rph present

7
RANCANGAN PENGANGARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA Tahun 1 : Matahari Masa : 9.00 – 10.00 pagi Tema / Tajuk : Bersih dan Sihat / Bersihkan diri Standard Pembelajaran : 3.2.4 Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung degan betul dan tulisan yang kemas. Asas Literasi : K 3 Keupayaan membaca dan menulis suku kata terbuka Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat: i. Menulis perkatan yang mengandungi perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan betul dengan tulisan yang kemas. ii. Membaca perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV Kriteria Kejayaan: Murid akan berjaya jika: Arus perdana: i. Dapat membaca dan menulis 5/5 perkataan yang mengandungi dua suku kata KV+KVdan frasa dengan betul serta tulisan yang kemas. Murid Linus: Dapat membaca dan menulis 3/5 perkataan yang mengandungi dua suku kata KV+KV dengan betul. Aktiviti Literasi: 1. Murid membaca dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata KV+KV. 2. Murid mencantum suku kata KV+KV dengan betul. Penilaian : 1. Murid berjaya medengar, menyebut, mengeja dan menulis tiga perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV 2. Membaca perkataan yang megandungi suku kata KV + KV. EMK : Kreativiti dan Inovatif, TMK PK : Nilai – Meghargai / Menjaga kebersihan Ilmu – Pendidikan Jasmani dan Kesihatan. KBAT : KB – Meghubungkaitkan BCB – mendengar dengan berkesan Media : Kad perkataan, bahan digital (BTP Remedial)

Upload: wan-nur-erisha

Post on 15-Jul-2015

46 views

Category:

Education


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph present

RANCANGAN PENGANGARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Tahun 1 : Matahari

Masa : 9.00 – 10.00 pagi

Tema / Tajuk : Bersih dan Sihat / Bersihkan diri

Standard Pembelajaran : 3.2.4 Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung degan betul dan tulisan yang kemas.

Asas Literasi : K 3 Keupayaan membaca dan menulis suku kata terbuka

Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:i. Menulis perkatan yang mengandungi perkataan yang mengandungi dua

atau tiga suku kata dengan betul dengan tulisan yang kemas.ii. Membaca perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV

Kriteria Kejayaan: Murid akan berjaya jika:Arus perdana:i. Dapat membaca dan menulis 5/5 perkataan yang mengandungi dua

suku kata KV+KVdan frasa dengan betul serta tulisan yang kemas. Murid Linus:

Dapat membaca dan menulis 3/5 perkataan yang mengandungi dua suku kata KV+KV dengan betul.

Aktiviti Literasi: 1. Murid membaca dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata KV+KV.

2. Murid mencantum suku kata KV+KV dengan betul.

Penilaian : 1. Murid berjaya medengar, menyebut, mengeja dan menulis tiga perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV

2. Membaca perkataan yang megandungi suku kata KV + KV.

EMK : Kreativiti dan Inovatif, TMKPK : Nilai – Meghargai / Menjaga kebersihan

Ilmu – Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.

KBAT : KB – MeghubungkaitkanBCB – mendengar dengan berkesan

Media : Kad perkataan, bahan digital (BTP Remedial)

Page 2: Rph present

LANGKAH ISI AKTIVITI P&P CATATAN

Set induksi Ini apa ini apaIni mata (3x)Pejamkan

Ini apa ini apaIni gigi (3X)Gosokkan

Ini apa ini apaIni kuku (3X)Potongkan

Ini apa ini apaIni jari(3X)Bersihkan

1. Guru memaparkan senikata lagu Anggota badan

2. Menyanyikan lagu

3. Murid menyatakan aggota badan yang terdapat dalan senikata lagu.

4. Guru mengaitkan senikata lagu dengan topic pelajaran.

BBM: seni kata lagu

Nilai: Kesihatan

Kaedah / Teknik-didik hiburKB: menghunungkaitKP: muzik

Langkah 1 Menyediakan bahan digital

Da + hi

Ma + ta

Pi +pi

gi + gi

da + da

Aktiviti 1:

1. Guru menayangkan bahan digital anggota badan.

2. Guru membimbing murid mengeja suku kata KV + KV

3. Murid yang menguasai akan membaca perkataan dan murid tidak menguasai akan mengikut.

4. Murid tidak menguasai mencantum suku kata berpandukan gambar

Aktiviti 2:1. Murid membaca

perkataan dan menulis di papan putih

2. Murid menulis suku kata di papan putih

BBM :BTP RemedialKonsep 1Skrin 11-15

Nilai: BekerjasamaBerani

Kaedah /TeknikKB: Mengkategori

Sistem Bahasa:Kata nama

Ilmu: PJK

Page 3: Rph present

berdasarkan gambar.

Langkah 2 Soalan GuruKaedah ASIDIBAMBI

1. Apakah anggota badan yang perlu kita jaga?

2. Mengapa kita perlu mandi?

3. Bagaimana kita menjaga kuku?

4. Dimanakah kita bersihkan badan kita?

Aktiviti 1:

1. Guru menyoal murid megapa kita perlu menjaga kesihatan diri,

2. Menunjukkan gambar dan murid menyebut perkataan.

3. Murid memadankan gambar dengan kad perkataan.

Aktiviti 21. Secara berkumpulan

murid mencantumkan potongan kad gambar anggota badan

2. Murid menyebut perkataan berdasarkan kad yang dicantum.

BBM: Kad gambar

Nilai: berkerjasama, berani, cekal

Kaedah/TeknikKB:Mengkategori, menganalisis.

KP: Interpersonal, verbal, Linguistik

Ilmu: Kesihatan

SB: Kata nama

Langkah 3 Latihan Penilaian

1. Berdasarkan gambar murid menulis perkataan KV =KV dengan betul dan kemas.

2. Murid mecantum suku kata supaya mejadi perkataan berdasarkan gambar. (L)

3. Murid diminta mengeja dan menyebut perkataan yang diberi. (L)

BBM: Gambar tunggal(lembaran kerja)

Nilai: tekun

Sistem Bahasa:Kata Nama

Pengayaan: Membina frasa

Page 4: Rph present

Penutup Rumusan tentang topic pelajaran

Penekanan nilai pentingnya mejaga kesihatan diri

Menyanyikan semula lagu

BBM: Lagu

Nilai: Kesihatan

Page 5: Rph present

KUMPULAN 1TEMA: KELUARGATAJUKJ: KELUARGA SAYA

KUMPULAN 2TEMA: TAJUK:

KUMPULAN 3TEMA: MARI BERTANITAJUK:KEBUN DATUK ANAS

KUMPULAN 4TEMA: TAJUK:

KUMPULAN 5TEMA: KELUARGATAJUK:KASIH IBU

KUMPULAN 6TEMA: BERSIH DAN SIHATTAJUK: MAKANAN BERZAT

KUMPULAN 7TEMA: BERSIH DAN SIHATTAJUK: KELAS CERIA

Page 6: Rph present
Page 7: Rph present