rph b.m thn 1

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 1 Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 1 Bestari Tema : Keluarga Tajuk : Sayang Ayah Tarikh : 19.2.2013 (Selasa) Masa : 11.45 –12.45 pagi ( 60 minit ) Fokus Utama Standard Kandungan : 1. 2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata , perkataan, frasa dan ayat dengan betul. Standard Pelajaran : 1.2.3 Mendengar dan menyebut bunyi vokal dan suku kata tertutup dengan betul dan tepat Fokus Sampingan Standarad Kandungan : 2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul Standard Pelajaran : 2.1.3 Mengeja dan membatang suku kata tertutup dengan sebutan yang betul Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat : i) Mengeja dan membunyikan huruf vokal, suku kata dan perkataan dengan intonasi yang betul dan jelas. 5

Upload: permataan-nur

Post on 20-Jul-2015

349 views

Category:

Education


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph b.m thn 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 1

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 1 Bestari

Tema : Keluarga

Tajuk : Sayang Ayah

Tarikh : 19.2.2013 (Selasa)

Masa : 11.45 –12.45 pagi ( 60 minit )

Fokus Utama

Standard Kandungan : 1. 2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata , perkataan,

frasa dan ayat dengan betul.

Standard Pelajaran : 1.2.3 Mendengar dan menyebut bunyi vokal dan suku kata tertutup dengan betul dan tepat

Fokus Sampingan

Standarad Kandungan : 2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul

Standard Pelajaran : 2.1.3 Mengeja dan membatang suku kata tertutup dengan sebutan yang betul

Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

i) Mengeja dan membunyikan huruf vokal, suku kata dan perkataan dengan intonasi yang betul dan jelas. 5

Page 2: Rph b.m thn 1

ii) Membaca suku kata dan perkataan dengan sebutan dan intonasi yang jelas.

iii) Menceritakan suasana dalam gambar dengan mengaitkan situasi sebenar di rumah.

Sistem bahasa : Tatabahasa : kata nama, kata kerja dan kata adjektif

Ejaan : kosa kata.

Peribahasa : simpulan bahasa ( cth : anak emas, buah tangan, berat sebelah)

Pengisian Kurikulum : Pengetahuan dan Kemahiran Berfikir

Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, mengimbas kembali dan penjanaan idea.

Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal dan verbal-linguistik

Penekanan konsep 5P : Penggabungjalinan : Kemahiran Lisan, Melihat , Mendengar , Membaca dan Menulis

: Penyerapan : Ilmu : Dunia muzik, Sains,Matematik dan Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.

: Nilai-nilai Murni : menghargai alam semulajadi, keberanian , kerjasama dan kasih

sayang

: Pemulihan. : i) Meminta murid mengeja dan membunyikan huruf vokal dan suku kata tertutup

: Pengayaan : i) Membaca suku kata dan perkataan dengan intonasi yang betul.

: Penilaian : Menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.

Pengetahuan sedia ada murid : 1. Murid pernah mengalami situasi seperti di dalam gambar

Bahan Bantu Mengajar : slaid power point, kad-kad vokal/suku kata/gambar, lembaran kerja, lagu dan buku teks.

6

Page 3: Rph b.m thn 1

LANGKAH/MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Set Induksi

( 5 minit )

Lagu a,e,i,o,u .

Lirik lagu:

A,e,i,o,u

A,e,i,o,u

A e i, a e i

A, e, i ,o,u

A bunyi ayam

Kok, kok, kok

E panggil emak

E m a k

I ikan berenang

Di dalam kolam

O otak yang bijak

U ular membelit.

Guru memperdengarkan lagu a,e,i,o,u dari slaid

power point (LCD)

Murid menyanyi bersama-sama sambil menghayati

lirik lagu tersebut

Guru bersoaljawab dengan murid mengenai benda

yang bermula huruf vokal di dalam klip video tersebut

• A- ayam

• E –emak

• I –ikan

• O –otak

• U -ular

Guru mengaitkan lagu tersebut dengan tajuk

pembelajaran pada hari ini iaitu ‘Sayang ayah’

Guru memberitahu bahawa kita perlu menyayangi

ayah,ibu dan ahli-ahli keluarga yang lain

Kemahiran

Berfikir

Menghubung

kaitkan

Penggabung

jalinan

- Dunia muzik

Penyerapan

nilai-nilai

murni

- kasih sayang

-hormat –

menghormati

- berbudi

bahasa

7

Page 4: Rph b.m thn 1

Langkah 1

( 10 minit )

Memerhatikan

buku teks

Menceritakan

mengenai suasana

sebuah keluarga

yang bahagia

Guru meminta murid melihat gambar dalam buku

teks (m/s 15)

Guru bersoaljawab dengan murid mengenai

sausana di dalam gambar tersebut.

Murid menyatakan panggilan seseorang

berdasarkan usia mereka seperti :

Atuk

Opah

Ayah

Emak

Adik

Murid didedahkan dengan beberapa simpulan

bahasa seperti;

- Anak emas

- Anak yatim

- Berat sebelah

- Pilih kasih

- Buah tangan

- Buah hati

Kecerdasan

Pelbagai

Interpersonal

Verbal –

linguistik

Kemahiran

Berfikir

Penjanaan idea

Bahan Bantu

Mengajar

Buku teks

Penyerapan

nilai-nilai

murni

-kasih sayang

-hormat

-menghormati

Page 5: Rph b.m thn 1

Langkah 2

( 20 minit )

1. Latih tubi

membunyikan huruf

vokal , suku kata dan

perkataan.

