rph psv tahun 1(membentuk dan membuat binaan)
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 1 Baiduri
Masa : 8.30pagi- 9.30 pagi
Tarikh : 20 Ogos 2010
Bil.murid : 30 orang
Bidang : Membentuk dan membuat binaan
Tajuk : Topi saya
Teknik : Tamplan dan guntingan
Pengetahuan Sedia ada : 1).Murid biasa melihat topi
2).Murid pernah memakai topi.
Objektif pembelajaran
Di akhir pembelajaran murid dapat :
1) Menyatakan konsep membentuk dan membuat binaan2) Menyatakan cara-cara menghasilkan topi menggunakan teknik tampalan dan
guntingan kertas.3) Menghasilkan topi menggunakan teknik tampalan dan guntingan kertas.4) Menyedari bahawa bentuk topi boleh dihasilkan dengan menggunakan teknik
tampalan dan guntingan kertas.
KBKK : Menilai,mengenalpasti,membanding beza dan menghubangkaitkan,
Penerapan nilai : Kekemasan,kebersihan,menghargai,estetika,sabar dan tekun.
Alat bantu mengajar: Sukatan Pelajaran PSV KBSR,Buku Sumber Guru PSV sekolah rendah & Rancangan Tahunan PSV KBSR Tahun 4
Alat : Pembaris,gunting,pensil 2B.
bahan : Kertas warna,lidi,gam,benang,kad manila ,reben
LANGKAH/FASA/MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P ALAT/CATATAN
SET INDUKSI(3 minit)
Pengenalan konsep-Murid dapat mengenalpasti pelbagai bentuk topi
1) Guru bersoal jawab dengan murid tentang penggunan topi mengikut kesesuai cuaca ataupun pada jamuan hari lahir.
2) Guru meminta murid melakonkankan aksi berdasarkan cuaca dan majlis.
Contoh gambar atau paparan LCD
Langkah 1Penyampaian
(5 MINIT)
Penerangan tajuk,alat dan bahan
1) Guru menerangkan tentang tajuk pelajaranGuru menunjukkan hasil kerja yang telah siap kepada murid.
2) Guru menerangkan alat dan bahan yang perlu digunakan menghasilkan topi.
Alat :Pembaris,gunting,pensil 2B.Bahan:Kertas warna,lidi,gam,benang,kad manila ,reben
Langkah 2(15 minit)
Penerangan dan demontrasi
1) Guru menerangkan cara membuat topi menggunakan teknik tampalan dan guntingan.
2) Guru membuat demontrasi dihadapan murid.
Langkah 1:Sediakan sehelai kad manila.Kemudian jadikan kad manila tersebut bentuk bulat dengan menggunakan jangka lukis yang
KBKK:Menilai.mengenalpasti,membanding beza,
Nilai:Menghargai estetika,bersabar,tekun dan berhati-hati
diberikan olh guru.
Langkah 2:Tandakan titik pada bahagian tengah bulat dan gunting sedikit untuk membentukkan topi menjadi bentuk kon.
Langkah 3:Letakkan gam untuk mencantum kertas menjadi bentuk kon.Kemudian,tebuk dua lubang untuk diletakkan benang pada bahagian kanan dan kiri topi.
Langkah 4:Hias topi dengan corak yang menarik
Langkah 3(25 minit) Aktiviti murid
1) Guru memberi arahan kepada murid
2) Murid membuat topi menggunakan pelbagai warna mengikut kreativiti masing-masing.
3) Guru membantu dan memantau setiap pergerakan dan aktiviti murid.
4) Guru membimbing murid dalam memgemas kini topi yang telah siap dibuat.
5) Murid akan menghias topi dengan meletakkan reben dan
KBKKMenilai Nilai :Menghargai estetika,bersabar dan tekun dalam menghasilkan topi.
sebagainya.Langkah 4
Penilaian(10 minit)
Sesi apresiasi,kritikan seni,nilai estetika dan refleksi
1) Beberapa hasil kerja dipamerkan seperti paling cantik dan kurang cantik.
2) Murid menilai hasil karya rakan dari segi kekemasan,susun atur corak dan warna yang dipilih
IntepersonalNilai:Ketekunan,Kesabaran,kekemasan,bekerjasama,ketelitian dan menghargai nilai estetika.
Penutup(5minit)
Pengukuhan Guru memaklumkan kepada murid bahawa karya mereka boleh digunakan untuk jamuan hari lahir atau pada waktu panas.
KBKK:Menilai,mengenalpastiBerfikir secara kreatif