rph seni dalam pendidikan

7
RPH Seni Dalam Pendidikan...KITAR SEMULA RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Hidup Bersama Di Sekolah dan Masyarakat. d) Aktiviti Kejiranan- Bergotong- royong : Kitar Semula Tema SDP - Kemasyarakatan Mata Pelajaran : Pendidikan sivik dan kewarganegaraan Tahun : 6 Masa : 60 minit Tajuk : Kitar Semula Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar (Objektif) boleh: i. mengelaskan bahan buangan kepada bahan boleh dikitar semula dan bahan yang tidak boleh dikitar semula. ii. menjalankan aktiviti mengitar semula bahan buangan ditetapkan berpandukan bahan yang diberi.

Upload: fudgy-fudge

Post on 18-Nov-2015

21 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RHP

TRANSCRIPT

RPH Seni Dalam Pendidikan...KITAR SEMULA RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Hidup Bersama Di Sekolah dan Masyarakat.

d) Aktiviti Kejiranan- Bergotong- royong : Kitar Semula

Tema SDP - Kemasyarakatan

Mata Pelajaran : Pendidikan sivik dan kewarganegaraanTahun : 6Masa : 60 minitTajuk : Kitar Semula

Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar (Objektif) boleh:i. mengelaskan bahan buangan kepada bahan boleh dikitar semula dan bahan yang tidak boleh dikitar semula. ii. menjalankan aktiviti mengitar semula bahan buangan ditetapkan berpandukan bahan yang diberi.

Pendekatan P&P : KonstruktivismePenerapan Nilai : i. Menghargai kewujudan alam sekitar ii. Bertanggungjawab iii. Kerjasama

Kemahiran : i. Memerhati ii. Membuat inferens iii. Berkomunikasi iv. Mengelas

KBKK : i. Mengumpul maklumat ii. Menjana idea iii. Menghubung kait iv. Membanding dan membeza v. Merumus

Kecerdasan Pelbagai : i. Interpersonal ii. Intrapersonal iii. Logikal

Media Pengajaran : i. Surat khabar ii. Carta lagu iii. LCD iv.Radio

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar pernah menggunakan buangan yang telahdikitar semula.

PERKARAIsi pelajaranAKTIVITISUMBERCATATAN SDP

Set induksi( 5 minit ) Menonton klip video Kitar Semula

1. Guru menayangkan video tentang Kitar semula . 2. Murid memerhati tayangan video3. Murid diminta membezakan jenis-jenis kitar semula.

LCD Video

KBKK Hubungkait Inferens Gabungjalin mata pelajaran Sains dan Muzik

Langkah 1( 15 minit )1. Penerangan tentang bahan yang boleh di kitar semula1. Guru menjelaskan tujuan aktiviti dan tajuk pengajaran .

2. Guru membawa murid ke tapak pembuangan sampah di sekolah.

3. Guru meminta murid mengenalpasti bahan buangan yang terdapat di kawasan itu.

4. Murid mengumpul bahan buangan yang boleh dikitar semula contoh : botol, kertas, tin.

5. Murid mengelaskan bahan buangan mengikut kartogeri.

- Biru -- kertas- Coklat -- kaca- Jingga -- tin

Bahan maujud

KBKK

Pencetusan idea Banding beza Hubungkait

> Pergerakan Lokomotor & bukan lokomotor

Seni visual- Mengenal warna

Langkah 2( 15 minit )

Projek kitar semula kertas ( membuat carta skrap )

1. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan .

2. Guru memberikan gambar bahan-bahan yang boleh dikitar semula secara rawak kepada setiap kumpulan.

3. Murid diminta mengelas gambar dan menampal dalam carta skrap

4. Guru memasang muzik untuk mengiringi murid melakukan aktiviti

KPS

Memerhati Inferens Komunikasi Mengelas

KBKK Menjana idea MenghubungKait Membanding beza

-Seni Visual Buku skrap

-Pergerakan-pjk mengelaskan

-Muzik

Langkah 3(15 minit )1. Perbentangan1. Guru meminta beberapa orang pelajar membentangkan hasil dapatan kumpulan masing- masing.

2. Guru memberikan penerangan dan pengukuhan.

KecerdasanPelbagai

Interpersonal Intrapersonal Logikal Gabungjalin mata pelajaran Sains dan Seni

Penutup / Kemuncak ( 5 minit )1. Menyanyi lagu Hijau1. Guru memperdengarkan rakaman lagu Hijau

2. Murid menyanyi mengikut carta senikata lagu.

4. Murid menyanyi mengikut senikata lagu.