rph pemulihan khas

Upload: ikhmal-isa

Post on 29-May-2018

366 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

  • 8/9/2019 RPH PEMULIHAN KHAS

    1/4

    RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN PEMULIHAN.

    Tarikh : 11 Mac 2010 (Khamis).

    Masa : 8.45-9.45 Pagi.

    Tahun : 4

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu.

    Kemahiran : Membaca dan menulis

    Tajuk : Membaca dan membina ayat mudah

    Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid dapat :

    1. Membaca perenggan cerita dengan sebutan dan intonasi yang

    betul.

    2. Melengkapkan perenggan berdasarkan teks.

    3. Melengkapkan teks dengan ayat yang sesuai.

    4. Menulis semula cerita dengan meletakkan huruf besar d an tanda

    baca yang sesuai dalam satu perenggan.

    Hasil Pembelajaran :

    Fokus Utama :

    17.1 Membaca perenggan cerita dengan sebutan dan intonasi yang betul.

    18.3 Menulis semula ayat dalam satu perenggan.

    Fokus Sampingan :

    17.5 Membina ayat-ayat mudah bagi membentuk p erenggan.

    18.2 Melengkapkan dialog dengan ayat yang sesuai.

    SISTEM BAHASA :

  • 8/9/2019 RPH PEMULIHAN KHAS

    2/4

    Tatabahasa : Kata nama, kata kerja.

    Kosa kata : Pasar, sayur-sayuran, buah-buahan.

    Sebutan dan intonasi : Suku kata tertutup dan terbuka.

    PENGISIAN KURIKULUM :

    Ilmu : Ekonomi, perdagangan.

    Nilai : Rasional, harmoni dan berdikari.

    Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah dan mencirikan.

    Belajar Cara Belajar : Bacaan dengan intonasi.

    Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal dan verbal -linguistik.

    BAHAN BANTU MENGAJAR :

    Petikan teks, gambar.

    Isi Pelajaran. Aktiviti Pengajaran Pembelajaran. Catatan.

    Bolehkan anda

    jelaskan apakah

    situasi yang berlaku

    dalam gambar.

    Set Induksi (5 minit)

    y Guru menunjukkan gambar-

    gambar

    y Murid mengamati gambar-

    gambar tersebut.

    y Guru bertanya mengenai

    gambar-gambar tersebut.

    y Murid cuba menjawab.

    y Guru mengaitkan jawapan murid

    dengan tajuk pelajaran.

    Gambar berkenaan

    adalah aktiviti jual -beli

    di pasar.

    Membaca perenggan

    dengan sebutan dan

    Langkah 1 (10 minit)

    y Guru mengedarkan petikan Pergi

    Petikan teks.

    (rujuk BSPP)

  • 8/9/2019 RPH PEMULIHAN KHAS

    3/4

    intonasi yang betul. Ke Pasar kepada murid.

    y Murid membaca petikan Pergi Ke

    Pasar.

    y Guru membimbing bacanan

    murid.

    Melengkapkanperenggan

    Langkah 2 (15 minit)

    y Guru menyuruh murid

    melengkapkan perenggan

    berdasarkan petikan.

    y Murid melengkapkan perenggan

    berdasarkan petikan.

    y Guru membimbing murid

    melengkapkan petikan.

    y

    Lembaran kerja.

    Melengkapkan dialogdengan ayat yang

    sesuai.

    Langkah 3 (10 minit)

    y Guru menampal kad gambar

    dank ad ayat di papan hitam.

    y Guru meminta murid

    memadankan ayat dengan

    gambar yang sesuai pada papan

    hitam.

    y Murid memadankan kad ayat

    dengan kad gambar yang sesuai

    pada papan hitam.

    y Guru membimbing kerja murid.

    Kad gambar dan kadayat.

    Penggunaan huruf

    besar dan tanda baca

    Langkah 4 (20 minit) y Lembaran kerja.

  • 8/9/2019 RPH PEMULIHAN KHAS

    4/4

    yang betul. Aktiviti 1.

    y Guru meminta murid meletakkan

    huruf besar dan tanda baca pada

    ruang ang disediakan.

    y Murid meletakkan huruf besar

    dan tanda baca pada ruang yang

    disediakan.

    y Guru membimbing kerja murid.

    Aktiviti 2.

    y Guru meminta murid menulis

    semula petikan pada aktiviti

    satu kepada bentuk

    perenggan.

    y Murid menulis semula petikan

    pada aktiviti satu kepada

    bentuk perenggan.

    y Guru membimbing kerja murid.

    Rumusan tentang

    pengajaran.

    Penutup (5 minit)

    y Guru mengulas semula isi

    pelajaran kepada murid iaitu

    penggunaan tanda baca yang

    betul dan wacana ayat yang

    sesuai dengan gambar

    (melengkapkan dialog).