rph dsv t1

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual (DSV) Tahun : 1 Arif Bil. Murid : 16 / 17 orang Tarikh : 9 April 2014 (Isnin) Masa : 11.20 pagi – 12.20 tengah hari Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan Tema : Alam Semula Jadi Tajuk : Kucing Aktiviti / Teknik : Origami Media : Alat : -tiada- Bahan : Kertas warna, pensel warna, pen penanda, gam Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Peta alir penghasilan origami, Contoh origami kucing, patung kucing Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Kreativiti dan Inovatif Nilai : Keselamatan, peka (fokus) Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Menyebut secara lisan unsur seni rupa, bentuk dan warna serta prinsip rekaan imbangan yang terdapat pada karya origami. 2. Meneroka teknik lipatan kertas bagi menghasilkan origami kucing. 3. Menghasilkan origami kucing. Standard Kandungan :

Upload: tiara-jaalal-kangal

Post on 24-Dec-2015

10 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

KSSR

TRANSCRIPT

Page 1: RPH DSV T1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual (DSV)

Tahun : 1 Arif

Bil. Murid : 16 / 17 orang

Tarikh : 9 April 2014 (Isnin)

Masa : 11.20 pagi – 12.20 tengah hari

Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan

Tema : Alam Semula Jadi

Tajuk : Kucing

Aktiviti / Teknik : Origami

Media : Alat : -tiada-

Bahan : Kertas warna, pensel warna, pen penanda, gam

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Peta alir penghasilan origami, Contoh origami kucing, patung kucing

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Kreativiti dan Inovatif

Nilai : Keselamatan, peka (fokus)

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Menyebut secara lisan unsur seni rupa, bentuk dan warna serta prinsip rekaan imbangan yang terdapat pada karya origami.

2. Meneroka teknik lipatan kertas bagi menghasilkan origami kucing.

3. Menghasilkan origami kucing.

Standard Kandungan :

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni warna dan rupa).2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan

media.3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam

penghasilan karya.4. Apresiasi terhadap karya seni.

Page 2: RPH DSV T1

Langkah / Masa

Standard Pembelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi(4 minit)

Pengenalan tajuk pembelajaran

1. Guru menunjukkan patung kucing kepada murid.

2. Guru bertanya tentang patung tersebut.

3. Guru menerangkan tajuk pembelajaran.

BBM :Patung kucing

Langkah 1(6 minit)

3.1 Persepsi Estetik

3.1.1 Unsur seni3.1.1.1 Rupa – geometri3.1.1.2 Bentuk – konkrit3.1.1.3 Warna – premier dan sekunder

3.1.2 Prinsip Rekaan3.1.2.1 Imbangan – Simetri

1. Guru menunjukkan contoh origami kucing.

2. Guru bertanya kepada murid tentang origami kucing.

3. Guru memberi penerangan dan membimbing murid melihat serta mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang terdapat pada contoh origami.

BBM :Contoh origami kucing

EMK :Kreativiti dan Inovatif

Langkah 2(10 minit)

3.2 Aplikasi Seni

3.2.1.1 Alat – tiada –3.2.1.2 Bahan – gam kertas warna, pensel warna, pen penanda3.2.2.1 Teknik – Origami

1. Guru memperkenalkan bahan yang akan digunakan untuk menghasilkan origami kucing.

2. Guru menerangkan langkah penghasilan origami kucing berpandukan papan peta alir langkah penghasilan origami yang disediakan.

BBM :Peta alir penghasilan origami

Nilai :Keselamatan, peka

Langkah 3(35 minit)

3.3 Ekspresi Kreatif

3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.

3.3.2 Menggunakan unsur seni dalam penghasilan karya.3.3.3 Menghasilkan karya menggunakan bahasa seni visual.

1. Guru mengedarkan kertas yang akan digunakan untuk menghasilkan origami.

2. Murid menghasilkan origami kucing berpandukan bimbingan dan tunjuk cara yang dilakukan oleh guru.

*Guru memantau dan membimbing murid.

BBM :Peta alir penghasilan origami

Nilai :Keselamatan, peka

EMK :Kreativiti dan Inovatif

Page 3: RPH DSV T1

Penutup(5 minit)

3.4 Apresiasi Seni

3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.3.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan.3.4.3 Mengetahui kaitan seni visual dengan mata pelajaran lain.3.4.4 Menghargai karya sendiri dan rakan.

1. Guru mengarahkan murid mempamerkan hasil karya masing-masing.

2. Guru meminta murid secara sukarela ke hadapan kelas dan menceritakan tentang karya yang dihasilkan.

3. Guru membuat rumusan pengajaran dan pembelajaran.

EMK :Kreativiti dan Inovatif