rph ibadah

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM 1. Maklumat Am Tarikh / Hari 16.04.2015 ( KHAMIS) Masa 12.34-01.35 Kelas / Bilangan murid 4 Perdana 26 Murid Mata Pelajaran Pendidikan Islam Bidang / Komponen Ibadah Rukun Solat Standard Kandungan 4.3 Memahami dan mengamalkan rukun solat dengan betul Standard Pembelajaran 4.3.1 Menyatakan Rukun Solat 4.3.2 Memperincikan Rukun Solat Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid sudah biasa mendirikan solat fardhu Hasil Pembelajaran Di akhir pembelajaran, pelajar dapat : 1) Menyatakan pengertian solat dengan betul 2) Menyenaraikan rukun solat mengikut bahagian dengan betul 3) Menjawab latihan yang terdapat di dalam lembaran kerja Pengabungjalinan Akidah dan Akhlak Perentasan Kurikulum Bahasa Arab, Matematik dan Pendidikan Jasmani Kemahiran Berfikir Membanding beza Penerapan Nilai 1) Kita wajib menunaikan solat dalam apa jua keadaan 2)Bersungguh-sungguh dalam mengerjakan perintah Allah E.M.K 1) Teknologi Maklumat (Powerpoint) 2) Keusahawanan - Daya kreativiti dan inovasi 1

Upload: haini3995-1

Post on 15-Dec-2015

110 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rancangan pengajaran harian

TRANSCRIPT

Page 1: rph ibadah

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM

1. Maklumat Am

Tarikh / Hari 16.04.2015 ( KHAMIS)

Masa 12.34-01.35

Kelas / Bilangan murid 4 Perdana – 26 Murid

Mata Pelajaran Pendidikan Islam

Bidang / Komponen Ibadah – Rukun Solat

Standard Kandungan 4.3 Memahami dan mengamalkan rukun solat dengan betul

Standard Pembelajaran 4.3.1 Menyatakan Rukun Solat

4.3.2 Memperincikan Rukun Solat

Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid sudah biasa mendirikan solat fardhu

Hasil Pembelajaran Di akhir pembelajaran, pelajar dapat :

1) Menyatakan pengertian solat dengan betul

2) Menyenaraikan rukun solat mengikut bahagian dengan betul

3) Menjawab latihan yang terdapat di dalam lembaran kerja

Pengabungjalinan Akidah dan Akhlak

Perentasan Kurikulum Bahasa Arab, Matematik dan Pendidikan Jasmani

Kemahiran Berfikir Membanding beza

Penerapan Nilai 1) Kita wajib menunaikan solat dalam apa jua keadaan

2) Bersungguh-sungguh dalam mengerjakan perintah Allah

E.M.K 1) Teknologi Maklumat (Powerpoint)

2) Keusahawanan

- Daya kreativiti dan inovasi

- Boleh membina jaringan sosial

- Berkeupayaan memimpin

Bahan Bantu Mengajar 1) Slide Power point

2) Kad Perkataan

3) Reflika Rumah

4) Lembaran kerja

Penilaian PdP 1) Menyatakan pengertian solat

2) Membandingkan tiga rukun solat

1

Page 2: rph ibadah

2. Langkah Pengajaran

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN

Pendahuluan

( 2 minit )

Bacaan Doa’

اللهم افتح علينا

حكمتك وانشر

علينا من خزاءن

رحمتك يا ارحم

.الراحمين

Guru memberi salam dan

murid menjawab salam guru

serta membaca doa belajar

beramai-ramai dengan

bimbingan guru

Penerapan Nilai

Kerjasama

Penyerapan

Bahasa Arab

FASA PERSEDIAAN

Pemerhatian

Set Induksi

3 minit

Nasyid Solat

You tube

1.Guru menayangkan you

tube azan.

2.Murid mendengar

3.Guru bersoal jawab dengan

murid mengenai you tube

yang diperdengarkan.