2. Kad huruf vokal dan

kad suku kata

3. Permainan bahasa

- Mencantumkan dua

suku kata menjadi

perkataan.

4. Mengeja dan

membatangkan

perkataan

Murid melakukan latih tubi membunyikan huruf vokal

menggunakan kad vokal

Guru menunjukkan , suku kata terbuka dan tertutup

Murid mengeja dan membatangkan suku terbuka

dan tertutup secara latih tubi. Contoh:

- kan

- mak

- tuk

- da

-

Murid diberikan beberapa kad huruf vokal dan kad

suku kata.

Aktiviti Permainan Bahasa - Murid dikehendaki

mencantumkan kad-kad tersebut supaya menjadi

perkataan .

Kemahiran

berfikir

Mengenalpasti

Menjana idea

Membanding

Beza

Pengisian

Kurikulum

Ilmu

pengetahuan

Konsep 5P

Penyerapan

nilai-nilai murni

Keberanian

untuk mencuba

BBM

Buku teks

Kad suku kata

Kad vokal

aa

mak tak

ooiiuu

lar kan

ee

wan

kor

Page 6: Rph b.m thn 1

Langkah 3

( 20 minit )

1. Pembahagian

kumpulan

2.Kad gambar

3. kad perkataan

4 .Mengumpul

maklumat dalam aktiviti

Permainan Bahasa :

-menulis/melengkapkan

huruf vokal

-memadankan gambar

dengan perkataan

-menulis

/melengkapkan

perkataan

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan mengikut

tahap penguasaan murid di dalam kelas.

- 1 kumpulan murid Linus Tegar

- 2 kumpulan murid Linus

- 3 kumpulan murid Arus Perdana

Guru mengedarkan lembaran kerja mengikut

kumpulan yang telah ditetapkan untuk

melakukan aktiviti pemulihan dan pengayaan

Aktiviti Pemulihan

a) Kumpulan Linus Tegar

Kumpulan 1- mengisi/menulis huruf vokal

berdasarkan bunyi gambar

Kumpulan 2-melengkapkan huruf awal/ vokal

berdasarkan bunyi gambar dan perkataan.

- Guru meminta murid membunyikan huruf vokal

dengan sebutan yang jelas dan tepat

b) Kumpulan Linus

Kumpulan 1-menyalin/ menulis semula perkataan

berdasarkan gambar

Kumpulan 2-memadankan perkataan dengan gambar

- Murid dikehendaki mengeja dan membatangkan

BBM

- Kad gambar

- Kad perkataan

Penyerapan

nilai –nilai

murni

Keberanian

Sayang

menyayang

Kerajinan

Hormat-

menghormat

10

Page 7: Rph b.m thn 1

5. Aktiviti

pengukuhan untuk

murid/kumpulan

Pemulihan dan

Pengayaan :

-kad suku kata

-kad perkataan

-kad ayat/pertikan

pendek bagi

kumpulan:

1. Linus Tegar

2. Linus

3. Perdana

suku kata dan perkataan yang telah ditulis /

dilengkapkan tadi dengan sebutan yang jelas

Aktiviti Pengayaan

c) Kumpulan Perdana

Kumpulan 1-menulis perkataan vkvk berdasarkan

gambar.

-Murid perlu membaca semula perkataan yang

telah ditulis untuk aktiviti peneguhan.

Guru memantau kerja-kerja murid.

Guru memberikan beberapa bahan bacaan

sebagai aktiviti kepada murid / kumpulan Pemulihan

dan Perdana (pengayaan) sebagai latihan bagi

memantapkan lagi ingatan dan penguasaan mereka di

dalam pembelajaran dan sebagai persediaan untuk

proses pembelajaran seterusnya.

Guru memberi kebenaran kepada murid untuk

membawa balik bahan/ kad-kad ini untuk latihan

peneguhan dan tindakan susulan.

Antara bahan bacaan yang diberikan oleh guru :

11

Page 8: Rph b.m thn 1

1. Kumpulan Linus Tegar : kad imbasan/ kad suku

kata untuk dibaca dengan lancar. Contoh ;

2. Kumpulan Linus: kad perkataan sebagai bahan

untuk menambahkan kemahiran dalam bacaan dan

penulisan. Contoh:

3. Kumpulan Perdana: kad ayat / cerita pendek. Murid

dikehendaki membaca ayat-ayat tersebut sehingga

lancar. Contoh:

12

ba bi bu be be

bosam sim sum sem sem som

elok

emas

asap

imam

opah

upih

Page 9: Rph b.m thn 1

Penutup

( 5 minit )

1. Penilaian

1. Permainan kotak

beracun

-kad perkataan

-Kad gambar

2. Nyanyian lagu

a,e,i,o,u

Guru membuat pemerhatian untuk menilai sejauh

mana penguasaan murid dalam pembelajaran

pada hari ini.

Aktiviti kotak beracun:

Guru edarkan kotak beracun sambil muzik dimainkan

-murid keluarkan kad gambar – murid menyebut gambar

kemudian mengeja dan membatangkannya.

- murid keluarkan kad -- murid mengeja dan

membatangkan perkataan tersebut .

Guru pasangkan lagu a e i o u semula, murid dan

guru bersama-sama menyanyikan lagu tersebut.

BBM

-kotak beracun

-lagu a e i o u

Kemahiran

Berfikir

Merumus

13

Ikan.

Ini ikan.

Ini ikan emas.

Adik bela enam ekor ikan emas.

Page 10: Rph b.m thn 1