rph kad hari guru

7
IJAZAH SARJANA MUDA PENDIDIKAN SENI PENGAJARAN REKABENTUK (MSP3053) TUGASAN 3: RANCANGAN MENGAJAR HARIAN MEREKABENTUK KAD UCAPAN HARI GURU. NAMA: TUAN AHMAD FARIS TAMAMULQAMAR BIN TUAN AZIZ NO. MATRIK: D20091035299 SEMESTER: 6 KUMPULAN: A NAMA: SAIFUL NIZAM BIN JAMIL NO. MATRIK: D20091035204 SEMESTER: 6 KUMPULAN: A

Upload: khalid5986

Post on 26-Jul-2015

427 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Kad Hari Guru

IJAZAH SARJANA MUDA PENDIDIKAN SENI

PENGAJARAN REKABENTUK (MSP3053)

TUGASAN 3:

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

MEREKABENTUK KAD UCAPAN HARI GURU.

NAMA: TUAN AHMAD FARIS TAMAMULQAMAR BIN TUAN AZIZ

NO. MATRIK: D20091035299

SEMESTER: 6

KUMPULAN: A

NAMA: SAIFUL NIZAM BIN JAMIL

NO. MATRIK: D20091035204

SEMESTER: 6

KUMPULAN: A

PENSYARAH: PROF. MADYA DR HJ. MOHD ZAIHIDEE BIN ARSHAD

Page 2: Rph Kad Hari Guru

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANTINGKATAN 3

Tarikh : 26 April 2012

Masa : 8.00-9.20 pagi

Waktu : 1 jam 20 minit

Tingkatan : 3 Amanah

Bilangan pelajar : 25 orang

Bidang : Rekabentuk

Tajuk : Merekabentuk kad ucapan Hari Guru.

Objektif pengajaran:

Di akhir pengajaran murid dapat:

Kognitif : Murid dapat menerangkan kembali elemen-elemen yang perlu ada sebelum menghasilkan kad ucapan Hari Guru.

Psikomotor : Murid dapat menghasilkan kad ucapan Hari Guru bersaiz bebas mengikut kreativiti masing-masing.

Afekti : Murid dapat menghasilkan kad ucapan Hari Guru dengan teliti dan kemas.

Pengetahuan sedia ada

- Pelajar pernah melihat jenis-jenis kad ucapan yang terdapat di pasaran.

Penggabungjalinan kemahiran

- Memahami nilai-nilai moral yang terdapat dalam video yang ditayangkan.

Page 3: Rph Kad Hari Guru

KBKK

- Menjanakan idea

- Menilai

- Kekemasan

- Ketelitian

Langkah/ Masa

Isi kandungan Aktiviti pengajaran Catatan

Set induksi(5 minit)

Tayangan video Seorang murid akan dipanggil ke hadapan untuk menceritakan apa yang terdapat dalam video yang telah ditayangkan.

Murid-murid yang lain diarahkan untuk menyenaraikan nilai-nilai ataupun luahan melalui video yang telah ditayangkan.

KeberanianKejujuran

ABM Tayangan

video

Langkah 1(15 minit)

Menerangkan alat dan bahan untuk membuat kad ucapan.

Alat dan bahan:- Gunting- Gam- Pembaris- Kertas warna- Pisau- Riben.

Menunjukkan dan mengagihkan contoh-contoh kad ucapan yang kreatif.

Murid akan mendengar penerangan daripada guru.

Murid melihat beberapa contoh kad ucapan yang kreatif.

ABM Alat dan bahan

membuat kad ucapan:

- Gunting- Gam- Pembaris- Kertas warna- Pisau- Riben.

Kad ucapan yang kreatif

Page 4: Rph Kad Hari Guru

Langkah 2(20 minit)

Penghasilan thumbnail sketches kad ucapan hari guru.

Murid menghasilkan lakaran thumbnail rekabentuk kad ucapan hari guru yang akan mereka hasilkan.

Murid berkongsi idea antara mereka untuk melakar thumbnail.

ABMKertasPensel

Kemahiran melihat dan mendengar.

Langkah 3(45 minit)

Arahan supaya membuat lima kumpulan untuk berkongsi alat dan bahan.

Penghasilan kad ucapan Hari Guru

Memberi arahna supaya murid lebih berhati-hati menggunakan alat seperti pisau supaya tidak bermain dengan alat tersebut dikhuatiri akan mencederakan rakan mereka.

Murid menerima arahan dan bergerak membuat lima kumpulan.

Pelajar mula menghasilkan atau merekabentuk kad ucapan Hari Guru mengikut kreativiti mereka sendiri dalam kumpulan.

KBKKPatuhi arah

Pergerakan yang pantas

DBAEPenghasilan produk

KBKKKreatifKritis

NilaiKekemasanKetelitianKetekunan

Penutup(10 minit)

Kad ucapan Hari Guru telah siap dihasilkan dan dihantar ke meja guru.

Proses kritikan atau menilai kad ucapan dijalankan.

Murid menghantar kad ucapan ke meja guru.

Murid menilai sendiri kad ucapan mereka berdasarkan aspresasi dan kritikan seni.

ABMHasil karya pelajar(kad ucapan Hari Guru)

DBAEKritikan karya

NilaiKekemasaKreatifKritisKetelitian

Page 5: Rph Kad Hari Guru

Contoh-contoh kad ucapan:

Page 6: Rph Kad Hari Guru

REFLEKSI:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………