Catatan

Langkah 2

(20 minit)

-Membezakan Mud

-Bermain alat perkusi

Tamborin, Loceng,

Kastenet, Marakas

- Persembahan Alat

Perkusi Didalam

Kelas Mengikut Mud

1. Murid akan meneka apakah alatan yang ada didalam

kotak ajaib yang dipegang oleh guru.

2. Murid meneka bunyi yang ada didalam kotak

tersebut.

3. Guru menunjukkan cara bermain alat perkusi dengan

betul dan kemudian bimbing murid.

4. Murid diperdengarkan dengan mud yang riang dan

mud yang sederhana.

5. Guru meransang pemikiran murid untuk

membezakan mud yang riang dan sederahana.

6. Murid menyanyikan lagu ‘open shut them’ dengan

Iringan alatan perkusi yang telah dipelajari.

7. Murid memainkan alat perkusi dengan mud yang

riang dan sederhana.

8. Beberapa orang pelajar dipanggil kehadapan kelas

untuk membuat persembahan.

Key Board

Alat Perkusi

Pembesar Suara

Kb:

- Soalan analisis

dalam kemahiran

berfikir :

Apakah beza

muzik cepat dan

perlahan?

Page 4: RPS Bertema Muzik

Penutup

(10 minit) Kesimpulan

Penilaian

1. Guru dan murid menyanyikan lagu ‘open shut them’

bersama-sama mengikut mud.

2. Murid ditanya mengenai perasaan dan pendapat

semasa melaksanakan aktiviti ini.

3. Tanya perbezaan diantara muzik yang riang dan

muzik perlahan terhadap murid.

4. Bimbing murid untuk melakukan kesimpulan

pembelajaran pada hari ini.

5. Ransang pemikiran murid untuk bertanya bagi

menguji sejauhmana kefahaman pelajar mengenai

tajuk yang diajar.

Key Board

Pembesar Suara

Refleksi Guru:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________