rph kolaboratif

Upload: schahyda-arley

Post on 04-Apr-2018

285 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

  • 7/30/2019 RPH KOLABORATIF

    1/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Matapelajaran : Pendidikan Moral

    Kelas : 6 Kuning

    Bil. Murid : 38 orangMasa : 10.20 pagi 11.20 pagi

    Tarikh : 2 Oktober 2012

    Nilai : Menyayangi Alam Sekitar

    Topik Sayangi Alam Sekitar, Tanggungjawab Bersama

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir aktiviti ini, murid-murid dapat

    1. Menyenaraikan kesan-kesan jika masyarakat tidak

    memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran

    2. Menjaga alam sekitar dengan bertanggungjawab

    3. Menghargai alam sekitarIsi Kandungan : 1.Menerangkan kepentingan menjaga alam sekitar

    2.Menyenaraikan kesan-kesan jika masyarakat tidak

    memelihara kebersihan dan keceriaan persekitaran

    Penerapan Nilai : 1. Bekerjasama

    2. Bertanggungjawab

    3. Menghargai

    Penyerapan Ilmu : 1. Kemahiran mendengar

    2. Kemahiran membaca

    3. Kemahiran bertuturUnsur Patriotisme:- 1.Menyedari perlunya memelihara kebersihan dan

    keceriaan persekitaran

    2.Bersama bertanggungjawab dalam menjaga alam

    persekitaran

    Pengetahuan Sedia Ada : 1.Murid-murid pernah melihat melalui televisyen atau

    membaca surat khabar tentang bahaya demam denggi

    yang disebabkan oleh nyamuk aedes.

  • 7/30/2019 RPH KOLABORATIF

    2/5

    Bahan Bantu Belajar

    Bil Sumber Kuantiti

    01.

    02.03.

    04.

    05.

    06

    07

    Lap top & LCD

    Kertas MahjongPen marker

    Gambar Slaid power point

    Plastisin

    Kad arahan bewarna

    Sampul surat

    Satu

    4 helai4batang

    1 kotak

    4 keping

    4 keping

    Kemahiran Generik : 1.Inkuiri penemuan

    2.Kemahiran belajar3.Kecerdasan pelbagai: verbal linguistik

    4.Kajian masa depan

    Pembelajaran Koperatif : Round table

    Pendekatan

    Konstruktivisme

  • 7/30/2019 RPH KOLABORATIF

    3/5

    Prosedur Pelaksanaan P&P Elemen pengurusan

    pembelajaran bestari /

    kemahiran generik

    Catatan

    Set Induksi ( 5 minit )1. Murid diminta melihatpertunjukkan slaid bergambar yang

    menunjukkan gambar-gambar keadaan

    alam sekitar yang bersih dan alam

    sekitar yang kotor sambil membuat

    pemerhatian secara terperinci tentang

    gambar-gambar tersebut.

    2. Guru meminta murid membuatperbandingan tentang gambar

    tersebut.

    3. Guru mengaitkan jawapan muriddengan tajuk pelajaran pada hari ini.

    KB:

    Menghubung kait,

    membandingbeza.

    mengklasifikasikan

    Kecerdasan pelbagai:

    Ruang / visual

    interpersonal

    Verbal linguistikInterpersonal

    KBF:

    menjana idea kemahiran

    belajar

    Nilai murni:

    Menghargai alam

    sekitar

    BBB:LCD & Laptop

    Aktiviti 1 ( 15 minit )

    1. Guru memainkan tayangan videotentang penjagaan alam sekitar kepada

    murid-murid dan meminta murid

    menghayati tayangan video itu.

    2. Guru bersoal jawab denganmurid tentang tayangan video;

    Watak apa yang terdapat dalam video

    tersebut? (jawapan: abang, adik, ibu, ulat

    besar)

    Apa yang dibuat oleh watak dalam video itu?

    (jawapan: membuang sampah, tanam pokok,

    tidak memberi kerjasama)

    Sikap yang terdapat dalam video tersebut?

    (jawapan: tidak mahu bekerjasama, tidak

    menjaga kebersihan, tidak mendengar

    nasihat)

    3. Guru merumuskan jawapan murid

    berdasarkan tayangan video kepada murid.

    KP :Visual ruang linguistik

    Interpersonal

    Verbal linguistik

    KB:

    Memerhati,berfikir,

    menghubungkait,

    memperolehi maklumat,

    menyampaikan maklumat

    Nilai:Menghargai

    BBB:

    LCD & laptop,

    bahan catatan

  • 7/30/2019 RPH KOLABORATIF

    4/5

    Aktiviti 2 ( 15 minit )

    1. Guru mengedarkan kad arahanberwarna kepada setiap murid , iaitu

    kad warna merah, kuning, hijau danoren untuk membentuk 4 kumpulan

    mengikut warna kad yang diperolehi.

    Kumpulan merah : Jenis-jenis pencemaran

    Kumpulan kuning : Kesan pencemaran

    Kumpulan hijau : Kepentingan menjaga

    Alam sekitar

    Kumpulan Oren : Cara menjaga alam

    sekitar

    2. Guru menyediakan 4 kepingkertas sebak dan 4 pen marker yang

    berlainan warna kepada setiap

    kumpulan.

    3. Setiap kumpulan dimintamenyenaraikan hasil yang telah dibuat

    bersama tersebut di atas kertas sebak

    dalam bentuk peta minda.

    KBF:

    Meneroka idea, merancang

    dan mengurus aktiviti

    pemikiran.

    Pembelajaran koperatifdan kolaboratif (Murid)

    Nilai:

    kerjasama

    BBB:

    Kad arahan

    bewarna

    Kertas sebak

    pen marker

    Aktiviti 3 ( 20 minit )

    1. Wakil setiap kumpulan dimintamembentangkan hasil tugasan yang

    telah dihasilkan di hadapan kelas

    2. Guru akan membantu muridmenjelaskan lagi pembentangan yang

    diberikan.

    Pembelajaran koperatif

    dan kolaboratif (Guru dan

    Murid)

    KP:

    verbal linguistik

    Nilai:

    kerjasama

    Penutup ( 5 minit )

    1. Guru membuat rumusan tentanghasil pembelajaran dengan memberi

    dorongan kepada murid supaya

    sentiasa peka dan mengambil berat

    terhadap aspek kebersihan dalam

    kehidupan.

    KBKK:

    Membuat kesimpulan

  • 7/30/2019 RPH KOLABORATIF

    5/5

    2. Guru meminta murid membuatrumusan tentang kepentingan menjaga

    kebersihan dan keceriaan kawasan

    persekitaran.

    Tugasan lanjutan:

    Guru meminta murid

    menyediakan karangan aktiviti kebersihan

    dan keceriaan yang pernah disertai oleh

    mereka di tempat yang berikut:

    a) Rumahb) Sekolahc) Tempat ibadat