rph bm permainan tradisional

6
RANCANGAN MENGAJAR BAHASA MELAYU Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 5 merah Bilangan Murid : 20 orang Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi Tarikh : 25 September 2010 Tajuk : Permainan Tradisional Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : 1. Membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul 2. Mengenal pasti isi-isi penting yang terdapat dalam petikan 3. Menyusun isi-isi penting dalam bentuk grafik 4. Menggariskan kata nama am dan kata nama khas dalam petikan 5. Membina ayat tunggal daripada kata nama Fokus Utama: 5.1Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3 (i): Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Upload: kerjagilasimoll

Post on 23-Jun-2015

775 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH BM Permainan Tradisional

RANCANGAN MENGAJAR BAHASA MELAYU

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 5 merah

Bilangan Murid : 20 orang

Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi

Tarikh : 25 September 2010

Tajuk : Permainan Tradisional

Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

1. Membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul

2. Mengenal pasti isi-isi penting yang terdapat dalam petikan

3. Menyusun isi-isi penting dalam bentuk grafik

4. Menggariskan kata nama am dan kata nama khas dalam petikan

5. Membina ayat tunggal daripada kata nama

Fokus Utama:

5.1Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul

dan memahami perkara yang dibaca.

Aras 3 (i): Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Fokus Sampingan:

9.3 Menyusun maklumat secara terancang daripada nota atau catatan hasil

daripada bahan yang didengar dan dibaca.

Aras 3 (i): menterjemah maklumat yang terdapat dalam bentuk teks prosa ke dalam

Page 2: RPH BM Permainan Tradisional

Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi(± 5 minit)

Gambar gambarPermainanTradisional

Gasing Congkak Wau Sepak raga

Guru memastikan kelassentiasa bersih dankemas. Guru bertanya khabar

murid. Guru menayangkan

slaid gambar permainan tradisional kepada murid.

Guru bersoal jawab dengan murid

– Apakah jenispermainan yang ditunjukkantadi?

– Di mana permainan iniboleh dilihat?

– Pernahkan pelajar-pelajarbermain permainan ini?

– Adakah permainan inisesuai pada zaman modenini?Jawapan murid dikaitakndengan tajuk pengajaranuntuk hari ini

BBM:-Laptop-MS Power Point

Nilai:-Menghargai

KemahiranBelajar:-menyoal

KemahiranBerfikir:-menghubung kait

Langkah 1(± 15 minit)

Petikan –“PermainanTradisional“Bacaan secaramentalis

Murid dibahagikan kepadaempat orang satu kumpulandan diedarkan petikanbertajuk “PermainanTradisional” Murid diminta

membaca secara senyap

Murid berbincang berdasarkan petikan tersebut

Wakil kumpulan akan membentangkan hasil

BBM:-Petikan“PermainanTradisional”

KemahiranBerfikir:-PengurusanGrafik

Nilai :-Kerjasama-Hormat menghormati

Page 3: RPH BM Permainan Tradisional

perbincangan Semasa sesi

pembentangan dijalankan, kumpulan lain boleh memberi idea dan pendapat yag berkaitan dengan tajuk yang dibincangkan

Guru membuat pemantauan

Guru bersoal jawab dengan murid

Langkah 2(± 15 minit)

Sistem bahasa

Kata nama am-Wau-Sepak takraw-Gasing-Congkak

Kata nama khas-Malaysia-Pantai Timur-Kelantan

Guru meminta beberapamurid membaca petikandengan sebutan danintonasi yang betul Murid dikehendaki

menggaris kata nama yang terdapat dalam petikan

Murid diminta mengumpul dan mengkelaskan kata nama yang terdapat dalam petikan

Murid diminta membina ayat tunggal daripada kata nama am yang berikut :

– Wau– Congkak– Sepak takraw– Gasing

Kemahiranbelajar:-membaca

Kemahiranberfikir:-mengkelaskan

Langkah 3(±20 minit)

Kad tugasan Kelebihan

permainan komputer berbanding permainan lain

Keburukan permainan komputer kepada pelajar

Wakil diminta memilih kadtugasan Ketua kumpulan

mengagihkan tugas, setiap ahli mengumpul maklumat berkaitan dengan tajuk tugasan

Setiap kumpulan diminta menghasilkan satu peta minda di atas

BBM:-kad tugasan-kad manila

KemahiranBerfikir:-membuatrumusan-memilihmaklumat

Page 4: RPH BM Permainan Tradisional

Bagaimana hendak mengekalkan permainan tradisional kepada pelajar pada zaman moden

Permainan tradisional yang lain selain daripada yang disebutkan dalam petikan.

kertas manila Guru akan membuat

penilaian terhadap peta minda yang dihasilkan

Penilaian berdasarkan kriteria-kriteria berikut :

-Isi yang tepat-Bahasa-Persembahan

Peta minda akan dilekatkan di belakang kelas di sudut subjek bahasa Melayu

mengikutkeutamaan-pengurusangrafik

Nilai:-Tolong- menolong-Kerjasama

Penutup(± 5 minit)

Rumusan Murid membuat rumusan tentang tajuk pembelajaran dengan bantuan guru

Guru membuat rumusan kepentingan tradisional dalam memumpuk jati diri bangsa Malaysia.

Nilai:Jati diri