rph kemahiran hidup pendidikan khas - projek keusahawanan

Upload: nor-maliza-mat-sulong

Post on 08-Apr-2018

299 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/7/2019 RPH kemahiran hidup pendidikan khas - projek keusahawanan

    1/3

    1 | P a g e

    Matapelajaran : Kemahiran hidup

    Kelas : PKA

    Bil. Murid : 4 orang

    Tarikh/Hari : 23 Mac 2011 / Rabu

    Masa : 9.00 10.00 pagi

    Topik : 1.0 Masakan

    Subtopik : 1.8 Menjalankan projek keusahawanan

    Pengetahuan Sedia Ada

    i) Murid mengetahui beberapa alatan di dapur.

    ii) Murid pernah menjalankan amali memasak di dapur.

    Objektif Pengajaran

    Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid -murid dapat:

    i) Melakukan amali aktiviti keusahawanan.

    Perentasan kurikulum : Bahasa Melayu, matematik,

    Kemahiran Manipulatif

    Terapi : pertuturan, carakerja

    Penerapan Nilai : kebersihan diri, berhati-hati,

    BBM : buahan campur, susu sejat, buah laici, bekas jug,

    bekas kecil, apron, sudu, mangkuk, kertas label

  • 8/7/2019 RPH kemahiran hidup pendidikan khas - projek keusahawanan

    2/3

    2 | P a g e

    Langka

    h/MasaIsi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

    Set

    induksi

    (5-

    10minit)

    Pengenalan topik lakonansebagai seorangusahawan Budu

    yang berjaya

    GURU MURID TEKNIK:

    soal-jawab

    TERAPI:

    pengamatan

    BBM:

    Budu, beg,

    NILAI:

    Bersemanga

    t, tidak

    mudah

    putus asa.

    1. Guru melakonkan

    watak seorang

    usahawan berjaya

    yang sangat sibuk

    dengan penjualan

    produk budu dari

    Kelantan.

    2. guru bersoal-jawab

    dengan murid tentang

    lakonan guru.

    3. guru menerangkan

    serba sedikit tentang

    usahawan.

    4. Guru mengaitkan

    set induksi dengan

    pelajaran pada hari

    ini.

    1. murid melihat,mengamati dan

    cuba memahamiwatak yangdilakonkan olehguru.2. murid membuat

    pengecaman dan

    menjawab mengikut

    pemerhatian

    terhadap lakonan

    guru tadi.

    3. murid mendengar

    dan memerhati.

    Langkah1

    (15 minit)

    Memperkenalkanproduk jualan dandemonstrasi

    1. guru menerangkanpersediaan kepadaasas keusahawanankepada murid iaitubarang jualan.

    2. guru menerangkanbarang jualan yangakan dibuat dan dijual.3. guru meminta muridbergerak ke ruangtayangan untukmelihat pembuatankoktel.4. guru menayangkanvideo chef membuatkoktel yang mudah.5. guru meminta muridkembali ke kelas

    sesudah melihat videotersebut.

    1. murid mendengardan memerhati.

    3. murid beredar keruang tayang.

    4. murid mengamatidan memerhativideo yangditayangkan.5. murid kembali

    bergerak ke kelas.

    TEKNIK:amali

    BBM: video

    NILAI:Kerjasama,sayangi ibubapa

    Langkah2

    (20 minit)Menghasilkandan membungkusproduk.

    1. guru bersoal-jawabdengan muridberkenaan video yangtelah dilihat.2. guru meminta muridmemakai apron

    1. murid memakaiapron.

    2. murid memakaiapron

    BBmApron,buahlaici, buahancampuran,jug, sudu,mangkuk,bekas kecil

  • 8/7/2019 RPH kemahiran hidup pendidikan khas - projek keusahawanan

    3/3

    3 | P a g e

    sebagai langkahkebersihan dankeselamatan.3. guru mengagihkanbekas dan peralatanuntuk membuat koktelkepada setiap murid.4. guru meminta muridmemasukkan bahanyang telah diberikanberdasarkan arahanguru.

    3.. murid mengambilperalatan untukmembuat koktel

    4. murid membuatkoktel mengikutarahan.

    TERAPI:carakerjadan motorhalus.

    NILAI:Kebersihan,

    Langkah3

    (15minit)

    Label dan aktivitipenjualan.

    1. guru menunjukkancara melabel produkyang dihasilkan.2. guru meminta muridmengambil label danmelekatkan dibekas

    koktel.3. guru menunjukkancontoh pengiraanharga yang harusdijual bagi setiapkoktel yang dihasilkan.4. guru meminta muridmenyusun bekaskoktel didalam bakul.

    5. guru menunjukkancontoh cara untukmenjual produk.

    6. guru meminta muridmelakukan aktivitipenjualan ko ktelkepada guru danrakan-rakan.

    1. murid memerhaticara untuk melabel.

    2. murid mengikutarahan dan melabeldibekas koktel.

    3. murid mengingatiharga untuk dijualbagi setiap bekaskoktel yangdihasilkan.4. murid mengumpuldan menyusunbekas koktel kedalam bakul.5. murid mengamaticara yangditunjukkan.

    6. murid melakukanaktiviti penjualankepada guru-gurudan murid.

    BBM:Koktel buah,kertas label

    NILAI:Kerjasama,

    kemas

    TERAPI:pengamatandan lokomotor halus.

    Penutup(5 minit)

    RumusanPengajaran

    1.guru bersoal jawabkembali tentang namaproduk yangdihasilkan.2. murid dimintamembilang jumlahbaki koktel buah yangtinggal.

    1. Murid mendengardan menjawabsecara lisan.

    2. Murid mendengardan menjawabsecara lisan.