rph present

7
RANCANGAN PENGANGARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA Tahun 1 : Matahari Masa : 9.00 – 10.00 pagi Tema / Tajuk : Bersih dan Sihat / Bersihkan diri Standard Pembelajaran : 3.2.4 Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung degan betul dan tulisan yang kemas. Asas Literasi : K 3 Keupayaan membaca dan menulis suku kata terbuka Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat: i. Menulis perkatan yang mengandungi perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan betul dengan tulisan yang kemas. ii. Membaca perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV Kriteria Kejayaan: Murid akan berjaya jika: Arus perdana: i. Dapat membaca dan menulis 5/5 perkataan yang mengandungi dua suku kata KV+KVdan frasa dengan betul serta tulisan yang kemas. Murid Linus: Dapat membaca dan menulis 3/5 perkataan yang mengandungi dua suku kata KV+KV dengan betul. Aktiviti Literasi: 1. Murid membaca dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata KV+KV. 2. Murid mencantum suku kata KV+KV dengan betul. Penilaian : 1. Murid berjaya medengar, menyebut, mengeja dan menulis tiga perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV

Upload: wan-nur-erisha

Post on 29-Sep-2015

17 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

m

TRANSCRIPT

RACANGAN PENGANGARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

RANCANGAN PENGANGARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Tahun 1:Matahari

Masa

:9.00 10.00 pagi

Tema / Tajuk:Bersih dan Sihat / Bersihkan diri

Standard Pembelajaran: 3.2.4 Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong,

vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung degan betul dan tulisan yang kemas.

Asas Literasi:K 3 Keupayaan membaca dan menulis suku kata terbuka

Objektif

:Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:

Menulis perkatan yang mengandungi perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan betul dengan tulisan yang kemas.

Membaca perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV

Kriteria Kejayaan:Murid akan berjaya jika:

Arus perdana:

Dapat membaca dan menulis 5/5 perkataan yang mengandungi dua suku kata KV+KVdan frasa dengan betul serta tulisan yang kemas.

Murid Linus:

Dapat membaca dan menulis 3/5 perkataan yang mengandungi dua suku kata KV+KV dengan betul.

Aktiviti Literasi:

1.Murid membaca dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata

KV+KV.

2.Murid mencantum suku kata KV+KV dengan betul.

Penilaian:1. Murid berjaya medengar, menyebut, mengeja dan menulis tiga perkataan

yang mengandungi suku kata KV + KV

2. Membaca perkataan yang megandungi suku kata KV + KV.

EMK

:Kreativiti dan Inovatif, TMK

PK

:Nilai Meghargai / Menjaga kebersihan

Ilmu Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.

KBAT

:KB Meghubungkaitkan

BCB mendengar dengan berkesan

Media

:Kad perkataan, bahan digital (BTP Remedial)

LANGKAHISIAKTIVITI P&PCATATAN

Set induksi

Ini apa ini apa

Ini mata (3x)

Pejamkan

Ini apa ini apa

Ini gigi (3X)

Gosokkan

Ini apa ini apa

Ini kuku (3X)

Potongkan

Ini apa ini apa

Ini jari(3X)

Bersihkan

Guru memaparkan senikata lagu

Anggota badan

Menyanyikan lagu

Murid menyatakan aggota badan yang terdapat dalan senikata lagu.

Guru mengaitkan senikata lagu dengan topic pelajaran. BBM: seni kata lagu

Nilai: Kesihatan

Kaedah / Teknik

-didik hibur

KB: menghunungkait

KP: muzik

Langkah 1Menyediakan bahan digital

Da + hi

Ma + ta

Pi +pi

gi + gi

da + da

Aktiviti 1:

Guru menayangkan bahan digital anggota badan.

Guru membimbing murid mengeja suku kata KV + KV

Murid yang menguasai

akan membaca perkataan dan murid tidak menguasai akan mengikut.

Murid tidak menguasai mencantum suku kata berpandukan gambar

Aktiviti 2:

Murid membaca perkataan dan menulis di papan putih

Murid menulis suku kata di papan putih berdasarkan gambar.

BBM :BTP Remedial

Konsep 1

Skrin 11-15

Nilai: Bekerjasama

Berani

Kaedah /Teknik

KB: Mengkategori

Sistem Bahasa:

Kata nama

Ilmu: PJK

Langkah 2

Soalan Guru

Kaedah ASIDIBAMBI

Apakah anggota badan yang perlu kita jaga?

Mengapa kita perlu mandi?

Bagaimana kita menjaga kuku?

Dimanakah kita bersihkan badan kita?

Aktiviti 1:

Guru menyoal murid megapa kita perlu menjaga kesihatan diri,

Menunjukkan gambar dan murid menyebut perkataan.

Murid memadankan gambar dengan kad perkataan.

Aktiviti 2

Secara berkumpulan murid mencantumkan potongan kad gambar anggota badan

Murid menyebut perkataan berdasarkan kad yang dicantum.

BBM: Kad gambar

Nilai: berkerjasama, berani, cekal

Kaedah/Teknik

KB:Mengkategori, menganalisis.

KP: Interpersonal, verbal, Linguistik

Ilmu: Kesihatan

SB: Kata nama

Langkah 3

LatihanPenilaian

Berdasarkan gambar murid menulis perkataan KV =KV dengan betul dan kemas.

Murid mecantum suku kata supaya mejadi perkataan berdasarkan gambar. (L)

Murid diminta mengeja dan menyebut perkataan yang diberi. (L)BBM: Gambar tunggal

(lembaran kerja)

Nilai: tekun

Sistem Bahasa:

Kata Nama

Pengayaan:

Membina frasa

Penutup

Rumusan tentang topic pelajaran

Penekanan nilai pentingnya mejaga kesihatan diri

Menyanyikan semula laguBBM: Lagu

Nilai: Kesihatan

KUMPULAN 1

TEMA: KELUARGA

TAJUKJ: KELUARGA SAYA

KUMPULAN 2

TEMA:

TAJUK:

KUMPULAN 3

TEMA: MARI BERTANI

TAJUK:KEBUN DATUK ANAS

KUMPULAN 4

TEMA:

TAJUK:

KUMPULAN 5

TEMA: KELUARGA

TAJUK:KASIH IBU

KUMPULAN 6

TEMA: BERSIH DAN SIHAT

TAJUK: MAKANAN BERZAT

KUMPULAN 7

TEMA: BERSIH DAN SIHAT

TAJUK: KELAS CERIA