Download - Rph b.m thn 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 1 Bestari
Tema : Keluarga
Tajuk : Sayang Ayah
Tarikh : 19.2.2013 (Selasa)
Masa : 11.45 –12.45 pagi ( 60 minit )
Fokus Utama
Standard Kandungan : 1. 2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata , perkataan,
frasa dan ayat dengan betul.
Standard Pelajaran : 1.2.3 Mendengar dan menyebut bunyi vokal dan suku kata tertutup dengan betul dan tepat
Fokus Sampingan
Standarad Kandungan : 2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul
Standard Pelajaran : 2.1.3 Mengeja dan membatang suku kata tertutup dengan sebutan yang betul
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
i) Mengeja dan membunyikan huruf vokal, suku kata dan perkataan dengan intonasi yang betul dan jelas. 5
ii) Membaca suku kata dan perkataan dengan sebutan dan intonasi yang jelas.
iii) Menceritakan suasana dalam gambar dengan mengaitkan situasi sebenar di rumah.
Sistem bahasa : Tatabahasa : kata nama, kata kerja dan kata adjektif
Ejaan : kosa kata.
Peribahasa : simpulan bahasa ( cth : anak emas, buah tangan, berat sebelah)
Pengisian Kurikulum : Pengetahuan dan Kemahiran Berfikir
Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, mengimbas kembali dan penjanaan idea.
Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal dan verbal-linguistik
Penekanan konsep 5P : Penggabungjalinan : Kemahiran Lisan, Melihat , Mendengar , Membaca dan Menulis
: Penyerapan : Ilmu : Dunia muzik, Sains,Matematik dan Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.
: Nilai-nilai Murni : menghargai alam semulajadi, keberanian , kerjasama dan kasih
sayang
: Pemulihan. : i) Meminta murid mengeja dan membunyikan huruf vokal dan suku kata tertutup
: Pengayaan : i) Membaca suku kata dan perkataan dengan intonasi yang betul.
: Penilaian : Menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
Pengetahuan sedia ada murid : 1. Murid pernah mengalami situasi seperti di dalam gambar
Bahan Bantu Mengajar : slaid power point, kad-kad vokal/suku kata/gambar, lembaran kerja, lagu dan buku teks.
6
LANGKAH/MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
Lagu a,e,i,o,u .
Lirik lagu:
A,e,i,o,u
A,e,i,o,u
A e i, a e i
A, e, i ,o,u
A bunyi ayam
Kok, kok, kok
E panggil emak
E m a k
I ikan berenang
Di dalam kolam
O otak yang bijak
U ular membelit.
Guru memperdengarkan lagu a,e,i,o,u dari slaid
power point (LCD)
Murid menyanyi bersama-sama sambil menghayati
lirik lagu tersebut
Guru bersoaljawab dengan murid mengenai benda
yang bermula huruf vokal di dalam klip video tersebut
• A- ayam
• E –emak
• I –ikan
• O –otak
• U -ular
Guru mengaitkan lagu tersebut dengan tajuk
pembelajaran pada hari ini iaitu ‘Sayang ayah’
Guru memberitahu bahawa kita perlu menyayangi
ayah,ibu dan ahli-ahli keluarga yang lain
Kemahiran
Berfikir
Menghubung
kaitkan
Penggabung
jalinan
- Dunia muzik
Penyerapan
nilai-nilai
murni
- kasih sayang
-hormat –
menghormati
- berbudi
bahasa
7
Langkah 1
( 10 minit )
Memerhatikan
buku teks
Menceritakan
mengenai suasana
sebuah keluarga
yang bahagia
Guru meminta murid melihat gambar dalam buku
teks (m/s 15)
Guru bersoaljawab dengan murid mengenai
sausana di dalam gambar tersebut.
Murid menyatakan panggilan seseorang
berdasarkan usia mereka seperti :
Atuk
Opah
Ayah
Emak
Adik
Murid didedahkan dengan beberapa simpulan
bahasa seperti;
- Anak emas
- Anak yatim
- Berat sebelah
- Pilih kasih
- Buah tangan
- Buah hati
Kecerdasan
Pelbagai
Interpersonal
Verbal –
linguistik
Kemahiran
Berfikir
Penjanaan idea
Bahan Bantu
Mengajar
Buku teks
Penyerapan
nilai-nilai
murni
-kasih sayang
-hormat
-menghormati
Langkah 2
( 20 minit )
1. Latih tubi
membunyikan huruf
vokal , suku kata dan
perkataan.
2. Kad huruf vokal dan
kad suku kata
3. Permainan bahasa
- Mencantumkan dua
suku kata menjadi
perkataan.
4. Mengeja dan
membatangkan
perkataan
Murid melakukan latih tubi membunyikan huruf vokal
menggunakan kad vokal
Guru menunjukkan , suku kata terbuka dan tertutup
Murid mengeja dan membatangkan suku terbuka
dan tertutup secara latih tubi. Contoh:
- kan
- mak
- tuk
- da
-
Murid diberikan beberapa kad huruf vokal dan kad
suku kata.