4.Guru mengaitkan jawapan

murid dengan isi pelajaran.

BBB

You tube

( azan )

Kaedah

Soal jawab

Analisis

7 minit روكون صالة

1. قلبي

2. قولي

3. فعلي

1.Guru menayangkan slaid

power point mengenai

pengertian solat dan rukun

solat.

2.Guru menerangkan

berpandukan power point.

3.Murid mendengar sambil

bersoal jawab apa yang tidak

difahami.

Kaedah

Penerangan

Soal Jawab

E.M.K

Teknologi

Maklumat

BBM

Slide Power

Point

2

Page 3: rph ibadah

FASA IMAGINASI

Penjanaan Idea

15 minit روكون قلبي –

نية

هاتي .1

روكون قولي

تكبيرة.1

االحرام

ممباخ سورة.2

الفاتحة

ممباخ تحية.3

اخير

صلوات.4

كأتس نبي

دالم تحية

اخير

ممبري سالم.5

فرتام

روكون فعلي

برديري.1

باضي يغ

ممفو

ركوع سرتا.2

طمانينه

اعتدال سرت.3

طمانينة

سجود سرتا.4

طمانية

1.Guru menayangkan slide

power point mengenai rukun

solat secara terperinci.

2.Murid mendengar

penerangan guru sambil

bersoal jawab apa yang tidak

difahami.

3.Guru meminta murid

membuat amali solat

berkenaan dengan rukun

solat.

4.Guru membimbing murid

semasa membuat amali

rukun solat.

Kaedah

Penerangan

Soal jawab

Amali Solat

Latih tubi

KBKK

Banding beza

Ilmu

Matematik

Pendidikan

Jasmani

Nilai

Taqwa

BBM

Slide Power

Point

3

Page 4: rph ibadah

دودوق انتارا.5

دوا

سجود سرتا.6

طمانية

دودوق تحية

اخير

تر تيب.7

Sintesis Idea

20 minit

BBM Inovasi 1.Guru menyediakan tiga

buah rumah.

2.Guru menyediakan kad

ayat mengenai rukun solat.

3.Guru menyediakan satu

balang yang mempunyai

nama murid.

4.Murid yang diundi, akan

datang ke hadapan,

kemudian membaca rukun

solat tersebut serta

memasukkannya di dalam

rumah yang disediakan.

5.Guru membimbing murid

sepanjang aktiviti dijalankan.

Kaedah

Soal Jawab

Permainan

Latih tubi

EMK

Daya kreatiiti

dan Inovasi

KBKK

Banding beza

Ilmu

Matematik

Nilai

Bertaqwa

BBM

Replika Rumah

Kad perkataan

FASA PERKEMBANGAN

Penilaian

10 minit

1. Lembaran Kerja

2. Membanding

beza antara tiga

rukun solat

1.Guru mengedarkan

lembaran kerja kepada

murid.

2.Murid di minta

mengelaskan tiga rukun solat

dengan betul.

KBBK

Banding beza

Nilai

Teliti dan rajin

4

قلبي

ف

قولي

Page 5: rph ibadah

3.Murid membuat latihan

dengan bimbingan guru

BBM

Lembaran Kerja

EMK

Keusahawanan

FASA TINDAKAN

Pelaksanaan

3 minit

Rumusan PdP

1. Makna Solat

2. Rukun Solat

3. Pembahagian

Rukun Solat

Kognitif

Membuat rumusan terakhir

berdasarkan tajuk dan aktiviti

yang dijalankan.

Sosial

Guru menasihatkan murid

supaya rajin bersolat untuk

menambah pahala dan tidak

meninggalkan solat dalam

keadaan apa sekali pun

kerana solat merupakan tiang

agama.

Catatan:

1. Refleksi RPH

2. Refleksi Pelaksanaan

3. Refleksi Hasil Pembelajaran

4. Refleksi Persekitaran

5

Page 6: rph ibadah

6

Page 7: rph ibadah

7