rph penyediaan bekas tumbuhan akuatik

4
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Kelas : 5 Mulia Tarikh : 28 Ogos 2013 Masa : 12.15 tengahari - 1.15 tengahari Bilangan Pelajar : 33 orang ( 18 lelaki / 14 perempuan ) Tajuk : Ikan Hiasan Sub Tajuk : Penyediaan bekas Kemahiran : Murid dapat mengenal contoh-contoh tumbuhan akuatik dan tumbuhan tiruan serta mengetahu cara menanam tumbuhan akuatik. Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari bahagian luar ikan dan ciri-ciri istimewa ikan hiasan. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyatakan 4 ciri-ciri memilih ikan hiasan dengan tepat dan betul. 2. Mengenal sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jenis tumbuhan akuatik dan tumbuhan tiruan. 3. Mengetahui langkah dan cara menanam tumbuhan akuatik dengan betul. Nilai - nilai murni : Rasional, kerjasama, bertanggungjawab, kesungguhan dan kebersihan. Kemahiran Berfikir : Merangsang pemikiran, membanding beza, menganalisis dan mengingat kembali. Bahan Bantu Mengajar : Persembahan power point, kad bergambar, permainan memancing, tunggul kayu, tumbuhan akuatik, tali tangsi, gunting, baldi dan lembaran kerja. Alat Bantu Mengajar : Buku teks, LCD.

Upload: syazwan-zent

Post on 30-Nov-2015

31 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Penyediaan Bekas Tumbuhan Akuatik

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Kelas : 5 Mulia

Tarikh : 28 Ogos 2013

Masa : 12.15 tengahari - 1.15 tengahari

Bilangan Pelajar : 33 orang ( 18 lelaki / 14 perempuan )

Tajuk : Ikan Hiasan

Sub Tajuk : Penyediaan bekas

Kemahiran : Murid dapat mengenal contoh-contoh tumbuhan akuatik dan tumbuhan

tiruan serta mengetahu cara menanam tumbuhan akuatik.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari bahagian luar ikan dan ciri-ciri istimewa ikan

hiasan.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyatakan 4 ciri-ciri memilih ikan hiasan dengan tepat dan betul.2. Mengenal sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jenis tumbuhan akuatik dan

tumbuhan tiruan.3. Mengetahui langkah dan cara menanam tumbuhan akuatik dengan betul.

Nilai - nilai murni : Rasional, kerjasama, bertanggungjawab, kesungguhan dan kebersihan.

Kemahiran Berfikir : Merangsang pemikiran, membanding beza, menganalisis dan mengingat kembali.

Bahan Bantu Mengajar : Persembahan power point, kad bergambar, permainan memancing, tunggul kayu, tumbuhan akuatik, tali tangsi, gunting, baldi dan lembaran kerja.

Alat Bantu Mengajar : Buku teks, LCD.

Kajian Masa Depan : Mengkomersialkan ikan hiasan sebagai sumber pendapatan.

Page 2: RPH Penyediaan Bekas Tumbuhan Akuatik

Langkah /Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set induksi( 5 minit )

Imbas kembali pelajaran lepas

Guru mengimbas semula isi pelajaran yan lepas.

Guru mengaitkan dengan isi pelajaran dengan bertanya beberapa soalan kepada muid.

Murid mendengar penjelasan guru.

Murid menjawab persoalan guru.

Nilai : Yakin diri

Langkah 1(10 minit)

Memilih ikan hiasan untuk dipelihara

Guru memberi penerangan tentang ciri-ciri untuk memilih ikan hiasan untuk dipelihara melalui tayangan power point.

Guru meminta murid menyalin isi-isi penting pada lembaran kerja yang disediakan.

Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.

Murid mencatat nota berdasarkan tayangan powerpoint.

BBM : powerpoint, lembaran kerja

KBKK : meransang pemikiran

Nilai : Kesungguhan, tanggungjawab

Langkah 2( 15 minit )

Mengenal dan memilih tumbuhan akuatik atau tumbuhan tiruan

Guru memberi penerangan kepada murid mengenai jenis-jenis tumbuhan akuatik.

Guru meminta murid mengenalpasti jenis tumbuhan mengikut kategori di papan tulis.

Guru memberi peneguhan positif pada murid yang berjaya menjawab dengan betul.

Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.

Murid ke hadapan kelas untuk mengkategorikan tumbuhan mengikut dua jenis.

BBM : tayangan power point, kad bergambar, mainan memancing

KBKK : banding beza dan merangsang pemikiran.

Nilai : Keberanian

Langkah 3( 25 minit )

Menanam tumbuhan akuatik

Guru menerangkan mengenai langkah-langkah menanam tumbuhan akuatik.

Guru mendemostrasi langkah-langkah menanam tumbuhan akuatik kepada murid.

Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru mengenai langkah-langkah menanam tumbuhan akuatik.

Murid melihat secara teliti demonstrasi yang dilakukan oleh guru.

BBM: tayangan power point, tunggul kayu, tumbuhan akuatik, tali tangsi, gunting dan baldi.

KBKK:

Page 3: RPH Penyediaan Bekas Tumbuhan Akuatik