Aktiviti Permainan Bahasa - Murid dikehendaki
mencantumkan kad-kad tersebut supaya menjadi
perkataan .
Kemahiran
berfikir
Mengenalpasti
Menjana idea
Membanding
Beza
Pengisian
Kurikulum
Ilmu
pengetahuan
Konsep 5P
Penyerapan
nilai-nilai murni
Keberanian
untuk mencuba
BBM
Buku teks
Kad suku kata
Kad vokal
aa
mak tak
ooiiuu
lar kan
ee
wan
kor
Langkah 3
( 20 minit )
1. Pembahagian
kumpulan
2.Kad gambar
3. kad perkataan
4 .Mengumpul
maklumat dalam aktiviti
Permainan Bahasa :
-menulis/melengkapkan
huruf vokal
-memadankan gambar
dengan perkataan
-menulis
/melengkapkan
perkataan
Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan mengikut
tahap penguasaan murid di dalam kelas.
- 1 kumpulan murid Linus Tegar
- 2 kumpulan murid Linus
- 3 kumpulan murid Arus Perdana
Guru mengedarkan lembaran kerja mengikut
kumpulan yang telah ditetapkan untuk
melakukan aktiviti pemulihan dan pengayaan
Aktiviti Pemulihan
a) Kumpulan Linus Tegar
Kumpulan 1- mengisi/menulis huruf vokal
berdasarkan bunyi gambar
Kumpulan 2-melengkapkan huruf awal/ vokal
berdasarkan bunyi gambar dan perkataan.
- Guru meminta murid membunyikan huruf vokal
dengan sebutan yang jelas dan tepat
b) Kumpulan Linus
Kumpulan 1-menyalin/ menulis semula perkataan
berdasarkan gambar
Kumpulan 2-memadankan perkataan dengan gambar
- Murid dikehendaki mengeja dan membatangkan
BBM
- Kad gambar
- Kad perkataan
Penyerapan
nilai –nilai
murni
Keberanian
Sayang
menyayang
Kerajinan
Hormat-
menghormat
10
5. Aktiviti
pengukuhan untuk
murid/kumpulan
Pemulihan dan
Pengayaan :
-kad suku kata
-kad perkataan
-kad ayat/pertikan
pendek bagi
kumpulan:
1. Linus Tegar
2. Linus
3. Perdana
suku kata dan perkataan yang telah ditulis /
dilengkapkan tadi dengan sebutan yang jelas
Aktiviti Pengayaan
c) Kumpulan Perdana
Kumpulan 1-menulis perkataan vkvk berdasarkan
gambar.
-Murid perlu membaca semula perkataan yang
telah ditulis untuk aktiviti peneguhan.
Guru memantau kerja-kerja murid.
Guru memberikan beberapa bahan bacaan
sebagai aktiviti kepada murid / kumpulan Pemulihan
dan Perdana (pengayaan) sebagai latihan bagi
memantapkan lagi ingatan dan penguasaan mereka di
dalam pembelajaran dan sebagai persediaan untuk
proses pembelajaran seterusnya.
Guru memberi kebenaran kepada murid untuk
membawa balik bahan/ kad-kad ini untuk latihan
peneguhan dan tindakan susulan.
Antara bahan bacaan yang diberikan oleh guru :
11
1. Kumpulan Linus Tegar : kad imbasan/ kad suku
kata untuk dibaca dengan lancar. Contoh ;
2. Kumpulan Linus: kad perkataan sebagai bahan
untuk menambahkan kemahiran dalam bacaan dan
penulisan. Contoh:
3. Kumpulan Perdana: kad ayat / cerita pendek. Murid
dikehendaki membaca ayat-ayat tersebut sehingga
lancar. Contoh:
12
ba bi bu be be
bosam sim sum sem sem som
elok
emas
asap
imam
opah
upih
Penutup
( 5 minit )
1. Penilaian
1. Permainan kotak
beracun
-kad perkataan
-Kad gambar
2. Nyanyian lagu
a,e,i,o,u
Guru membuat pemerhatian untuk menilai sejauh
mana penguasaan murid dalam pembelajaran
pada hari ini.
Aktiviti kotak beracun:
Guru edarkan kotak beracun sambil muzik dimainkan
-murid keluarkan kad gambar – murid menyebut gambar
kemudian mengeja dan membatangkannya.
- murid keluarkan kad -- murid mengeja dan
membatangkan perkataan tersebut .
Guru pasangkan lagu a e i o u semula, murid dan
guru bersama-sama menyanyikan lagu tersebut.
BBM
-kotak beracun
-lagu a e i o u
Kemahiran
Berfikir
Merumus
13
Ikan.
Ini ikan.
Ini ikan emas.
Adik bela enam ekor ikan emas.