rph last observd sem 5

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 1A Bilangan Murid : 22 Orang Tarikh / Hari : 24 April 2014, Khamis Masa : 9.00 Pagi – 10.00 Pagi Tema : Kesihatan Dan Kebersihan Tajuk : Mari Bercerita STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 4.2 - Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur. 4.2.1 - Mengujarkan ayat dengan sebutan yang betul dan jelas tentan sesuatu perkara melalui penceritaan secara didik hibur. Objektif : Pada akhir proses pembelajaran dan pengajaran ini, murid dapat - i. Bercerita sekurang-kurangnya dua cerita daripada enam cerita dengan menggunakan boneka lidi yang mereka pilih dengan betul ii. Bercerita sekurang-kurangnya tiga cerita daripada lapan cerita berdasarkan gambar makanan yang dijumpai dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. Sistem Bahasa : Sebutan dan intonasi Pengisian Kurikulum : - Nilai : kesederhanaan, kasih sayang - Ilmu : Kesihatan dan muzik - Kreativiti : Pergerakan kreatif - Keusahawanan : EK1- Mengamalkan sikap keusahawanan

Upload: lavendar-craft

Post on 11-Sep-2015

247 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

a

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata Pelajaran: Bahasa MelayuKelas: 1ABilangan Murid: 22 OrangTarikh / Hari: 24 April 2014, KhamisMasa: 9.00 Pagi 10.00 PagiTema: Kesihatan Dan KebersihanTajuk: Mari Bercerita

STANDARD KANDUNGANSTANDARD PEMBELAJARAN

4.2 - Mengujarkan bahasa yang indah danmenggunakan bahasa badan secarakreatif semasa bercerita secara didikhibur.4.2.1 - Mengujarkan ayat dengan sebutanyang betul dan jelas tentan sesuatuperkara melalui penceritaan secaradidik hibur.

Objektif : Pada akhir proses pembelajaran dan pengajaran ini, murid dapat -i. Bercerita sekurang-kurangnya dua cerita daripada enam cerita dengan menggunakan boneka lidi yang mereka pilih dengan betul

ii. Bercerita sekurang-kurangnya tiga cerita daripada lapan cerita berdasarkan gambar makanan yang dijumpai dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.

Sistem Bahasa: Sebutan dan intonasiPengisian Kurikulum: Nilai : kesederhanaan, kasih sayang Ilmu: Kesihatan dan muzik Kreativiti : Pergerakan kreatif Keusahawanan: EK1- Mengamalkan sikap keusahawanan ( 1.6 Keinginan kepada maklum balas yang segera )Kepelbagaian Kaedah : KP Verbal linguistic, intra personal, kinestatikDan Teknik KB Menjana idea, hubung kait dengan pengalaman

Bahan Bantu :MengajarBILJENIS

1.Lirik lagu Makanan Seimbang

2.Bahan maujud : buah tomata, coklat, susu, roti

3.Boneka lidi bergambar [6 jenis ]

4.Gambar tersembunyi [1 keping]

5.Baju plastik makanan [22 keping]

6.Carta pyramid makanan [ 1 keping ]

7.Bahan TMK : Smart Box MPV

8.Lembaran kerja

Pengetahuan sedia: Murid pernah belajar tentang makanan berkhasiat pada tajuk Ada murid sebelum ini.

Langkah / MasaIsi PelajaranLangkah / AktivitiCatatan

Set induksi [ 5 minit ]Lagu : Makanan Seimbang - Murid diperdengarkan dengan lagu Makanan Seimbang

- Murid diminta untuk menyanyi sambil membuat pergerakan kreatif yang tersendiri

- Guru membuat perkaitan lagu dengan tajuk pembelajaran hari ini.BBM :Lirik lagu Makanan Seimbang

KB :Menguhubungkait

Ilmu :Muzik

Kreativiti :Pergerakan kreatif

1[ 10 minit ]Makanan seimbang :Bahan maujud tomata, coklat, susu, roti- Guru menunjukkan beberapa bahan maujud kepada murid.

- Guru bercerita tentang bahan maujud yang ditunjukan kepada murid

- Murud diminta untuk mendengar apa yang guru ceritakan.

BBM :Bahan Maujud

Nilai :Kesederhanaan

2 [ 15 minit ]Jadual waktu makan :- sarapan pagi- tengah hari- malam

Contoh soalan soal jawab :- perlukah kita bersarapan setiap hari?

Boneka lidi :Roti, sup, nasi ayam- Guru memaparkan jadual waktu makan kepada murid.

- Guru dan murid bersoal jawab tentang jadual waktu makanan

- Guru meminta beberapa orang murid untuk memilih boneka lidi tentang gambar makanan dan diminta untuk menceritakan gambar tersebut.

- Guru membimbing murid bercerita. BBM :Jadual waktu makanan

Boneka lidi

KP :IntrapersonalVerbal-linguistikKB :Menjana idea

NILAI :Kasih sayang

Penilaian : Capai objektif I

3[ 15 minit ]Gambar tersembunyi :

1. Donut 2. Aiskrim3. Daging4. Ikan5. Tomata6. Pisang7. Ubi kentang8. Nasi

Kriteria bercerita dengan baik :

- Gaya yang menarik.- Intonasi yang betul.- Suara yang jelas.- Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan.

- Guru mengadakan pertandingan Cari Dan Cerita

- Guru memaparkan gambar yang mengandungi makanan-makanan yang telah disembunyikan di dalam gambar.

- Guru menyatakan peraturan pertandingan kepada murid seperti berikut :

1. Setiap wakil kumpulan boleh mengankat tangan untuk mencari gambar makanan yang tersembunyi.

2. Apabila gambar makanan telah dijumpai, beberapa orang ahli kumpulan tersebut perlu bercerita tentang gambar makanan dengan gaya dan intonasi yang betul sambil memakai baju plastik.

3. Markah penuh tidak akan diberi kepada kumpulan yang tidak boleh bercerita dengan gaya dan intonasi yang baik.

- Guru memberi pujian kepada murid yang berani mencuba untuk bercerita.

BBM :Gambar tersembunyi

Baju plastik

EK1 : 1.6

KP :IntrapersonalKinestatikVerbal-linguistik

KB :Menjana idea

Penilaian :Capai objektif kedua.

4[ 10 minit ]Makanan yang baik :BetikNasi

Makanan yang tidak baik :Coklat Air berkobonet- Murid diberi lembaran kerja berdasarkan tahap keupayaan mereka : Aktiviti pengayaan : Murid diminta untuk mengkategorikan makanan yang baik dan tidak baik. Aktiviti pemulihan : Murid diminta untuk mewarna perkataan yang betul bagi melengkapkan ayat berdasarkan gambarBBM :Lembaran kerja

Penutup[ 5 minit ]Kognitif :Sebut makanan seimbang

Sosial :Guru bagi pujian kepada murid yang berani mencuba.

- Secara rawak, murid diminta untuk menyatakan tentang makanan yang telah mereka ceritakan.

- Murid dan guru menyanyi lagu makanan seimbangBBM :Lirik lagu Makanan Seimbang